בעולם הספורט קוראים לערב כזה "ערב של הכרעות" - גמר אליפות אירופה בהתעמלות אומנותית (ברכות ללינוי אשראם ולנבחרת), גמר אליפות צרפת הפתוחה בטניס (ג'וקוביץ' זכה בתואר הגרנד-סלאם ה-19, אצלו אין חוק להגבלת תארים), שלושה משחקים בטורניר היורו ו...מהפך אחד בראשות הממשלה.

כתבות נוספות על הממשלה החדשה ב-N12:

 הצהרה ראשונה של ראש הממשלה בנט

 המהומות והצרחות בזמן השבעת ההממשלה

• הפנים של ממשלת בנט-לפיד: הכירו את השרים החדשים

בספורט יש תוצאות ואי אפשר להתכחש להן. בפוליטיקה? כאן אפשר לספר סיפורים, למכור אגדות ולייצר "נרטיב" לאוהבי המילים המכובסות. זה היה ערב קשה לצפייה לא רק בגלל ההפרעות הלא ספורטיביות של "הקהל" שישב במליאה, אלא גם בשל הנאומים הבנאליים של השחקנים. בכלל, זה היה היה ערב צפוף - ראש ממשלה יוצא, נכנס, חליפי, מחליף לחליפי, שני סגני ראש ממשלה, הנשיא שהולך וזה שבא. מזל שחסכו מאיתנו את ההילוכים החוזרים.

נאום ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט

"יהודים זה עם עם דעות", הסביר בנט בניסיון לעשות Preemption - תרגיל ידוע שתכליתו: להקדים את המאוחר. במקרה הזה את הצעקות וההפרעות של יושבי הבית. מוזר. בכנסת יושבים גם ח"כים ערבים, מקצתם שותפים לקואליציה ומקצתם נותנים לה רשת ביטחון. על הדעות שלהם לא נתקטנן..

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו ונפתלי בנט נפגשים אחרי השבעת הממשלה | צילום: רויטרס

"ממשלתי היא ממשלת אחדות להשבת היציבות" - עד עכשיו שיווקו את זה כממשלת ריפוי, אחר כך שינוי ועכשיו אחדות? אני מבולבל. אז היכן ש"ס, יהדות התורה או הציונות הדתית במשוואה?

"הכי קל ללכת לבחירות חמישיות, שישיות, עשיריות ולעודד שנאה" - ואני רק שאלה. אם עשית את כל זה רק כדי להציל את המדינה מעצמה, אפילו במחיר הטעיית בוחריך, מדוע התעקשת להיות הראשון ברוטציה? אצילות? אז עד הסוף. תן את הבכורה קודם לאח שזכה ב-17 מנדטים. הרי זה לא הג'ובים, נכון?

בהמשך, בנט, דקה לפני ההשבעה, מפזר צרור של הבטחות בחירות: "נצמצם רגולציה כמו בסינגפור, נקים בית חולים בגליל, נתכונן למגפה - כולל לזו שעוד לא הגיעה, נסדיר את ההתיישבות הבדואית, נטפל ב-20 שנות הזנחת הנגב, נאיץ את קצב הדיור ו...15% מכלל העובדים במשק יעסקו בהייטק. אינשאללה. אבל השאלה היא האם מה שירצה נפתלי בנט יהיה מקובל על לפיד ומה שיאיר ידרוש יעבור ללא וטו של בנט. וגם - אם השניים חד הם, האיש עם השיבר הכלכלי ביד הוא בכלל אביגדור ליברמן. הוא בעל המאה. אז דעה? חזון? נצטרך לחכות אולי לנאום הבא.

ראש הממשלה בנט עם הפמליה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

לפיד, ראש הממשלה החליפי: הנאום שלא ננאם

הסגנון והצעקות במליאה לא ערבו לאזנו של לפיד, שבחר לקצר והסביר: "לא בשביל זה הטרחתי לכאן את אמא שלי". טוב, מזל שאמא לא הייתה שם כשבנה עלה לדוכן ולגלג בשעתו על נתניהו באמרו: "רואים את הזיעה שלך עד הנה", או כשסנט בנתניהו על שלא הקשיב לאביו המנוח. ההחלטה שלא לנאום הפעם אולי מגניבה, אולי פופוליסטית, אבל לא ממש מנהיגותית.

נאום ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו

זה היה נאום ארוך מהרגיל, במעמד לא רגיל. הוא החל במילים "אני עומד כאן בשם מיליוני אזרחים" וחזר שוב על הנאמר. רק לי זה הזכיר נאום פתיחה היסטורי אחר וקצת יותר מצמרר (גדעון האוזנר)? הוא דיבר 20 דקות על הישגיו: שמיים פתוחים, מגדלים פורחים, ביטחון וכל מה שכבר שמענו ממנו באינספור מערכות בחירות. אה, פלוס חידוש: פתיחת המסעדות האיטלקיות בפריפריה, כך הסביר, זה גם הישג שלו. "הפכנו את ישראל למעצמת סייבר", הזכיר נתניהו הגם שצ'ק-פוינט, למשל, הוקמה עוד לפני שכיהן בקדנציה הראשונה.

נתניהו נואםבכנסת (צילום: ap)
צילום: ap

בחלק הקצר והחשוב בנאום, הסביר נתניהו כיצד הוא רואה את ממשלת בנט-לפיד: הוא הטיל ספק בלגיטימיות שלה (אפשר להתווכח), וטען שאין לבנט את המעמד הבינלאומי להתמודד עם הלחץ של מנהיגי העולם. רגע. אז זה אומר שנתניהו לא יוחלף לעולם כי...הוא לנצח המנוסה מכולם? ומי העז לבחור ב'טירון' לפני 25 שנה?

"אחרי שארצות הברית תחתום על הסכם הגרעין, לבנט לא יהיו הכוחות לפעול באירן" - כך אומר/מפחיד ראש הממשלה היוצא. על זה נאמר, הפוך גוטה. למה ככה ביבי? במקרה כזה הייתי מצפה שתגיד: האיום האירני גובר על הפוליטיקה, אני כאן כדי לעזור לכם אם פתאום יהיה קשה.

אביב בושינסקי  (צילום: החדשות12)
אביב בושינסקי | צילום: החדשות12

המשפט המשמעותי ביותר בנאום של נתניהו היה: "We will be back, soon". לא רק בגלל שהוא מעיד כל כוונתו להישאר, אלא גם..לנקום. אני חושב שאפילו נתניהו לא ידע שארנולד שוורצנגר אמר את זה לבנט לפניו. נשבע לכן. בסרט "קומנדו" משנת 1985, בנט, שהפך לשכיר חרב והועף מהיחיד של שוורצנגר, מאיים עליו ודורש מג'ון מטריקס (שוורצנגר) שיעזוב את העיר. בשל האיום הזה, מבטיח שוורצנגר...לחזור בקרוב. אתם חייבים לראות את זה. זו פעם ראשונה שעשו סרט הרבה לפני המקור.