לכל מערכת בחירות יש רגע מכונן, רגע של הולדת: הקמת כחול לבן בסבב א', נטישת ליברמן את נתניהו בסבב ב', הפריצה של הליכוד בסבב ג', ההבטחה "הליבתית" של בנט בסבב ד'. עוד לא ברור אם האיחוד בין גנץ וסער יהיה ה-רגע של סבב ה', אבל הוא בהחלט מועמד רציני.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12

בין הגושים כנראה לא יקרה הרבה: בלוק נתניהו כולל אלה שאינם פוסלים אותו מסתובב סביב 59 מנדטים כבר שנה וחצי. אבל אם עד עכשיו נראה היה שיתפתח קרב דו ראשי: נתניהו מול לפיד, איחוד תקווה חדשה וכחול לבן מנסה לייצר קרב תלת ראשי: הימין בראשות נתניהו, השמאל בראשות לפיד, והמרכז בראשות גנץ.

גדעון סער, בני גנץ (צילום: פלאש 90)
גדעון סער ובני גנץ, ארכיון | צילום: פלאש 90

מצויד ביוצאי ליכוד ובשישה דתיים לאומיים במקום ריאלי ינסה גנץ לטעון שהוא היחיד שיכול להקים ממשלה עם כולם, חוץ מבן-גביר וטיבי. הוא ינסה למנוע מנתניהו את המנדט השישים ואחת ואז להקים את ממשלת כחול לבן והימין, אך הפעם כשגנץ ראשון, ונתניהו שני: אם יזוכה עד אז, מה טוב. אם לא, יהפוך יו"ר הליכוד הבא לראש הממשלה ברוטציה.

 ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

כדי להגיע לתכנית הגדולה הזו הסכים גנץ, שוב, לשלם בשפע של מקומות לשותפיו: לפני שלוש שנים שילם מחיר מופקע למשה יעלון. זה השתלם לו והוא כפה איחוד על לפיד שהוליד את כחול לבן ההיא. כעת, הוא מציע מחיר נדיב של שמונה מקומות בעשרים הראשונים לגדעון סער שמצוי על גבול אחוז החסימה. למה הוא עושה זאת כל כך מוקדם במערכת הבחירות? כיוון שהבין שאלמלא זאת, לפיד יצבור עוד ועוד נפח ותמיכה מכס ראש הממשלה.

ראש הממשלה יאיר לפיד בישיבת הממשלה (צילום: חיים צח, לע"מ)
ראש הממשלה יאיר לפיד, ארכיון | צילום: חיים צח, לע"מ

בשלב הראשון המטרה תהיה צמצום הפער מלפיד לממדים סבירים. ואז, להביא את איזנקוט כמספר שלוש ולחלוף על פני יש עתיד. חלק מהמנדטים חונים אצל לפיד כראש החץ מול נתניהו. הם יעזבו בלי סנטימנטים לגנץ, אם זה יהפוך לראש החץ. עבור כך, גנץ מציע לתת לאיזנקוט עוד שלושה מקומות. הנה כי כן, בפעם השנייה בתוך ארבע שנים, גנץ משיק סטרטאפ: הוא מגייס משקיעים ומציע אופציות נדיבות, הכול כדי להפוך לחד-קרן.

אם לסכם: האיחוד הזה הוא חדשות רעות ליאיר לפיד שיצטרך לנהל מחדש את המאבק על ראשות הגוש; חדשות טובות למרב מיכאלי ולאיילת שקד – הראשונה תטען שגנץ התגלה כימני והשנייה – שסער התגלה כשמאלן. ואלה חדשות מורכבות לנתניהו, שיצטרך לנהל מאבק משולש, לא ראש בראש כפי שהוא אוהב.

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בכנסת (צילום: Ilia Yefimovich/picture alliance via Getty Images)
יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בכנסת, ארכיון | צילום: Ilia Yefimovich/picture alliance via Getty Images

ואלה כמובן חדשות רעות מאוד לצמד האוזר והנדל, שהחלו בלשכת נתניהו, המשיכו תחת יעלון, עברו לסיעת יחיד, חברו לסער ועכשיו ניצבים בפני מבוי סתום: שני הצדדים למשא ומתן לא נלחמו עליהם, בלשון המעטה. בסולחה בין גנץ וסער, הם היו בתפקיד הכבש שהפכה לשווארמה.