ימים בודדים לפני סגירת הקלפיות, תוצאות הסקר של מנו גבע ומינה צמח ממכון המחקר "מדגם" שפורסם אמש (ראשון) מצביעים על כך שגנץ במגמת שחיקה - ובעיתוי קריטי. הוא חייב איחוד - אבל הביטחון העצמי הגבוה של לפיד יוביל לכך שיתעקש על רוטציה - מה שהופך את אופציית החבירה לאורלי לוי-אבקסיס - לקורצת הרבה יותר. עמית סגל מנתח.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפי הסקר, מפלגת העבודה חזרה למספר דו ספרתי של מנדטים - לראשונה מתחילת מערכת הבחירות. כמו שציינתי בעבר, נהוג לייחס את זה לרשימה החדשה שנבחרה. זה הסבר שגנץ יאהב, כי האפקט של רשימות חולף וזניח. אבל מה אם לא?

כפי שעולה מכמה סקרים, בוחרי גנץ ממוקמים שמאלה מבוחרי לפיד. זה בגלל בוחרי השמאל האסטרטגיים שמאחלים למהפך. האם יעלון-האוזר-בנייה ביו"ש-חוק לאום היו יותר מדי עבורם?

יו
לא יוותר על רוטציה? לפיד | צילום: Tomer Neuberg/Flash90‎, חדשות

לא זו אף זו, חוזקו של גנץ הוא בחזקתו. 9 המנדטים שקפץ אחרי הנאום הם מבוחרים שלפתע ראו אחרי 4 שנים יריב שיכול לנצח את נתניהו (לא עשור - גם הרצוג נתפס כמועמד צמוד מאוד לנתניהו בסקרי ההתאמה). אם הפער בין המפלגות יגדל, האם שאר הבוחרים האסטרטגיים יעזבו ויכווצו את גנץ ל-14 מנדטים בלבד?

בדיוק על זה לפיד בונה בהתעקשות שלו לרוץ לבד. לכן לו אני גנץ אני חייב להשתלט על סדר היום. ישן מתחת לבית של אשכנזי? ודאי. שולח פרחים ושיריון לאורלי לוי-אבקסיס? למה לא. מצהיר שלא אצטרף לממשלת נתניהו באישום גם לפני שימוע? תיסלם.

עמית סגל
"גנץ במגמת שחיקה", עמית סגל | צילום: החדשות

מוקדם מאוד להסיק על סמך סקר אחד, אבל השופינג המאוד נרחב של ה"מפלגנץ", וציינו זאת כבר עוד לפני הירידה האחרונה בסקרים - הולך עד שמשהו לא הולך. ואז הכול עלול להשתבש. מסר אחיד זה דבר חשוב מאוד בקמפיין. יועז הנדל ציין אתמול בריאיון ב"שש עם עודד בן עמי" שגם בליכוד יש מגוון דעות, זה נכון גם בעבודה. אבל לשתי המפלגות האלה יש בסיס בוחרים יציב ומנהיג שמתווה דרך. ה"מפלגנץ" חייבת להיסגר על מסר.