ב- 9 מילים

ראש הממשלה בנימין "דני-דין" נתניהו נמצא בריא ושלם

הבושה של השבוע

ביבי מסיבת עיתונאים (צילום: AP)
אפשר לנשום לרווחה. נתניהו, ארכיון | צילום: AP

ימים ספורים לפני ראש השנה, אישרה השבוע ועדת הכספים תקציב בסכום של 140 מיליון שקלים למימון עלות פתיחת משרדי הממשלה החדשים וה"נחוצים" והעסקת השרים וסגני השרים החדשים בממשלת נתניהו. התקציב שאושר למשרדים החדשים צורם עוד יותר נוכח מאות אלפי הנזקקים שלא יאכלו בערב החג, כי אין להם כסף.

על פי נתונים של עמותת "לתת", כ-200 אלף משפחות עלולות לשבת השנה מול שולחן ריק. 200 אלף משפחות שאין להן מה לאכול, 200 אלף משפחות שלא יוכלו לתת לילדיהן חג שמח ומלא כל טוב. משפחות שלא יוכלו לברך "שנהיה לראש ולא לזנב", כי הן מרגישות הרחק מאחור, בשולי החברה.

בסוף השבוע פרסם עיתון "מעריב" כי ביום הראשון לחלוקת המזון לקראת ראש השנה של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה, חולקו בתוך ארבע שעות בלבד 800 חבילות מזון שהיו אמורים לחלק עד ערב החג במשך כשבוע. והביקוש עולה על ההיצע - מאות אנשים עמדו בתור הארוך, בשמש היוקדת, משפילים מבט. הם יעשו הכל כדי לתת לילדים אוכל. לא משהו מפואר מדי, רק מוצרי מזון בסיסיים, כדי למלא את המקרר, וגם אם זה אומר לעמוד יום שלם בשמש.

בושה וחרפה - זה מה שאפשר לומר על התקציב שעבר בממשלה שידעה לייצר מיניסטריונים מוזרים כמו למשל: המשרד לשיפור הקשר עם האזרח, משרד התפוצות וההסברה (השר יולי אדלשטיין מקבל 31 מיליון שקלים - אבל בינתיים לא רואים עולים, תפוצות, או הסברה).

משרד המיעוטים (12 מיליון שקלים הוקצבו לשר אבישי ברוורמן) המשרד לענייני מודיעין, (2.8 מיליון שקלים יועברו לשר דן מרידור ) והמשרד לאיומים אסטרטגיים (8.1 מיליון שקלים הוקצבו לשר בוגי יעלון) בנוסף, אישרה ועדת הכספים העברת 245 מיליון שקל למימון התחייבויות הליכוד בהסכמים הקואליציוניים.

עכשיו בואו נעשה חשבון פשוט: 140 מיליון שקלים לשרים החדשים ועוד 245 מיליוני שקלי להתחייבויות פוליטיות זה 385 מיליוני שקלים. עכשיו נדמיין כמה ארוחות אפשר היה לקנות בסכום הזה? או אפילו באחוז קטן ממנו.

המכתב של השבוע

השבוע נחשף לראשונה המכתב הראשון ששלח גלעד שליט מהשבי. מכתב שקיבלו הוריו, נועם ואביבה שליט, כחודשיים בלבד אחרי שנחטף. מאופי המכתב ברור כי הוא הוכתב לשליט על ידי שוביו. "הבריאות שלי מידרדרת מיום ליום במיוחד קשה לי נפשית וזה גורם לי לדיכאונות רבים. אני מחכה שייגמר הסיוט הבלתי נסבל ואנושי בו אני נמצא ואני אשתחרר מהכלא הסגור והמבודד...".

עברו מאז שלוש שנים. כמו בשנים האחרונות, גם השנה, משפחת שליט לא תחגוג את ראש השנה. מבחינתם, מדובר בהמשך ישיר לשנים האחרונות, הארורות, בהן בנם נמצא בשבי חמאס. בזמן שרובנו נסב לשולחן עם המשפחה, הם יחשבו, מה עוד אפשר לעשות כדי להחזירו הביתה, עם מי עוד אפשר לדבר, את מי לפגוש.

קשה לדמיין את תחושת בני משפחתו של גלעד שליט כשוודאי שקראו בסוף השבוע את כתבתו של סלימאן-אל-שפעי בידיעות אחרונות, כתבה שמתארת לכאורה את תנאי החזקתו של שליט בשבי. למרות שהדברים מובאים מפיהם של שוביו או שולחיהם, ולמרות שאמיתותם של הדברים מוטלת בספק, הלב נצבט לנוכח הדברים - ואמא של גלעד קוראת את זה.

אז אולי אם השכל לא עובד, הרגש יעשה את ההבדל, וקובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות יפעלו ביתר שאת כדי להחזיר את גלעד הביתה, בהקדם, אולי אפילו עד ראש השנה - עוד נותרו להם כמה ימים.
גלעד שליט נמצא בשבי חמאס כבר 1175 ימים ולילות.

המדליה של השבוע

יוסי בניון חוגג לאחר כיבוש שער הניצחון מול פולהאם (צילום: רויטרס)
יתרום ממשכורתו לאיגוד השיט? בניון, ארכיון | צילום: רויטרס

זה כבר מזמן לא סוד שספורט זה לא הצד החזק שלנו, בלשון המעטה. את הפדיחות שלנו השבוע כבר עשינו: מיד לאחר שנבחרת ישראל הפסידה את הסיכוי האחרון שלנו להתקרב למונדיאל והקפטן שלה קילל בצורה לא ממש ספורטיבית, והסתכסך לזמן קצר עם המאמן החליטה גם נבחרת ישראל בכדורסל, שאם לכדורגלנים מותר אז גם להם. הנבחרת גילתה יכולת נמוכה והודחה מאליפות אירופה.

אחרי שני ה"הישגים" הללו, כבר חשבנו שמהשבוע הספורטיבי הזה שום טובה כבר לא תצמח, אבל אז בא נמרוד משיח. חייל בן 21 שממש כמו המשיח על החמור, הצליח להציל לנו את השבוע - ובגדול. משיח זכה במדליית כסף באליפות העולם בגלישת רוח באנגליה, רשם לעצמו את התואר סגן אלוף העולם ועל הדרך, עשה אותנו גאים. מאוד גאים.

מורן כץ - טור שבועי (צילום: חדשות 2)
מורן כץ | צילום: חדשות 2

הוועד האולימפי הודיע כי משיח יקבל מענק של 70 אלף שקלים על ההישג האדיר שלו, זה הכל. בניגוד למשכורות העתק ולמימוני הענק להם זוכים שחקני הכדורגל והכדורסל, השייטים לא זוכים למענקים מפנקים במיוחד. משיח, צוברי ופרידמן חזרו עם מדליות, כדורגלני ארצנו לא הביאו אותנו למונדיאל. לשם השוואה: יוסי בניון מרוויח בליברפול 75 אלף ליש"ט בשבוע, או כ-25 מיליון שקל בעונה.
אולי כדאי להשקיע בספורט הזה יותר תקציבים, כי תוצאות כבר רואים.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

לטורים הקודמים של מורן כץ:

מצעד האיוולת של ה-1 בספטמבר

מי ימנע את הרצח הבא?

טרגדיות שיכלו להופיע בסרט אימה

במצב הזה - אולי כדאי שנחליף מזוזות?

זעקת ילד קטן לא ברא השטן

אנחנו עם סגולה? כבר לא בטוח

תסמונת מינכהאוזן של העדה החרדית

אבא עושה בושות? לא בטח בכלל

מה חושבים ברשת על העירום של בר רפאלי?

מצעד ה"אין גאווה" נערך השבוע בבתי המשפט

 כמה פעמים אמר נתניהו "שלום"?

העם עם החשוד: "דודו מלך ישראל"

רצח על כבוד המשפחה: אין כבוד ואין משפחה

בקרוב גם להפגין בחופשיות לא נוכל

יש אוצר, רק חבל שאין שר

האזרחים בירקון עברו על החוק - שאיש לא יאכוף

אולי עכשיו יילחמו על תיק הבריאות