הליכוד נגד ליברמן (צילום: AP)
נתניהו וליברמן הערב. רק 33 מנדטים בסקר הראשוני | צילום: AP

מפלגה משותפת של הליכוד וישראל ביתנו תזכה ל-33 מנדטים בלבד, כך לפחות על פי סקר ראשוני של פאנלס פוליטיקס שנערך מיד אחרי הודעתם המשותפת של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן. בסקר השתתפו 305 משיבים. 

במסיבת עיתונאים דרמטית שקיימו הערב הכריזו השניים על המיזוג בין המפלגות ואמרו: "האיחוד הוא מה שהציבור רוצה. זוהי אופציה ממלכתית של אחריות לאומית". חשוב להדגיש שהודעתם של ראש הממשלה ושר החוץ תפסה את המערכת הפוליטית מופתעת לחלוטין וכך גם את הציבור. הממצאים ראשונים אכן מעידים על מבוכה מסויימת בימין והתגייסות כללית במרכז-שמאל, ובשורה התחתונה – תיקו בין הגושים, 60 מנדטים לכל אחד.

התוצאות המלאות של הסקר: המפלגה המאוחדות ליכוד וישראל ביתנו: 33 מנדטים, עבודה: 27 מנדטים, יש עתיד: 18 מנדטים, המפלגה המאוחדת איחוד לאומי ובית יהודי 13, המפלגות הערביות 10, ש"ס 9, מרץ 5, יהדות התורה 5, קדימה 0, עצמאות 0.

"כניסה ללחצי ענקי הגז". יחימוביץ' (צילום: חדשות 2)
יחימוביץ'. 27 מנדטים וגוש שמאל חוסם מול הימין | צילום: חדשות 2

ניתן לראות שהמפלגה המאוחדת של ליכוד וישראל ביתנו עולה ל-33 מנדטים, הרחק מה-45 לפחות עליהם מדברים ראשיה, והאיחוד השני של המפלגות הדתיות לאומיות עולה ל-13 מנדטים. אבל כל אלו נבלעים מול הזינוק של העבודה ושלי יחימוביץ', שמיהרה להכריז הערב על המפלגה החדשה כ"גזענית וקיצונית" ל-27 מנדטים, ושל מפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד ל-18 מנדטים. לפיד עצמו הביע הערב מורת רוח מהסידור החדש וטען: "הליכוד שבר חזק ימינה, זו מפלגת ליברמן-פייגלין", אך הוסיף שזהו ערב טוב ל"יש עתיד", ושהוא אינו פוסל ישיבה בקואליצה עם אותה מפלגה מאוחדת אחרי הבחירות.

קדימה נעלמת לגמרי וכך גם עצמאות של אהוד ברק, שקיווה גם הוא לזכות בכמה קולות מן ההפקר עקב האיחוד הדרמטי של הערב.

ש"ס, שצירפה רק בשבוע שעבר את אריה דרעי שחזר למפלגה אחרי שנים של העדרות מהבמה הפוליטית, מוצאת עצמה, לפחות על פי הסקר שנערך הערב, עם 9 מנדטים בלבד, 2 פחות ממספר חברי הכנסת שלה ורחוק מהציפיות.

 >> למתחם בחירות 2013 של mako