תוכנית ממשית שתעבור או הבטחת בחירותראש הממשלה נתניהו, שר החינוך גלנט ושר האוצר כ"ץ, הצהירו הערב (ראשון) על המתווה לחידוש הלימודים לכלל השכבות - מתווה שכולל גם את הארכת שנת הלימודים עד לסוף חודש יולי. כפי שפורסם ב-N12, הממשלה צפויה לאשר את חידוש הלימודים בשכבות ז'-י' ביישובים ירוקים וצהובים עוד השבוע - ולהאריך את שנת הלימודים בחודש נוסף. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יש צורך להשלים את פערי החינוך שנוצרו במהלך השנה הקשה הזו, ולכן שר החינוך ואני מביאים מתווה להארכת שנת הלימודים גם לחודש יולי", אמר נתניהו בפתח דבריו. "אנחנו נותנים לכל ילד וילדה בישראל להשלים את מה שהם החסירו".

נתניהו פנה בדבריו גם לראשי ארגוני המורים, יפה בן דוד ורן ארז, ואמר: "אנחנו נשמור בקפדנות על זכויות המורים ונדאג לפיצוי מלא עבורם". רן ארז קרא לבן דוד ולהסתדרות המורים, שאמונה על בתי הספר היסודיים, להאריך את השנה בחודש נוסף לטובת התלמידים והוריהם.  

בנימין נתניהו (צילום: החדשות 12)
"יש צורך להשלים את פערי החינוך שנוצרו". נתניהו | צילום: החדשות 12

ראש הממשלה התייחס בדבריו להפרות ההמוניות ברחבי הארץ בחג הפורים, שנמשכו גם היום: "אי אפשר לסבול את ההפרות שאנחנו רואים בימים האחרונים. גם ביחס להפרות של החילונים בתל אביב וגם בטישים. אין שום סיבה לא לשמור על הכללים. אני מבקש מכם, למען החיים שלכם והיקרים שלכם, שמרו על הכללים".

בדבריו, התייחס נתניהו גם לתחקיר ועדת החריגים ששודר בסוף השבוע האחרון ב"אולפן שישי", ובו נחשף שרוב הנכנסים לישראל עושים זאת באמצעות קשרים ו"קומבינות" - ושרובם מהמגזר החרדי. "מה שראיתי בטלוויזיה זה אנשים שעוברים על החוק ונפעל נגד זה. הוועדה פועלת באופן מקצועי. יושבים בה יועצים של המשרדים ואין להם מושג אם מבקש הבקשה הוא חרדי או חילוני. אז אפשר לצלם את המטוס מניו יורק עם חרדים, אבל לא מצלמים מטוס מיעד אחר שכולו חילונים".

יפה בן דויד, יואב גלנט (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
תסכים גם כן למתווה? מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד והשר גלנט | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

שר החינוך, יואב גלנט, אמר: "אין בית בישראל שלא מסתכל בדאגה על הילדים ושואל 'איך מחזירים להם את הפער של השנה האחרונה', וזו בדיוק המשימה שלי בחודשים הקרובים, ואני נחוש לעמוד בה ולקיים אותה למען הילדים שלנו ולמען כולנו. כל ילד בישראל הוא עולם ומלואו - ואנחנו מצווים לשלוח אותם לחיים במלוא המטען שאנחנו יכולים להעניק להם, אחרי שהם חוו פגיעה מהסגרים. אנחנו צריכים להשלים את הדברים. זו הייתה שנה מורכבת מאוד ואנחנו נידרש להשלמות". 

במשרד הבריאות תוהים: החזרה ללימודים לא תואמה איתנו  

עם זאת, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי אמר מוקדם יותר היום בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" כי החזרה ללימודים לא תואמה עם משרד הבריאות. "יש עכשיו שיח עם משרד החינוך והבריאות, אני לא שלם עם התוכנית. אני שלם עם פתיחת בתי הספר והרצון לפתוח ב-7 במרץ. אנחנו תומכים בסך הכול בפתיחת בתי הספר ומתן עדיפות להוציא את הילדים מהבתים, אבל אמרנו שאנחנו צריכים עוד קצת זמן מהפעימה הקודמת".

העניין המשמעותי יותר הוא ההבטחה של נתניהו להאריך את שנת הלימודים עד סוף חודש יולי מהגן ועד כיתה י"א בחודש לימודים נוסף. לא ברור מהיכן יגיע הכסף ואם המורים מסכימים. רן ארז הצטרף להצהרה והודיע שהוא מסכים - ובתנאי שהמורים יוכלו לבחור בעצמם אם לעבוד חודש נוסף. 

הצהרת מנכ"ל משרד הבריאות (צילום: לע"מ)
המתווה לא תואם עם משרד הבריאות. פרופ' חזי לוי | צילום: לע"מ

בריאיון ל"תוכנית חיסכון" אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס: "אני לא יודע אם במשרד הבריאות עודכנו או לא, מה שאני כן יודע זה שבסוף השבוע האחרון, ניהלתי שיחות ארוכות עם ראש הממשלה והצוותים והיינו 'על זה' כדי להחזיר את כיתות ז'-י'. משרד הבריאות בעצמו אמר שאם צריך לעצור חלק מהפתיחה - זה לא יכלול את החינוך". לדברי ביבס, "התוכנית מתוקצבת והיא תובא מחר לאישור הממשלה". 

בתגובה להבטחות נתניהו והשרים, אמר יו"ר כחול לבן, השר בני גנץ: "חודשים שאנחנו דוחפים את השלמת ימי לימודים ובסוף נעשה מהלך שהוא קמפיין בחירות בלי שום וכלום מאחוריו. נתניהו, אתה משחק משחק ציני בילדי ישראל. נדרוש ונביא תוכנית אמיתית, מתוקצבת ומתואמת ולא עוד פייק תוכנית מאולתרת ומביכה".