ביבי, מאחוריך: קדימה הודיעה בצהריים לישראל ביתנו כי היא מקבלת את חמשת העקרונות של ישראל ביתנו לכניסה לממשלה. 

בפגישה שנערכה היום בין יו"ר צוות המשא ומתן של ישראל ביתנו, ח"כ סטס מיסז'ניקוב, לשר חיים רמון שמנהל את המשא ומתן מטעם קדימה, הועלו העקרונות שהעבירה ישראל ביתנו לקדימה: הכרעת שלטון חמאס, ברית הזוגיות, חוק הגיור, נאמנות תמורת אזרחות ושינוי שיטת הממשל.

רמון השיב כי קדימה מקבלת בחיוב את רוב העקרונות. בישראל ביתנו אמרו בצהריים כי הם מקבלים בברכה את תשובת קדימה, ומצפים לתשובה מהירה גם מהליכוד.

קדימה פירסמה את תגובתה למסמך חמש הנקודות, כפי שהועבר אל המפלגה על ידי ישראל ביתנו. מקדימה נמסר כי קיבלו את רוב דרישות ישראל ביתנו וזאת על סמך מצעה של קדימה ונאומיה של לבני בתקופה האחרונה, וכי "עמדותיה של קדימה לא השתנו".

מסמך חמשת העקרונות

בנושא המאבק בטרור אומרים בקדימה כי "הממשלה בהנהגת קדימה תיאבק בנחישות בארגוני הטרור, במסייעים להם ובמממנים אותם, ותפעל באופן אקטיבי כדי לסכל, לשבש ולמנוע פיגועי טרור נגד אזרחי ישראל ויהודי העולם. קדימה שוללת משא ומתן עם כל ארגון טרור ורואה במיטוט שלטון חמאס יעד אסטרטגי".

קדימה התייחסה גם לסוגיית האזרחות: "אזרחי ישראל הם אזרחים שווי זכויות כפרטים. עם זאת, בישראל, כבית לאומי לעם היהודי, לא יינתן ביטוי לאומי למיעוטים לאומיים... קדימה תומכת בעיקרון האומר, שחובת כל אזרח ישראלי צעיר לשרת את המדינה, ועל הממשלה לעודד ולתגמל את הממלאים חובה זאת".

בעניין שינוי שיטת הממשל בישראל אומרת המפלגה כי "קדימה מאמינה שרק שינוי שיטת הממשל באופן שיבטיח יציבות ומשילות יאפשר ניהול תקין ונכון של המדינה". המפלגה, אומרים בקדיה, תפעל לשינוי מקיף של שיטת הממשל בישראל.

בסוגיית דת ומדינה קדימה מתחייבת לחוקק את "חוק ברית הזוגיות", שייתן מענה לבעייתם של זוגות שלא יכולים להינשא בארץ. "ממשלת קדימה תפעל לאפשר גיור בהיקף רחב ומשמעותי, שיענה לכל מי שיבקש להתגייר, וזאת מתוך מאור פנים ואהבת הגר ובכפוף להנחיות ההלכתיות של הרבנות הראשית בישראל".

קדימה גם מתחייבת לעודד ולקדם את העלייה. "לשם כך תוכן תוכנית ממשלתית מיוחדת ויוקם קבינט ממשלתי, שיופקד על תוכנית זאת", אומרים במפלגה.

מקדימה נמסר כי "עמדותינו לא השתנו וכל הנקודות עליהן הסכמנו עם ישראל ביתנו הן חלק ממצע קדימה ומנאומי יו"ר המפלגה לבני במהלך התקופה האחרונה. אין כל שינוי בעמדת קדימה ועליהן מתבסס צוות המשא ומתן מטעם המפלגה".

העבודה: לבני מקבלת את המסר הגזעני של ישראל ביתנו

במפלגת העבודה מתרעמים על ההבנות בין קדימה לישראל ביתנו. ח"כ אופיר פינס אמר כי "מי שחשש שקדימה היא ליכוד ב' – מגלה שהיא בעצם ישראל ביתנו ב'. במקום להיות אלטרנטיבה לימין כמו שהבטיחה, לבני מתקפלת ומתבטלת בפני ליברמן".

פינס הוסיף כי "כנראה שאין דבר בעולם שמפחיד אותה יותר מלשבת באופוזיציה. לבני בתשובתה המתחכמת בנושא הצעת חוק האזרחות מקבלת למעשה את המסר הגזעני של ישראל ביתנו".

נתניהו בישיבת הסיעה: קדימה תקבל הצעה נדיבה

"אני מעריך שאנחנו נרכיב את הממשלה", אמר היום יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, בישיבת סיעת המפלגה בכנסת. "יש לנו ממשלה ביד, אבל אנחנו רוצים ממשלה רחבה יותר. וזה הכיוון שאנחנו הולכים אליו. השאיפה שלי להביא לממשלה יציבה שיכולה לתפקד, ממשלה רחבה יותר מהקואליציה הטבעית שלנו".

"בסופו של דבר, אמר נתניהו, "ההחלטה תהיה שלהם. הצעה הם יקבלו - הצבעה טובה - נדיבה. אבל ההחלטה תהיה שלהם. יש דבר אחד שהם עושים שאני מביא לתשומת לבכם: הם עושים דה-לגיטימציה לממשלה של המחנה הלאומי, צריך להדוף גם את זה. אני לא מתכוון להשחית שום זמן," הוסיף נתניהו.

ח"כ גדעון סער אמר בפתח הישיבה כי "רוב גדול בציבור הביע אי אמון בקדימה ובדרכה ואמר שרוצה בנתניהו ובדרך שהליכוד מוביל. כבר עתה ארבע סיעות הודיעו שימליצו בפני הנשיא על נתניהו וכבר עכשיו ברור שזה יותר ממספר הח"כים שיבקשו להטיל את מלאכת המרכבה על לבני".

 בקדימה מתעקשים: נרכיב את הממשלה

בקדימה עדיין לא מוותרים על האפשרות להרכיב את הממשלה. המפלגה התכנסה אתמול לישיבת סיעה ראשונה בכנסת מאז הבחירות כדי לדון, בין היתר, באפשרויות העומדות בפני המפלגה.

בכירים במפלגה גם לא פוסלים אפשרות לשבת באופוזיציה, לפחות כלפי חוץ. יו"ר קדימה ציפי לבני מתעקשת על כך שלא תיקח חלק בממשלה צרה. זה רמז לכך שבמידה ולא תשיג את מבוקשה - לעמוד בראשות הממשלה לארבע שנים, או רוטציה, היא תעדיף לשבת באופוזיציה.

יחד עם זאת בקדימה מקווים שבסופו של דבר תימצא הדרך לשיתוף פעולה עם הליכוד. "לבני ונתניהו צריכים לשבת ביחד", אמר בשבת ח"כ צחי הנגבי בראיון לתכנית פגוש את העיתונות. "בלי ממשלת אחדות מדינת ישראל תהיה בפני שוקת שבורה". 

ליברמן מתעדכן בחו"ל

גם אתמול המשיכו בקדימה לנסות לשכנע את "ישראל ביתנו" כי דווקא קדימה היא שותפתה הטבעית. יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן נמצא במינסק בירת בלרוס, אך המפלגה כבר הודיעה כי החליטה מה היא תמליץ לנשיא פרס, והנשיא יהיה הראשון לגלות את ההכרעה.      

בישראל ביתנו לא הסתירו את רצונם בממשלת אחדות לאומית שתהיה מורכבת מליכוד, קדימה והם עצמם. "אני מצפה מלבני וביבי לשבת בחדר סגור, עד שייצא עשן לבן, ולהחליט מי המתאים מביניהם להרכיב את הממשלה", אמר מסז'ניקוב בימים האחרונים. הצפי הוא כי דברים ברוח זו ימסור ליברמן, שיחזור לארץ ביום רביעי, גם לנשיא המדינה שמעון פרס.