ההתפתחויות הדרמטיות שהוליד המיזוג בין ישראל ביתנו לליכוד בבחירות הקרובות עוררו תגובות סוערות בכל רחבי הקשת הפוליטית. בשיחה עם חדשות 2 התייחסו חלק מראשי המפלגות למהלך, שזכה לביקורת חריפה מחוץ לאגף הימני של הכנסת.

הליכוד וישראל ביתנו מתאחדות - סיקור מיוחד:

"האיחוד הוא מה שהעם בישראל רוצה"

איחוד בין הליכוד לישראל ביתנו  

התנגדות בליכוד: ההסכם יחסל אותנו

הזוג המוזר: ההיסטוריה של ליברמן ונתניהו

הרשת סוערת בעקבות האיחוד

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יושב-ראש מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, הביע מורת רוח מגוש הימין האיתן שמתגבש - אך עם זאת, לא פסל תרחיש שבו יחליט, אחרי הבחירות, לחבור לממשלה שתקום. "תהליך ההקצנה שהפוליטיקה הישראלית עוברת נמשך", הוא אמר.

נוסף על כך, הוא הבהיר פעם נוספת כי אין בכוונתו לחבור, טרם הבחירות, לרשימות שמאל-מרכז אחרות כדי לחסום את דרכו של נתניהו בחזרה ללשכת ראש הממשלה.

"הליכוד שבר חזק ימינה, זו מפלגת ליברמן-פייגלין. הליכוד של מנחם בגין, כפי שהכרנו אותו, מפלגת מרכז-ימין הגונה, נעלם הערב לטובת קואליציה ימנית מאוד שלא יכולה להוביל את מדינת ישראל לשום מקום", תקף - וכשנשאל האם בכוונתו לשלול מראש חבירה לממשלה בראשות נתניהו הבהיר: "אני לא עוסק בהתחייבויות".

על יתר יריביו אמר: "מפלגת העבודה שברה חזק שמאלה וכעת הליכוד נמצא בעומק הימין הקיצוני מאוד. זה טוב ל'יש עתיד', מכיוון שכיום - לרוב הציבור הישראלי אין כתובת אחרת והוא נמצא במרכז. הדיבורים על איחוד במרכז-שמאל הגיוניים - אבל אנחנו לא שייכים לגוש הזה. לכן, זה לא יקרה".

יחימוביץ' קורצת לתומכי הליכוד

יושבת-ראש מפלגת העבודה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ', אמרה אחרי ההודעה על המיזוג: "אני קוראת לכל הכוחות במפה הפוליטית לחבור למפלגת העבודה בראשותי כדי לא לאפשר לממשלת ליברמן-נתניהו למשול. קריאתי מופנית גם למצביעי הליכוד, אנשי ימין מתונים, שהרגישו שאיבדו את ביתם הפוליטי וגם בחלומות הבלהות שלהם לא חשבו שהם יצביעו לאביגדור ליברמן".

את אופיו של גוש הימין החדש הגדירה יחימוביץ' "מפלגה קיצונית מאוד, גזענית וימנית". בשל כך, הדגישה כי לא תצטרף בשום מקרה לממשלה שתונהג על ידי אנשיו. "זה נראה כמו תסריט בדיוני", אמרה. "לא עולה בדעתי לחבור למפלגה שכזו".

"סוף נשף המסכות של נתניהו"

מי שניסה לשדר אופטימיות הוא יושב-ראש קדימה, שאול מופז - שהצהיר בעקבות המיזוג כי "מדובר בסוף נשף המסכות של נתניהו. הליכוד יצא מהארון. המהלך הזה מוביל את המפלגה להיות רדיקלית וקיצונית שאינה מאמינה בהסכמי שלום. ליברמן אמר זאת מספר פעמים. הרבה מאוד ממצביעי הליכוד מתביישים במה שקרה".

בניגוד לקודמיו, קרא מופז להקים גוש חוסם לרשימה החדשה - שתכונה "הליכוד ביתנו": "זוהי הקריאה האחרונה למרכז הישראלי להתאחד ולשים את האגו בצד על מנת שלא לאפשר לנתניהו וליברמן להוביל למציאות שאין בה תקווה לאזרחי המדינה. בקדימה יש כוחות מצוינים". 

דרעי: "המסורתיים והמזרחיים יחזרו הביתה, לש"ס"

אריה דרעי. תוקף (צילום: חדשות 2)
אריה דרעי. תוקף | צילום: חדשות 2

מנהיג ש"ס החדש-ישן, אריה דרעי, התייחס הערב להתפתחויות במערכת הפוליטית בריאיון לתכנית "משעל חם" עם נסים משעל.

"הליכוד הוא לא הבית של המסורתיים והמזרחיים ואני קורא להם לחזור הביתה, לש"ס", הוא אמר. "שכבות המצוקה לא יתחברו לאיחוד הזה כי הן מבינות לאן הליכוד של היום הולך".

על התחום החברתי אמר דרעי: "מעט חמלה הייתה שם, כחלון - אבל גם הוא עזב. אולי בגלל שהוא ידע על האיחוד".