המו"מ להרכבת ממשלה: גורמים בליכוד מודים בשיחות סגורות כי נעשתה טעות בכך שהוסכם להעביר לידי אבי מעוז את היחידה לתוכניות חיצוניות במשרד החינוך – כך פרסמנו אמש (שישי) ב"אולפן שישי". לדברי אותם גורמים, בליכוד חשבו כי מדובר ביחידה קטנה וזניחה במשרד החינוך, ולא הבינו כי מדובר בליבת העשייה החינוכית.

היחידה שעליה יהיה אחראי יו"ר נעם, שאמור לקבל תפקיד סגן שר במשרד ראש הממשלה, עוסקת בכל התכנים שהם מעבר למקצועות הרגילים כמו מתמטיקה, גיאוגרפיה או אנגלית. היחידה אחראית על תוכניות בסך כ-2 מיליארד שקלים, שעוסקות בחינוך לערכים. בליכוד מודים שהם פשוט לא הבינו שהם נותנים למעוז את המפתחות לליבה של מערכת החינוך – ועכשיו כבר אי אפשר לחזור מההסכם.

אבי מעוז ובנימין נתניהו במעמד החתימה על ההסכם
מעוז ונתניהו

גם ההתבטאויות ששמענו השבוע ממעוז העלו את חמתו של נתניהו, ואפילו של גורמים ביהדות התורה והציונות הדתית. אותם גורמים טענו בפני נתניהו שמעוז "צובע את כולנו" בצבעים של ניסיון כפיית אורחות חיים על אחרים.

העיתונאי אמיר איבגי פרסם באולפן שישי כי בליכוד מכנים את ההסכם עם אבי מעוז  "קטסטרופה כפולה" – גם בגלל היחס של יו"ר נעם לקהילה הלהט"בית, וגם בגלל שמדובר בכישלון של הליכוד בניהול המו"מ. בליכוד, שרואה את עצמה מפלגה ימנית-ליברלית, אומרים: "הומופוביה זו לא המסורת שלנו, ולא של קהל המצביעים שלנו".

חולדאי מזהיר: "ישראל הופכת לתיאוקרטיה"

על רקע ההודעות של הרשויות המקומיות שלא ישתפו פעולה עם היחידה של יו"ר נעם, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי הבהיר כי לא מדובר במרד. "יש כאן תופעה שמעבר לכך שהופכת את מדינת ישראל מדמוקרטיה לתיאוקרטיה", הזהיר. "חברי הליכוד, אתם רוצים שאבי מעוז יחנך את ילדיכם על זהות יהודית?".

חולדאי הסביר כי כמו שלמערכת החינוך החרדית והממלכתית-דתית יש אחריות על התכנים שמועברים לתלמידים בכיתות – כך גם צריך להיות בחינוך הממלכתי. "לא יכול להיות שייפרצו הגבולות ושלמערכת החינוך הממלכתי ייכנסו חרד"לים שינהלו אותה. אנחנו אומרים עד כאן, לא נכניס עמותות דתיות לבתי ספר ממלכתיים", הכריז חולדאי. "אני אכניס תוכנית לזהות יהודית על פי ערכינו".

"נתניהו עושה את כל הרעשים האלה כדי להסיט את תשומת הלב מכל החוקים שיצילו אותו מאימת הדין, שהם יעברו בשקט", תקף ראש עיריית תל אביב את ראש הממשלה המיועד. בהמשך חזר והדגיש: "בוודאי שתל אביב היא חלק ממדינת ישראל. יש חרדים שמלמדים את ילדיהם על פי ערכיהם, יש דתיים שמלמדים את ילדיהם על פי ערכיהם אז גם אנחנו. אי אפשר לכפות על המיעוט את דעת הרוב".

"בכל המדינות הפשיסטיות נבחרו המנהיגים על ידי העם. באיראן יש בחירות, אז המדינה הזו דמוקרטית?", הוסיף חולדאי. "זאת הבעיה במדינת ישראל, שלא נכנסים לעניין עצמו ולהבין מה זה דמוקרטיה. בדמוקרטיה יש לפרט זכויות שאף אחד לא יכול לקחת אותן ממנו".