דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון קירבי, אמר הערב (שני) כי היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן הצליח להשיג התקדמות של ממש בשיחות לגבי נורמליזציה עם סעודיה. קירבי אמר: "אנחנו קרובים מאוד כפי שאמרו הסעודים, אני לא רוצה להיכנס לזמנים".

"אגיד מה שאמרנו שוב, זה חלק ממאמץ להגיע לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה ובשביל יציבות באזור וזה חייב לכלול משהו לטובת הפלסטינים", הוסיף קירבי. "זה ברור. הנשיא מחויב לפתרון שתי המדינות אבל מובן שזה לא משהו שיכול לקרות בטווח הזמן המיידי".

עוד אמר קירבי על הנורמליזציה: "אנחנו מנסים לקדם מה שמנהיגות האזור יכולה לקדם. הדרך היחידה לקדם את פתרון שתי המדינות זו מנהיגות באזור ומו"מ ישיר בין הצדדים".

ההודעה של קירבי מגיעה על רקע הגעתו של סאליבן לישראל ולמדינות נוספות באזור, ושיחותיו עם כמה מנהיגים, ולאחר שבתחילת החודש דווח שארה"ב וסעודיה נערכות להשלים את הסכם ההגנה המורחבת ביניהן, וכי סעודיה הציבה תנאים לנורמליזציה עם ישראל

"וושינגטון וריאד עדיין צריכות לסגור כמה נקודות מפתח. זה כולל את הדרכים המדויקות שבהן תשלוט ארה"ב בתוכנית האנרגיה הגרעינית האזרחית שתקבל סעודיה במסגרת ההסכם - אם מרכיב ההגנה ההדדית יהיה מפורש, כמו זה שבין ארה"ב ליפן, או פחות רשמי, כמו ההבנה בין ארה"ב לטייוואן, והתחייבות ארוכת-טווח של ערב הסעודית להמשיך לתמחר נפט בדולר אמריקני, לא לעבור למטבע סיני".

על פי הדיווח אז, נטען כי סעודיה תסכים לנורמליזציה "רק אם ישראל תסכים ליציאה מעזה, להקפאת בניית ההתנחלויות בגדה, ויציאה ל'מסלול' בן שלוש עד חמש שנים להקמת מדינה פלסטינית בשטחים הכבושים. המדינה תהיה מותנית גם בכך שהרשות הפלסטינית תבצע רפורמות כדי להפוך אותה לגוף שלטוני שהפלסטינים סומכים עליו ורואים בו לגיטימי והישראלים רואים בו יעיל".