המחאה נגד מעוז עולה שלב: יותר מ-230 מנהלים מכל רחבי הארץ חתמו על מכתב שנשלח אמש(שבת) לראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו – על רקע ההחלטה למנות את אבי מעוז לסגן שר, שאחראי על התוכניות החיצוניות של משרד החינוך. "לא ניתן לעמדות חשוכות להכתיב את סדר היום בבתי הספר שלנו – קוראים לשינוי ההחלטה מיד", הדגישו המנהלים.

סערת אבי מעוז – סיקור נרחב ב-N12:

"אבי מעוז מביע בפומבי את דעותיו החשוכות והקיצוניות ביותר"

"אנחנו, מנהלות ומנהלי בתי ספר מרחבי הארץ ממגזרים ומאפיינים שונים, נתייצב ונעמוד איתן לשמירה על הדמוקרטיה שלנו ועל זכויות היסוד של אזרחיות ואזרחי המדינה בהתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו", פתחו המנהלים את המכתב. 

"אנו מביעים בזאת את מחאתנו על הוצאת היחידה האחראית על תוכניות ושותפויות ממשרד החינוך והעברתה לתחום האחריות של אגף שבראשו יעמוד אבי מעוז ממפלגת נעם אשר מביע בפומבי את דעותיו הגזעניות, הלהט"בופוביות, החשוכות, והקיצוניות ביותר אשר מבטלות, מפלגות, משסעות ופוגעות בקהילות שלמות וזהויות נרחבות בחברה הישראלית", הם הוסיפו.

אבי מעוז (צילום: פלאש 90)
200 מנהלים נגד אבי מעוז: "לא נישאר אדישים" | צילום: פלאש 90

"לא נישאר אדישים למצב!", המשיכו המנהלים. "נמשיך להנהיג שיח הומניסטי ופלורליסטי מתוך אמונה שזו אחת המטרות העיקריות שלנו בתור אנשי חינוך, בתור מנהיגות ובתור בני אדם. נוסיף לחשוף את תלמידינו לתכנים העוסקים בחופש, שוויון, אהבת האדם, זכויות אדם, קבלת האחר והיכרות עם כל האוכלוסיות שהן מרכיביו של פסיפס החברה הישראלית והחברה האנושית".

לחדשות 12 נודע כי גורמים בליכוד אמרו כי נתניהו מתכוון להיות מעורב אישית ביחידה של אבי מעוז ולהיות זה שנותן את המילה האחרונה, כך פרסמנו ב"חדשות סוף השבוע". לדבריהם, המטרה היא שהרוח הכללית של הקואליציה תבוא לידי ביטוי ולא רק זו של מעוז.

שורה של אנשי חינוך יוצאים נגד אבי מעוז

שורה של אנשי חינוך בכירים ועשרות ראשי רשויות הביעו מחאה נגד מינויו של הח"כ השנוי במחלוקת אבי מעוז, יו"ר נעם, לסגן שר במשרד ראש הממשלה. "מדובר בגזען, והוא רחוק מלהיות היחיד בממשלה הבאה", כתב מנהל עירוני ד' אורי לס במסמך שפרסם לקהילת בית הספר. הוא כתב לתלמידים, להורים ולמורים: "אבי מעוז מאמין שטיפולי המרה יכולים להחזיר הומואים ולסביות למוטב, ועומד להתמנות למנהל היחידה לתוכניות ושותפויות במשרד ראש הממשלה, לאחר שהיחידה תוצא ממשרד החינוך – שם היא נמצאת כיום".

"במסגרת תפקידו, יהפוך מעוז, גזען חשוך, לרכז החברתי של ישראל", הוסיף לס. "מדובר בסכנת נפשות, במלוא מובנו של הביטוי – לתלמידים שאמורים לשיטתו לקבל חינוך גזעני, אנטי להט"בי, אנטי דמוקרטי ואנטי פלורליסטי". המינוי של מעוז "לא בא בחלל ריק", כלשונו – והוא נתן את הדוגמה של כהונתם של אריה דרעי ושל בנימין נתניהו.

 

 

 

שרון מיכאלי-רמון מנהלת בית הספר לטבע, חברה וסביבה בתל אביב הביעה גם היא את החששות מהשינויים האפשריים במערכת החינוך, במסגרת הממשלה החדשה. "אני יודעת שהרכבת הממשלה, בהקשר הטלת מגבלות על החינוך כפי שאנו מאמינים בו – חינוך הומניסטי, שוויוני, אזרחי-דמוקרטי – מייצר חששות שונים", כתבה. היא הבהירה כי "לבית הספר לא ייכנסו גופים שמבטלים אמיתות ותפיסות, כל תוכן חברתי שנלמד ויילמד יכיל מספר נקודות מבט אפשריות".

50 רשויות מקומיות נגד מעוז: "אנחנו אומרים עד כאן"

רשימת הרשויות המקומיות: ראש העין, ערד, ראשון לציון, רמת גן, קריית ביאליק, חולון, חיפה, תל אביב-יפו, נשר, אשדוד, גני תקווה, בת ים, הוד השרון, זכרון יעקב, נס ציונה, קריית אונו, גבעתיים, מבשרת ציון, אלפי מנשה, רמת הנגב, כפר סבא, הרצליה, רמת השרון, אשכול, עמק חפר, מטה יהודה, עמק יזרעאל, גזר, קריית טבעון, צורן, דרום השרון, כפר יונה, נווה מונוסון, תל מונד (מועצה), סביון, פרדס חנה, גלבוע, חוף הכרמל, מגידו, ברנר, רמת ישי, פרדסיה, כפר ורדים, מטה אשר, רמת ישי, יואב, כוכב יאיר צור יגאל, יהוד-מונסון, בני שמעון, אבן יהודה, גליל עליון, זבולון, מנשה.

"גם באיראן יש בחירות – זה הופך אותה לדמוקרטית?" – זו ההשוואה שבה השתמש אמש ראש עיריית תל-אביב רון חולדאי, כדי לתאר את הכיוון המסוכן לטענתו, שלעברו צועדת הממשלה המיועדת. עוד התחייב בריאיון שקיים שלשום ב"אולפן שישי" כי יעשה הכול כדי "לשמור על תל אביב חופשית".

 היחידה שעליה יהיה אחראי יו"ר נעם, שאמור לקבל תפקיד סגן שר במשרד ראש הממשלה, עוסקת בכל התכנים שהם מעבר למקצועות הרגילים כמו מתמטיקה, גיאוגרפיה או אנגלית. היחידה אחראית על תוכניות בסך כ-2 מיליארד שקלים, שעוסקות בחינוך לערכים. כפי שפרסמנו ב"אולפן שישי", בליכוד הודו שהם פשוט לא הבינו שהם נותנים למעוז את המפתחות לליבה של מערכת החינוך – ועכשיו כבר אי אפשר לחזור מההסכם.