בזמן שהמלחמה בעזה נמשכת, כך גם מאחורי הקלעים ארה"ב מקיימת מאמצים גדולים כדי להביא לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה. לאחר שאתמול הודיעה ארה"ב כי "הושגה התקדמות גדולה", הערב (שלישי) חשפנו במהדורה המרכזית את פרטי ההצעה – ואת הסיבות שהובילו להתלבטות בישראל אם לקבל אותה.

ישראל, סעודיה - וארה"ב: סיקור N12

ג'ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ביקר בסעודיה ומשם המשיך לישראל. בשורה של פגישות שקיים עם רה"מ נתניהו ועם בכירים ישראלים נוספים הוא העביר להם מסר ברור: המהלך הזה אפשרי, הושיטו יד לסעודיה – והטקס או ההצהרה החגיגית תהיה בקרוב. עוד הוסיף באוזניהם ש"מדובר בהזדמנות היסטורית".

ההצעה כוללת נורמליזציה ביחסים של ישראל עם סעודיה, אבל לא רק - אלא גם מעטפת אסטרטגית של קואליציה אזורית עם ארה"ב, כפי שהיה בליל המתקפה האיראנית. בנוסף, ההצעה מקדמת עסקת חטופים וגם אפשרות לשקט בצפון, שייעשה בהסכמה.

המסר האמריקני: קבלו את ההצעה, לעולם לא תוכלו לחסל כל מחזיק נשק שתומך בחמאס ברצועה

אלא שתג המחיר הוא זה שמונע מישראל "לקפוץ על ההצעה". בתמורה לנורמליזציה, סעודיה דורשת שישראל תספק אופק מדיני שמשקף תפיסה של שתי מדינות. יחד עם זאת, לא מדובר על הצעה קונקרטית אלא התחייבות כללית בלבד. דרישה נוספת שמקשה מאוד לקבל את ההצעה מבחינה של ישראל היא להפסיק את המלחמה בעזה.

המסר של סאליבן לבכירים בישראל
המסר של סאליבן לבכירים בישראל
המסר של סאליבן לבכירים בישראל
המסר של סאליבן לבכירים בישראל

סאליבן אמר זאת לבכירים שנועד עמם, והביע תסכול מכך שבישראל לא מיהרו לקבל את ההצעה. בשלל הפגישות שקיים הוא העביר מסר ולפיו יש לישראל למעשה שתי אפשרויות, "ניצחון משמעותי שעובר דרך נורמליזציה עם סעודיה ועסקת חטופים, או המשך ההתבוססות בעזה, מבצע ברפיח - בלי ניצחון ובלי חטופים; לעולם לא תוכלו לחסל כל מחזיק נשק שתומך בחמאס ברצועה".

בתחילת השנה חשפנו בחדשות 12 את הציר החשאי שמנהל נתניהו בזמן המלחמה באמצעות השר רון דרמר מול הבית הלבן בנושא. אותו ציר הביא לאופטימיות בארה"ב ולתחושה בוושינגטון שרה"מ יקבל את ההצעה, אלא שעכשיו כך נראה הם לא מזהים התלהבות רבה. על כן ההערכה היא שהנשיא ביידן ישוחח בקרוב עם נתניהו בנושא.

רון דרמר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
השר רון דרמר. רה"מ נתניהו מנהל באמצעותו את הציר החשאי על נורמליזציה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתחילת החודש דווח כי ארה"ב וסעודיה נערכות להשלים את הסכם ההגנה המורחבת בין המדינות. ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, אמר אתמול באשר למגעים מול ישראל כי "אנחנו קרובים מאוד כפי שאמרו הסעודים, אני לא רוצה להיכנס לזמנים".

בסעודיה מתעקשים כאמור על אותו אופק מדיני והתחייבות ישראלית לפתרון שתי המדינות. לאחר האופטימיות שהביע קירבי, גורם מהארמון הסעודי ששוחח עם N12 הדגיש: "בלי ערבויות אמיתיות לפתרון שתי המדינות - לא תהיה נורמליזציה". לדברי הגורם הסעודי, "(לישראל) לא יהיה שלום עם סעודיה בלי הכרה במדינה פלסטינית, ולכן אין נורמליזציה עם הממשלה הישראלית הנוכחית".