אתמול (ראשון) הוקמה ממשלה בישראל. מחצית מהעם סבורים שמדובר ביום חג, המחצית האחר סבורה שמדובר ביום אבל. מחצית מהעם סבורה שמדובר בחג לדמוקרטיה, המחצית השנייה סבורה שמדובר בקץ הדמוקרטיה. לחלק - שחר של יום חדש, לאחרים - חשיכה, עלטה.

כתבות נוספות על הממשלה החדשה ב-N12:

 הצהרה ראשונה של ראש הממשלה בנט

 המהומות והצרחות בזמן השבעת ההממשלה

• הפנים של ממשלת בנט-לפיד: הכירו את השרים החדשים

בעוד כחודש נציין את תשעה באב. פעמיים הייתה ישראל ריבונית. בכל פעם, החרבנו בידינו שלנו את עצמנו, מבפנים. אף פעם זה לא לקח לנו יותר מ-70-80 שנה. אנחנו טובים בפירוק. אש השנאה רותחת. רגע לפני שיהיה מאוחר, בתקופה החגיגית הזאת, כמה המלצות לכולנו:

  1. ישראל גדולה ממה שאנו נוטים לחשוב. היא לא תלויה בשאלה מי זכה בבחירות. היא לא עומדת להיחרב, תוצאות הבחירות לא מסכנות אותה. לאלה שעצובים, אל תראו בתוצאות הבחירות כאילו הלכה המדינה. גם לאלה שניצחו, אל תחשבו שהצלתם את המדינה מחורבן. באנו לכאן בגלל רעיון. רצינו לבנות בית לאומי לעם היהודי. ההיסטוריה גדולה מממשלת לפיד-בנט או ממשלת נתניהו. תרגיעו.
  2. בלי שמחה לאיד. כשאחיך אבל - אתה לא שמח. אתה מלא סיפוק שהצלחת, אתה מלא עוז ומרץ להצליח. עם זאת, אתה לא בז לו, אתה לא משפיל אותו. הממשלה החדשה מבהירה שתכליתה היא לפעול לאיחוי. אם נכונים הדברים, היא תיבחן במיעוט גילויי שמחת ניצחון.
  3. אל תשתמשו במילים קשות, מילים שבעוד חודש-חודשיים תתביישו בהם. אל תאמרו "בוגדים", אל תאמרו "חמוצים". אל תאמרו מילים שיש להן ניחוח היסטורי נוראי. אף אחד פה לא טפיל. תילחמו על זכותכם, חובתכם הדמוקרטית להחליף ממשלה, זה לגיטימי וזה היופי בדמוקרטיה. עם זאת, אל תהלכו אימים במילים נמוכות. זה לשני הצדדים. לכולם.
  4. על מרכיבי הממשלה השונים להושיט יד. לעשות הכול כדי שהציבור החרדי לא ירגיש נרדף. המנהיגות הפוליטית תעשה הכול כדי להוכיח שאתם צאצאי המן. אל תתנו להם את ההזדמנות להיות צודקים. הושיטו יד לציבור החרדי, מבלי לוותר על קווי היסוד של הממשלה. הושיטו יד למצביעי הליכוד. תנו להם תחושה שמה שמכרו להם, כאילו אתם מתייחסים אליהם בזלזול - לא נכון. זה ייקח זמן, פעם ועוד פעם. לכו לשטח. תפגשו את אלה שלא הצביעו לכם. תקשיבו להם. אתם לא חייבים להסכים, אבל אתם חייבים לתת להם תחושה שאתם גם הממשלה שלהם. מכונת התעמולה בשני הצדדים פעלה בהצלחה. כל צד - חושד בשני. המשימה שלכם היא לעורר אמון מחדש.
  5. ראש הממשלה חייב להוציא דף מסרים לחברי הקואליציה. בדף יהיה "מילון מילים שאנו לא אומרים". גם אם יטיחו, יכתבו, יאמרו - אתם לא עונים. רק בשפה מכבדת וראויה. אני זוכר רגע מרגש: יאיר לפיד פנה מעל דוכן הכנסת לשר דודי אמסלם ושאל: "דודי, למה אתה מדבר ככה?". זה הוכיח לי שלפיד למד הרבה. בעבר - הוא לא ענה כך לגפני. עכשיו זה הזמן להראות לא רק מעשים, אלא להשתמש אחרת במילים. גם לסיעות האופוזיציה חשוב לדעת - ביטויים חריפים מקנים כותרת ותהילה לרגע. הרשת תזכור לכם את המילים המכוערות. עברית שפה עשירה. בגין המנוח ידע לנהל את הוויכוחים שלו בחדות וחריפות, אבל מעולם לא עבר קו של הדר וכבוד. שלא תהיינה אי הבנות: אני לא נגד מחלוקות חריפות וביקורת. אני לא נגד השאיפה להחליף ממשלה ולזכות בשררה. אני נגד מילים שמעוררות שנאה, משפטים שגורמים לבחילה, ביטויים שמובילים לפילוג. מכל הצדדים, בלי הנחות. ח"כ מיקי זוהר הבטיח לפני כמה חודשים שיש מיקי זוהר אחר, ממלכתי. אני מאמין לו. עכשיו, מוטלת עליו החובה להראות שמיקי זוהר ממלכתי גם מהאופוזיציה. גם את דודי אמסלם אני מכיר. הוא איש חם, טוב לב. ראיתי שהוא התבלבל, משהו נסדק שם. כך צריך לנהוג - השיבו בפרחים. בשנים האחרונות מילאו את האולפנים אנשי 'רק לא ביבי'. הם לא טמנו את ידם בצלחת. הם הבעירו אש, הרעילו בארות. עכשיו הוקמה ממשלה. אנא, פנו את הבמה. תנו לנו שקט, אפשרו לנו לבנות אמון מחודש.
  6. מילה אישית, לסיום. אני מברך את השרים והשרות. את כולם/ן. אני יודע עד כמה זה מרגש. אני יודע שהיכולת לכהן כשר בממשלה גדולה מכל המילים המתארות אותה. אבל ברכה אחת מיוחדת לשרת החינוך החדשה יפעת שאשא ביטון. יפעת, משרד החינוך אינו 'משרד', אלא בית היוצר לנשמת האומה. המשימה שלך קדושה. האתגרים גדולים ועצומים. מכל הלב, אני מאחל לך הצלחה גדולה.
שי פירון (צילום: Yonatan Sindel Flash90)
שי פירון | צילום: Yonatan Sindel Flash90

>>> הכותב הוא שר החינוך לשעבר, נשיא תנועת "פנימה"