אוהד חמו (צילום: חדשות 2)
אוהד חמו | צילום: חדשות 2

את המוזות "יאללה תפגעו בהם", "נמאס מהם", "שילכו לעזאזל" אפשר לשמוע כשהתותחים רועמים. כמעט כמו התניה פבלובית, מלחמה, או לכל הפחות עימות דוגמת זה שמתפתח בדרום, גוררים פרץ של פטריוטיות מתובלת בשנאת האחר.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אוהד חמו

אבל מה תאמרו אם אספר שאת המשפטים האלה שמעתי היום דווקא מפלסטינים. כן, מפלסטינים תושבי הגדה, כאלה ששמעו על חיסול אחמד ג'עברי ועל שורת התקיפות בעזה והגיבו בקורת רוח, אפילו בשמחה לאיד. "מתי תחסלו כבר את החמאס" הוא משפט שחוזר על עצמו חדשות לבקרים, ומתברר שלא רק אצלנו.

נשמע מוזר? לא ממש. המציאות שהתפתחה בשנים האחרונות היא החלום הרטוב של הימין בישראל : עם פלסטיני מפוצל בין עזה לגדה, שתי ישויות שהפכו רחוקות, שלא לומר מנוכרות, האחת לשנייה. כבר חמש שנים מעסיק את הפלסטינים בעיקר דבר אחד - הפיצול בין חמאס לפתח, בין עזה לגדה, מה שהפך כמעט מלחמת אחים ונותר פצע מדמם עד היום.

לפרקים נדמה שאפילו המאבק בכיבוש נדחק לקרן זווית, מפנה מקום למאבק האמיתי של שתי ישויות פוליטיות שנלחמות על השלטון, או בעצם שתי תפיסות עולם מנוגדות, הנאבקות על עיצוב דמותה העתידית של המדינה הפלסטינית.

מי לא זוכר את תמונות אנשי פת"ח מושלכים אל מותם מן הקומות העליונות של בנייני עזה בשעה שחמושי חמאס, אנשיו של אותו אחמד ג'עברי שחוסל אתמול, השתלטו בכוח על עזה ? מי לא זוכר את הפרסומים כי אבו מאזן עודד מתחת לפני השטח את ראש הממשלה אולמרט לפעול כנגד רצועת עזה בעופרת יצוקה, גם אם יפגעו אזרחים חפים מפשע?

ישראל זקוקה ללגיטימציה

חמש שנים אחרי האירוע המכונן ההוא, הדבר הכי בולט הוא היעדר הסולידריות, וכמוה תחושת אחדות הגורל שנעלמה בין העזתים לאנשי הגדה. בשעה שתמונות ההרס וההרוגים מעזה שודרו בעת עופרת יצוקה והציתו גלי מחאה בעולם הערבי, נותרה הגדה מקום שקט מאוד, בודדים יצאו אז למחות נגד המלחמה המשתוללת בעזה.

אלא שהרבה דברים השתנו מאז עופרת יצוקה. בעצם בעיקר דבר אחד : ממשלת ישראל. היחסים הקרובים שהתקיימו בין אהוד אולמרט לאבו מאזן פינו את מקומם לחשדנות וזלזול בין מחליפו של אולמרט, ראש הממשלה נתנייהו ויו"ר הרשות הפלסטינית. המשא ומתן שהתנהל בין ישראל לרשות התחלף בקיפאון מדיני, התקווה להגיע להסדר בין הישראלים לפלסטינים התמסמסה.

אסור להקל בכך ראש - דווקא בימים כאלה, כאשר ישראל זקוקה ללגיטימציה בינלאומית לשם ניהול המבצע הצבאי - דווקא האיש ההוא במוקטעה, זה שאמר רק לפני כמה ימים שאיננו רוצה לשוב לצפת - דווקא הוא יכול היה להעניק תוקף לגיטימי למבצע מבחינת העולם הערבי ולהבטיח שהקריאות של חמאס לפלסטינים בגדה להעתיק לשם את המאבק יישארו ריקות מתוכן.

חיסול אחמד ג'עברי - סיקור מיוחד:

מפקד הזרוע הצבאית של חמאס חוסל

צפו: כך חוסל אחמד ג'עברי

נסגר החשבון עם האיש שחטף את שליט

רה"מ: "צה"ל ערוך להרחבת הפעולה"

פרס: "יש גבול למה שישראל יכולה לספוג"

הנחיות לתושבי הדרום בעקבות החיסול

אפקט החיסול: חשש מטרור וחטיפות

מופז: "אפשר היה לעשות את זה קודם"

נועם שליט: "ג'עברי - פושע מלחמה"

הלם בחמאס: "מכה קשה, נפתחו שערי הגיהנום"