הגרדיאן הבריטי דיווח היום (רביעי) כי בריאד דוחקים בוושינגטון בימים האחרונים לקדם הסכם מצומצם בין המדינות, למקרה שיכשלו המגעים לנורמליזציה עם ישראל. ארה"ב ביקשה לקשור את ההסכם בהסדרת היחסים עם ישראל, אך בסעודיה הביעו לאחרונה פסימיות שהמהלך יצלח בצל המלחמה הנמשכת.

בריאד מבקשים לקדם תוכנית ב' צנועה יותר. במסגרתה סעודיה וארה"ב יחתמו על ברית הגנה בין המדינות, לסעודיה יתאפשר להקים גרעין אזרחי – אך היא בינתיים לא תוכל להעשיר אורניום בשטחה. ארה"ב גם תרחיב את קשרי המסחר עם סעודיה בתחומים שונים, בדגש על אמצעי פיתוח של טכנולוגיות בינה מלאכותית.

בתחילת השבוע שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן החל את ביקורו במזרח התיכון בסעודיה וקיים שם שיחות לקידום הסכם נורמליזציה בין ירושלים לריאד. בפורום הכלכלי העולמי שהתקיים שם - נאמו בלינקן ושר החוץ הסעודי ודיברו על המגעים לכינון יחסים בין הסעודים לישראל – כחלק מהדחיפה האמריקנית בנושא.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן נפגש בתקופה האחרונה בנפרד עם בלינקן ואבו מאזן. בלינקן נפגש בתחילת השבוע גם עם פורום שרי החוץ הערביים - סעודיה, איחוד האמירויות, קטאר, מצרים, ירדן ובכיר הרשות הפלסטינית - סביב "היום שאחרי" בעזה, וכן לגבי הצעדים להקמת מדינה פלסטינית ופתרון שתי המדינות.