נתניהו, משעל וגלעד שליט
משעל, נתניהו לשליט. מחכים לאור הירוק מדמשק | צילום: חדשות 2

אין דבר שהמדינה כולה רוצה וצריכה יותר, במלאת שלוש שנים לחטיפה, מאשר לסגירת הסיפור הכל כך כואב הזה. כמו באותו יום במהלך "עופרת יצוקה", אז פשטה השמועה שסיירת מטכ"ל חילצה את גלעד שליט מהשבי והוא כבר עובד בדיקות בסורוקה ואו-טו-טו מוצג בשידור חי רזה ועייף אבל מחייך, גם אתמול רחשה וגעשה מדינת ישראל בגלל דיווח בודד שהצית גל של שמועות, הכחשות ותקוות מחודשות: אולי גלעד חוזר סוף סוף הביתה?

האמת צריכה להיאמר מיד, והיא שהעסקה עוד רחוקה מסיום. נקודות המחלוקת העיקריות על מספר וסוג האסירים עדיין שרירות וקיימות. גלעד לא יחזור בימים הקרובים הביתה. ועדיין - ברור שיש התקדמות, אולי אפילו משמעותית, וייתכן מאוד שאנחנו קרובים. בתוך בליל הדיווחים וההכחשות מכל הכיוונים, כדי להבין עד כמה אנחנו קרובים צריך לקרוא בין השורות.

"הכחשות" משני הצדדים

גם ישראל וגם החמאס נכוו מאור הזרקורים של התקשורת בסיבוב הקודם של השיחות, שהתפוצץ ברעם גדול אחרי בניית ציפיות מוטרפת לאורך ימים ארוכים. עכשיו הכל מתנהל בשקט מוחלט ובפרופיל נמוך.

משפחות האסירים בעזה ובגדה סובלות לא פחות ממשפחת שליט, ואת זה יודעים היטב גם בחמאס. לאף אחד אין אינטרס להגביה את גובה להבות השמועות בתקשורת, לשרוף שוב את ההתקדמות וליצור עוד שברון לב.

נתניהו הגיב לידיעה מול הכתבים ברומא ואמר: "אין לי מידע על כך". שעה אחר כך הגיב סלאח ברדוויל באתר הרשמי של חמאס ואמר "אין לי מידע על כך". כך, מילה במילה, בתרגום לערבית. לא בדיוק הכחשה גורפת. כל אחד מהם יכול היה להגיד משהו כמו "אין שום התקדמות במו"מ" ולכבות את השריפה מיד. ראש הממשלה אף הגדיל ואמר אחר כך במסתוריות "מתבצע מאמץ משולב בעניין שליט". ברור לעין שמשהו קורה.

הכדור במגרש של חאלד משעל

שואפים לשחרור אסירים פלסטינים נוספים
אסירים פלסטינים. גם מחכים | צילום: החדשות 2

המשהו הזה הוא ככל הנראה ויתור משמעותי מצד חמאס, שנואש להישג מול האוכלוסיה הגוועת בעזה. מקורות מצריים אמרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" ש-150 מאסירי חמאס כבר הסכימו לגירוש אחרי השחרור, אחת משתי הסוגיות שבגללן התפוצץ המו"מ בסוף עידן אולמרט.

אם באמת הדיווח הזה נכון, הרי שנשארה רק סוגייה אחת שעדיין תלויה ועומדת - והיא שמות ה"אסירים הכבדים" שישוחררו. נתניהו לא יסכים לשחרר את הגרועים שברוצחי האינתיפאדה, כפי שאולמרט לא הסכים לכך. ועל כך יקום וייפול המשא ומתן.

המצרים לוחצים בצורה אגרסיבית על חמאס להסכים לעיסקה כוללת של רגיעה לטווח ארוך, פתיחת המעברים וחילופי אסירים. כלי התקשורת במצרים עוסקים בפרטי העסקה המתגבשת בצורה אובססיבית בימים האחרונים. עסקה כזאת היא אינטרס ברור של כל הצדדים.

נתניהו התחייב בפני משפחת שליט שיפעל בכל המאמצים למען גלעד, והוא יהיה מוכן לשלם את אותו המחיר שהסכים לשלם קודמו, אבל לא אסיר אחד יותר. הכדור נמצא עכשיו במגרש של חאלד משעל. אם חמאס יסכים להתגמש לפחות על חלק משמות האסירים הכבדים - יכול להיות שנזכה לראות את הרגע שכולנו כל כך מצפים לו.

ירון דויטשר הוא ראש דסק באתר האינטרנט של חדשות 2.

הווידאופדיה: גלעד שליט

אביבה שליט: כנראה שלא עושים כל מה שאפשר

למען שליט: חוסמים מעברים לעזה

נועם שליט נגד אהוד אולמרט: הראיון המלא

איך מצטרפים לחדשות 2 בטוויטר