כוונות הארגון סוכלו (צילום: AP, חדשות)
חיזבאללה על הגבול | צילום: AP, חדשות

מרגע שהמידע המודיעיני התקבל בישראל והצביע על חידוש המאמצים של חיזבאללה לייצר חזית נוספת ברמת הגולן, החלה התלבטות מה עושים עם המידע. הממצאים העלו ניסיון לייצר כוח נוסף, סמוך לגבול, שיטריד את ישראל במקרה של עימות או ככוח סמוך לגבול לצורך תגובה מיידית לאחר פעולה ישראלית בעומק סוריה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ההחלטה לפרסם את המידע, לרבות תמונות של בכירי הפעילים המעורבים, נועדה להשיג מספר מטרות:

האחד, ישראל מעוניינת להבהיר לחיזבאללה: אתם חשופים בפנינו, אנחנו מכירים את הפעילות שלכם - לרבות את הפעילים המרכזיים. זאת מתוך תקווה, שספק אם תתגשם, שגם אסד, שמנסה בכל כוחו לבסס את המשילות שלו ברמת הגולן הסורי, יתנער לכלל פעולה בעניין. עם זאת, קשה לראות את אסד עושה משהו, אבל לפחות כעת הוא יודע.

נשיא סוריה בשאר אסד נוהג לאורך שנים בסוג של עמימות - לא ידעתי, לא הבנתי. זה חלק מגישתו ועכשיו הערפל הזה פוזר.

התכלית השנייה של הפרסום הישראלי היא לתת הסבר מראש לפעולה אפשרית נגד גורמים שונים במרחב, לאו דווקא אירנים, שעד היום הסתתרו מאחורי חשאיות. כל ארגון, שלפתע פתאום מגלה שפעולותיו חשופות לעיני היריב, יתכווץ לתוכו. החשאיות המוחלטת היא ערך שעוזר לארגונים מהסוג הזה להמשיך ולצבור את היכולות שלו. פגיעה בזה - הינה פגיעה ישירה בארגון.

אבו חסין סאג'ד, מפקד התשתית‎ (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
ראש התארגנות חיזבאללה בגולן | צילום: דובר צה"ל, חדשות

ההתארגנות הזאת, לבד מהיכולת להטריד את ישראל, יכולה לגרום לצה"ל לפצל את כוחותיו בין לבנון לסוריה - במקרה של אירועי מקרה קיצון מול החיזבאללה. אותה התארגנות תאלץ את חיל האוויר הישראלי לפצל את יכולותיו גם למרחב הסורי, ולא רק ללבנוני. מהבחינה הזאת, גם זה כשלעצמו סוג של הישג מבחינתם.

אירן וחיזבאללה עוקפות את ההתחייבויות שנתנו הרוסים לישראל

חשיפת ההתארגנות היא דרך פעולה שנועדה להקשות על חיזבאללה לבסס אחיזה באזור. בעבר, היו מקרים מובהקים בהם צה"ל פעל כך: האחד - חיסולו של ג'יהאד מורנייה במהלך סיור עם קצינים אירניים ברמת הגולן. סיור זה נועד לקבוע את הנוכחות של חיזבאללה ברמת הגולן מול ישראל.

שנית, חיסולו של סמיר קונטר, בן העדה הדרוזית, שנשלח למרחב הכפרים הדרוזיים בצפון רמת הגולן. קונטר פעל לגייס פעילים. התשתית שהקים גם שיגרה רקטות לעבר החרמון. משחוסל, מהלך ההתארגנות הזה נעצר.

חשיפת תשתית חיזבאללה ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המידע, כפי שפרסם דובר צה"ל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

האם מהלך החשיפה יעצור את המשך בניית התשתית? צריך לשים כאן סימן שאלה, אבל נראה שלבד מן הפרסום יש עוד פעולות שמתבצעות, חשאיות, שקטות, שנכון לעכשיו עדיין לא עוצרות את מהלך בניית התשתית הזאת.

היה והתשתית הזאת תתבסס, ונכון לעכשיו היא עדיין נמצאת בשלבים ראשוניים מאוד, עצם הפרסום נועד להצדיק בעתיד תקיפות ישראליות נגד התשתיות האלה - שהרי עכשיו כולם יודעים מדוע הופצץ בית או מבנה בכפר כזה או אחר בדרום לבנון.

רוני דניאל (צילום: החדשות)
רוני דניאל, ארכיון | צילום: החדשות

על כל אלה, צריך להוסיף כי הרוסים הרי התחייבו בפני ישראל להרחיק את האירנים כ-80 קילומטרים מגבול ישראל. אני לא רואה ערך רב בהרחקה הזאת, כי כאשר לאירנים יש כוח שמופעל על ידם, כלומר החיזבאללה, אז לעניין הרחקת הכוחות האירנים מגבול ישראל אין הרבה ערך.

יש כאן איתות לרוסים שחיזבאללה והאירנים מצליחים לעקוף בדרך הזאת את שלל ההתחייבויות שלהם לישראל.

צריך לומר, מדובר בהתארגנות שהם בשלבים הראשונים שלה. שלב גיוס הפעילים, עשרות אחדות במספר. עדיין לא העברת אמצעי לחימה, אם כי יש ברשותם אמצעי לחימה קלים. בחשיפה הזאת ישראל מבקשת להקשות עליהם להמשיך במהלך.

איתות ישראלי לרוסיה, נתניהו ופוטין (צילום: החדשות)
איתות ישראלי לרוסיה, נתניהו ופוטין | צילום: החדשות

לדעתי, בסופו של דבר, התבססות חיזבאללה על גבול רמת הגולן לא תפגוש מאמץ סורי או רוסי לבלום אותה, אלא אך ורק מאמץ ישראלי - שחשיפת ההתארגנות היא חלק ממנו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו