על פי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד למפלגת נעם, חה"כ אבי מעוז ימונה לשר במשרד ראש הממשלה - ויקבל אחריות ליחידה לתוכניות חיצוניות וקידום שותפויות במשרד החינוך. מדובר ביחידה שבסמכותה מאפשרת להוסיף תוכני העשרה בבתי הספר מעבר לתוכניות הלימודים הרגילות.

המו"מ הקואליציוני - סיקור נרחב ב-N12:

התוכניות שעליהן יהיה אחראי מעוז הם תוכני העשרה במיקור חוץ, כמו סדנאות וטיולים, שניגשו למכרז של משרד החינוך וקיבלו אישור. מדובר במאגר של מאות תוכניות, שמתוכם מנהלי בתי ספר יכולים לבחור אילו תוכניות הם מעוניינים להביא לטובת התלמידים. עם העברת היחידה לידיו, בידי מעוז תהיה הסמכות להוציא החוצה מן המאגר תוכניות או להכניס פנימה תוכניות חדשות.

בין התוכניות שנמצאות במאגר כיום ניתן למצוא תוכנית ללימוד ערבית לתלמידי כיתות א'-ב', מפגשי דיאלוג של פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, התוכנית "שיעור בגאווה (מיניות, מגדר ונוער להט"ב)" שמכשירה צוותי מורים לעסוק במיניות ונוער מהקהילה הגאה, ועוד תוכניות רבות ומגוונות.

אבי מעוז ובנימין נתניהו במעמד החתימה על ההסכם
מעוז ונתניהו מסכמים

חשוב לציין שבכל מקרה יש למנהלי בתי הספר חופש בחירה. כך שגם אם מעוז יחליט להכניס למאגר תוכניות שלדעת המנהלים לא מתאימות לרוח המוסד שהם מנהלים, למשל כמו תוכנית של ארגון להב"ה – הם לא יהיו חייבים להביאן בפני התלמידים.

"האיש עם הדעות החשוכות ביותר יקבע מה התכנים"

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון מתחה ביקורת על ההחלטה להעביר את הסמכויות לידיו של יו"ר נעם: "אדם ששנאתו אמונתו ישלוט בתכנים שילמדו ילדינו בבתי הספר. האיש עם הדעות החשוכות ביותר יקבע מה התכנים שילמדו הילדים שלנו בבית הספר ומי הגופים שיפעילו אותם, עם תקציב של מעל שני מיליארד שקלים. מדובר בחרפה מוסרית שתפגע בחינוך של כל ילדי ישראל ותפרק את מערכת החינוך. את המחיר של מכירת החיסול הערכית שמוביל נתניהו - ישלמו הילדים של כולנו".

יפעת שאשא ביטון בכנס היערכות לפתיחת שנת הלימודים (צילום: עודד קרני, לע"מ)
שרת החינוך שאשא-ביטון: "חרפה מוסרית שתפגע בחינוך של כל ילדי ישראל" | צילום: עודד קרני, לע"מ

גם שר החינוך לשעבר שי פירון הצטרף לביקורת. "ההסכם המסתמן עם ח"כ אבי מעוז אינו יכול לעבור בשתיקה", אמר פירון. "יש כאן עקירת הנשמה מהגוף. משרד החינוך יעסוק במתמטיקה ואנגלית ואבי מעוז יחנך את ילדינו. זה ליקוי מאורות חמור - רגע עצוב ומסוכן וחייבים שלא לעמוד מנגד".

"מערכת החינוך היא לא גוף שניתן להשפיע עליו בקלות"

מנכ"לית משרד החינוך לשעבר ומנכ"לית קרן רש"י, מיכל כהן, אמרה בשיחה עם N12: "לא מפרידים בין ערכים ללימודים ולא תופרים סמכויות רק בכדי לסדר תפקידים, כאשר טובת מערכת החינוך אינה בראש סדר העדיפויות. זו גם תפיסה מיושנת שלא רלוונטית כלל לשדה החינוך".

יחד עם זאת, לדבריה של כהן, מנהלי בתי הספר יילחמו על אופי התכנים שייכנסו למוסדותיהם: "מערכת החינוך היא לא גוף שניתן להשפיע עליו בקלות - לטוב ולרע. מנהלי בתי הספר הם האחראיים לתכנים הנכנסים לבית ספרם ולא אף אחד אחר. כך היה וכך יהיה. כל שינוי עובר דרך המנהלים וצוותי החינוך ולא בהכתבה של מישהו מלמעלה".

שי פירון (צילום: Yonatan Sindel Flash90)
שר החינוך לשעבר שי פירון: "ההסכם המסתמן אינו יכול לעבור בשתיקה" | צילום: Yonatan Sindel Flash90

ואכן ישנם אגפי חינוך שכבר הצהירו שלא ייכנעו לשינויים מצדו של מעוז. ציפי ברנד, סגנית ראש העיר תל-אביב יפו הצהירה: "לא אתן ולא ניתן להכניס את אבי מעוז לבתי הספר שלנו. תל אביב יפו תמשיך לחנך לאהבת אדם וסובלנות, לא להומופוביה וגזענות".

לאחרונה פרסם משרד החינוך מסמך הנחיות להתמודדות עם תלמידים מקהילת הלהט"ב בבתי הספר. ח"כ אבי מעוז תקף במליאת הכנסת את ההחלטה: "גברתי שרת החינוך, איך את רוצה שאקרא לך - גברתי השרה או אדוני השר? מישהו שאל את ההורים אם הם מוכנים שיטרללו את הילדים שלהם על מגדרים שונים ומשונים?".