נפתלי בנט - ראש הממשלה ה-13 של ישראל: יותר מ-12 שנים מאז חזר לכהן כראש הממשלה והקים ארבע ממשלות שונות בראשותו, בנימין נתניהו סיים הערב (ראשון) את תפקידו באופן רשמי - ואת מקומו תפס יו"ר ימינה, נפתלי בנט, שהקים ממשלת חילופים עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. ברוב של 60 חברי כנסת לעומת 59, הכנסת נתנה את אמונה בממשלה החדשה שיצאה לדרך - וקיימה ישיבה ראשונה וסמלית. משדר מיוחד  

"אנחנו בפתחם של ימים חדשים, תלאות ההקמה של ממשלת האחדות מאחורינו - וחובת ההוכחה עלינו", אמר ראש הממשלה בנט בפתח דבריו. "אנחנו נפעל יחד כדי לאחות את הקרע בעם. אנחנו נתחיל את ישיבות הממשלה בזמן, מי שלא יגיע יאחר, אבל אנחנו נתחיל בזמן. בישיבה הבאה את מנכ"לי ומנכ"ליות המשרדים תבחרו בקפידה. אין דחיפות בכל המשרדים. יותר חשוב להביא אנשים מצוינים". 

"אני מאמין בכל אחד מכם, חושב שיש פה מצב מיוחד, שהשרים מתאימים למשרדיהם וזה מרענן", הצהיר ראש הממשלה החדש. "כדי שהמהלך האדיר הזה יצליח כולנו צריכים לשמור על איפוק ולהתמקד בעשייה מעשית, מה שנקרא 'החיים עצמם'. בבריאות, בכלכלה בביטחון, וזה ישמור על יציבות הממשלה. איש איש במרדו ובעשייתו. בעזרת השם נצליח".

לאחר הבעת האמון בממשלה, עלה ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט לדוכן והצהיר אמונים. מאותו רגע - הוא הפך רשמית לראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל. אחריו עלה לדוכן יאיר לפיד, שהצהיר אמונים לתפקיד ראש הממשלה החליפי ושר החוץ. לפיד צפוי להחליפו בתפקיד ראש הממשלה ב-27 באוגוסט 2023.

"אני, נפתלי בנט, בן ג'ים יעקב ז"ל ומירנה לאה, תיבדל לחיים ארוכים, מתחייב כראש הממשלה וכראש הממשלה החלופי לעתיד, לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כראש הממשלה וכראש הממשלה החלופי, ולקיים את החלטות הכנסת"

נפתלי בנט, ראש ממשלת ישראל ה-13

 

נפתלי בנט ובנימין נתניהו
לחיצת היד בין רה"מ הנכנס בנט לרה"מ היוצא נתניהו

לאחר מעמד ההשבעה והצהרת האמונים, חברי הממשלה החדשה עושים את דרכם בטקס הרמת כוסית חגיגי - ויתכנסו לישיבה ראשונה, זאת במקביל לסידורים וחילופי הלשכות בין השרים היוצאים והנכנסים שכבר החלו בכנסת. החל ממחר יחלו טקסי החילופים במשרדי הממשלה השונים, כשעדיין לא ברור האם ראש הממשלה היוצא נתניהו יגיע לטקס החילופים עם ראש הממשלה הנכנס בנט. מחר ככל הנראה גם תצולם תמונת הממשלה הרשמית בבית הנשיא. 

נתניהו ויאיר לפיד
נתניהו מתיישב על כסא יו"ר האופוזיציה
מיקי לוי
יו"ר הכנסת היוצא יריב לוין מחבק את היו"ר הנכנס מיקי לוי

לפני מעמד ההשבעה הדרמטי, הכנסת קיימה הצבעה לבחירת יושב הראש החדש שלה. לתפקיד נבחר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שזכה ב-67 קולות, זאת לעומת 52 קולות שקיבל מועמד גוש נתניהו, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס). מיד לאחר בחירתו, ח"כים מכל סיעות המשכן הגיעו לברך את ח"כ לוי, שבחר לוותר על נאומו כדי לגשת במהירות להצבעה על השבעת הממשלה - זאת עקב כך שח"כ אמילי מואטי הגיעה מבית החולים על מנת להצביע. 
ממשלת בנט-לפיד - כתבות נוספות ב
-N12: 


היום הפוליטי ההיסטורי החל בשעה 16:00 במליאת הכנסת, בה נאם ראש הממשלה המיועד, נפתלי בנט, שפרש את חזון הממשלה שיעמוד בראשה בחלקה הראשון של קדנציה - והציג את תפקידי השרים. נאומו של בנט הופרע כמעט ללא הפסקה - מה שגרם לראש הממשלה החליפי המיועד, יאיר לפיד, שעלה אחריו לדוכן, לוותר על נאומו - ולהסתפק בהצהרה קצרה ונוקבת. אחריהם, עלה לבמה ראש האופוזיציה המיועד, בנימין נתניהו, שנשא נאום סוער. 

הנאומים המלאים של בנט, לפיד ונתניהו: 

"מכובדיי, זוהי שעה מיוחדת", אמר בנט בנאומו. "שעה שבה נטל הנהגת העם והמדינה עובר, כמו במרוץ שליחים, לדור הבא. זהו פיקדון מקודש שעובר מדור לדור. מדינת ישראל היא לא עוד מדינה, היא חלומם של דורות של יהודים, ממרקש ועד בודפשט, מבגדאד ועד סן פרנסיסקו, שזכינו והוא מתגשם בכל יום מול עינינו".

"זוהי שעה מיוחדת. שעה שבה נטל הנהגת העם והמדינה עובר, כמו במירוץ שליחים, לדור הבא"

נפתלי בנט


"לכל דור יש את האתגרים שלו וכל דור מחלץ מתוכו את המנהיגים שיוכלו להם. האתגרים החיצוניים שעומדים מולנו גדולים: פרויקט הגרעין האירני שהתקדם לעבר נקודה מכרעת, המלחמה המתמשכת בטרור, תדמיתה של ישראל בעולם והיחס הלא הוגן שהיא מקבלת במוסדות הבינלאומיים, כל אלה משימות גדולות ומורכבות".

"אני אוותר על הנאום שתכננתי לשאת כי עליתי הנה רק מסיבה אחת - אני רוצה לבקש סליחה מאימא שלי", אמר ראש הממשלה החליפי המיועד לפיד. "אימא שלי בת 86 ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים ועשינו את זה כי הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות ברגע הזה והיא תיראה איך מתחלף שלטון". 

"כל אזרח ישראלי גם מתבייש בכם - וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם"

יאיר לפיד"כשהיא נולדה עוד לא הייתה מדינת ישראל", הוסיף לפיד, "תל אביב הייתה עיירה של 30,000 בני אדם ולא היה לנו פרלמנט ורציתי שהיא תהיה גאה בהליך הדמוקרטי הישראלי, במקום זה היא וכל אזרח ישראלי אחר גם מתבייש בכם וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם".

נפתלי בנט ויאיר לפיד
בנט ולפיד מתחבקים לאחר הצהרת האמונים של בנטבנאום ראש האופוזיציה המיועד, תקף נתניהו את בנט ולפיד בחריפות: "בטהרן חוגגים היום - הם חוגגים כי הם מבינים שמהיום תהיה פה ממשלה רופסת שתתיישר עם תכתיבי הקהילה הבין-לאומית". בהמשך שאל: "איך נגן על ההתיישבות או על חיילי צה"ל כשחבר בכיר בקבינט תומך בבית הדין בהאג? איך נמנע הקמת מדינה פלסטינית כשרוב בממשלה תומך בהקמתה?".

"בטהרן חוגגים היום כי הם מבינים שמהיום תהיה פה ממשלה רופסת שתתיישר עם תכתיבי הקהילה הבין-לאומית"

בנימין נתניהו


"איך אפשר לתת אמון במי שהונה את בוחריו?", המשיך נתניהו לתקוף את בנט. "
לאורך כל מערכת הבחירות הוא הבטיח שלא יישב עם השמאל, הוא הבטיח שלא יתרום לעלייתו לשלטון של יאיר לפיד בשום דרך. על זה אמר משורר תהילים 'פיהם דיבר שווא וימינם ימין שקר' - או במילים בנות זמננו: מילים יפות ללא כיסוי'. אם המצביעים של בנט היו יודעים מה הוא סגר עם לפיד לפני הבחירות הוא לא היה עובר את אחוז החסימה".

הרכב הממשלה ה-36 של ישראל: