תמר יהלומי (צילום: תום מרשק)
"מה שעכשיו שורט לי את הנשמה ומוציא ממני את המיץ זה המוזיקה היוונית". תמר יהלומי | צילום: תום מרשק

תמר יהלומי מסומנת כהבטחה מוזיקלית מאז שהיתה בת 14, כשעלתה לראשונה בחייה לשיר מול קהל במסגרת הופעה של תנועת הנוער. היא שרה אז את "עניין של זמן" של גידי גוב, שיר הנושא של סדרת הטלוויזיה ההיא, וכבר אז היה ברור שזה רק עניין של זמן עד שהיא תפרוץ בגדול. בגיל 16 היא שחררה סינגל בכורה בשם "האמת", שיר רוקנ'רול שבו היא נשמעה כמו שילוב בין קורטני לאב להראלה בר, והציגה קול עמוק של זמרת עם קילומטראז'. שנה אחר כך היא כבר היתה ב"כוכב נולד", ריתקה למסך מאות אלפי צופים עם מראה בולט וביצועים שהיו בדרך כלל טובים מאוד.

יהלומי התקרבה לשלבים האחרונים של התוכנית, אבל אז התפוצצה פרשת הסמסים, שבמהלכה הודה אביה, דקל יהלומי, שרכש כמות גדולה מאוד של מכשירים סלולריים והפעיל מביתו "חמ"ל" שייצר כמויות גדולות של הצבעות, במטרה לקדם את בתו בתוכנית. למרות הפצרות אנשי ההפקה של "כוכב נולד" החליטה יהלומי לפרוש מהתחרות. היא גזרה על עצמה שנה של שקט, עד שהפציעה בקמפיין של עדי ברקן נגד אנורקסיה עם השיר "Simply Me".

אבל הפריצה האמיתית הגיעה לפני כחודשיים עם הדואט "בסוף הדרך", שיר יווני של המלחין קיריאקוס פפדופולוס שמילותיו חוברו על ידי יוסי גיספן ושאותו ביצעה עם מושיק עפיה. הדואט של יהלומי ועפיה הפך ללהיט (מעל 400 אלף צפיות ביו טיוב) והחיבור בין הזמרת הצעירה למוזיקה יוונית נשמע מצוין. נדמה שכרגע היא מוצאת בז'אנר הזה בית חם, בדרך לאלבום בכורה שיהיה מושתת כולו על יוונית.

גם החיבור של יהלומי עם פפדופולוס, האיש שעומד מאחורי להיטי ענק כמו "כשאת איתו", "זה אני" ו"הוזה אותך מולי" של אייל גולן, התרחב. בראיון ל-mako פפדופולוס מסמן את יהלומי ברשימת הזמרים הישראלים הצעירים שלדבריו יגיעו רחוק, וכעת היא מוציאה את "פחדים", שיר שני שלה עם לחן שלו, שגם את מילותיו כתב יוסי גיספן. את השיר הקליטה יהלומי ביוון, באולפן של פפדופולוס, לשם טסה במיוחד. הבונוס הגדול עוד יותר מבחינתה מגיע בקליפ - בו מככבים לצידה הפזמונאי הישראלי חתן פרס אקו"ם, והמלחין היווני עטור התהילה - הישג שלא כל זמרת ישראלית בת 18 וחצי זוכה לו.

"אני מאוד גאה בעצמי", אומרת יהלומי, "החיבור שלי עם יוסי וקיריאקוס מדהים. אני לא יודעת איך עמדתי בזה. עצם זה שאני אוהבת את מה שאני עושה נותן לי שקט נפשי, מאזן אותי.אני מחוברת עם עצמי ולא משקרת לעצמי, אני חייבת להיות אמיתית ולדעת שאני עושה דברים טובים".

איך פפדופולוס וגיספן הצטלמו לקליפ?
"נסעתי ליוון כדי לחפש חומרים, קיריאקוס שמע עליי והזמין אותי לאולפן להקליט שיר של זמרת שמאוד מצליחה שם. הגעתי לשם עם גיספן שכתב את המילים. הקלטנו ותוך כדי ההקלטות הוצאנו מצלמה והחלטנו לעשות קליפ. הם היו באולפן והכל זרם מאוד נעים. האמת היא ש'פחדים' היה אמור להיות השיר הראשון שלי, אבל קיריאקוס השמיע לי את 'בסוף הדרך' שהיה לחן חדש שלא נגע בו לפני אף זמר. אהבתי את הלחן, יוסי הציע שיתוף פעולה עם מושיק, שגם הוא אהב את הלחן וזכר אותי מ'כוכב נולד', וככה נולד הלהיט, שהלחן שלו מקורי, אנחנו הקלטנו אותו ראשונים".

למה דווקא מוזיקה יוונית?
"יש לי זיכרון מכוכב נולד שאני יושבת מול עידן רייכל, מחפשים שיר, והוא אומר לי 'את עוד תגמרי באתונה'. מאז המשפט הזה לא יוצא לי מהראש ואני רוצה להודות לו עליו. כשהייתי ילדה קטנה חברים של ההורים היו מפתים אותי בשוקולדים כדי שאשיר להם שירים יווניים. מדהים שאני חוזרת לשם. כיף לי ומרגש אותי לשיר יוונית. גדלתי על מוזיקה ישראלית, ואולי מתישהו אוכל לאחד את הדברים האלה יחד, אבל מה שעכשיו שורט לי את הנשמה ומוציא ממני את המיץ זה המוזיקה היוונית".

תמר יהלומי פרומו (צילום: רונן אקרמן)
"'כוכב נולד' היתה אחת החוויות הכי מדהימות שעברתי בחיים שלי". תמר יהלומי | צילום: רונן אקרמן

יהלומי לא נזכרת הרבה בתקופה שהייתה ב"כוכב נולד". היא כן מודה שזאת היתה אחת החוויות הכי מדהימות שהיא עברה בחיים. "'כוכב נולד' היא פלטפורמה מדהימה לאנשים שאין להם דרך. בסך הכל היה לי מדהים, באמת, בלי לחפש עניינים, ואני לא מצטערת שהייתי שם. מה שקרה, אלה דברים שאתה עובר בחיים ומעצבים את האישיות שלך. עברתי דברים טובים ורעים ואם לא הייתי עוברת אותם לא הייתי אותו אדם שאני היום".

רגע הפרישה מהתוכנית היה קשה.
"הרגע הזה היה מהיר, לא הייתי צריכה לחשוב על זה. כולם אמרו לי שאין מצב שאני פורשת כי לא עשיתי שום דבר רע, אבל הרגשתי שזה מה שאני צריכה לעשות. רציתי שקט נפשי, לראות מה קורה איתי ועובר איתי. לקחתי שנה של שקט. ההפקה רצו שאשאר, הם היו מדהימים והיה כיף איתם, אבל לא הרגיש לי שזה מה שאני צריכה לעשות. רציתי לעזוב את זה בצד".

קלטת אז את העוצמה של הדברים?
"כן. הבנתי מה קורה. לא הפחיד אותי שיזכרו אותי ככה, בתור ההיא שפרשה בגלל ההצבעות. לא אמרתי לעצמי גם שום דבר. אני לא מתרפקת על העבר, זה לא קורה. עובדה שאני עובדת ומוציאה שירים ומאמינה וממשיכה".

כעסת על מישהו?
"לא הרגשתי שום כעס. גם לא אכזבה. אני מאמינה שמה שצריך לקרות קורה. זה היה צריך לקרות. אני לא מתחרטת, כי זה חסר טעם, לא היה מה לעשות, אין מה לעשות, ואני לא מתחרטת על שום דבר".

לא אמרת לאבא, למה עשית את זה? קלקלת לי?
"(צוחקת) כולם עושים את זה. אם הוא היה משתף אותי... הכל נפל עלי בבום, אולי בגלל זה לא פיתחתי רגשות, לא פתחתי, לא כעסתי, לא התאכזבתי. אמרתי שזה קרה והשארתי את זה הלאה. גם לא הייתי חלק מזה, אז אין לי מה לספר".

הוא התאכזב כשפרשת?
"היו כמה ימים של שקט, שרציתי להיות לבד, ובצדק. לא כעסתי עליו. בן אדם שעובר משהו כזה רוצה נתק. רציתי נתק לשקט שלי. בנתק הזה של הכמה ימים היתה החלטה שאני שמה ברקס ולא ממשיכה".

מתחילה להלחין מהרגש

יהלומי הייתה רק בת 17, אבל כבר אז הראתה אופי חזק. "אני לא בן אדם שבוכה ומתמוטט. גם לא הייתי כזאת לפני. בגיל 16 חשבתי מה אעשה בגיל 20. אני לא אבכה לאמא ולא מת העולם, התבגרתי בגיל מוקדם. לא נתתי לאירועים להגיע למצב כזה. לא נתתי לזה להגיע לי לנשמה ולשבור אותי. הכוח בידיים שלי, אם לתת לזה להיכנס לבפנים או לא".

איך יצאת מזה?
"היה לי חלום להמשיך במוזיקה אחרי 'כוכב נולד', ולא משנה איך הייתי מסיימת את התוכנית, אז כתבתי והלחנתי וגיליתי על עצמי צדדים שלא הייתי מגלה בלי החוויה הזו. הנפש שלי נחשפה להמון דברים והמון יצא ממנה .אני זוכרת את עצמי מחזיקה גיטרה, מתחילה להלחין מהרגש, ואני לא יודעת לנגן. המשמעות היתה להתחיל ליצור מוזיקה. יש לי המון שירים שכתבתי, מעטים הלחנתי, ואני שומרת אותם לרגע הנכון".

אין תמונה
בחיים לא אמר לי מישהו 'אני אוהב אותך' ולא התכוון לזה. אולי מפחדים לשקר, אולי אוהבים את הקשיחות"

וכנראה שהרגע הנכון קורה עכשיו. במקביל לקריירה המוזיקלית משרתת יהלומי בלהקת חיל חינוך, אליה התגייסה לפני  ארבעה וחצי חודשים. "כיף שם", היא מצהירה, "אתה יוצא להופעות ונתקל בדברים שאתה לא תיתקל בהם בחיים שלך, זה מדהים. הופעתי בלי ציוד ובלי הגברה, אתה נתקע בחדר אוכל עם חיילים וכל אחד מבקש משהו אחר ואתה צריך להתאים את עצמך, כי אתה בא לשמח אותם איך שהם רוצים ותוך כדי הופעה את מוצא את הדרך".

היו לך משברים, למשל בטירונות?
"עברתי בטירונות דברים שאלוהים ישמור. עם האתגרים הפיזיים עוד הבלגתי, אבל היו מצבים נפשיים לא קלים, נכנסתי למקומות ממש קשים. ואז נכנס לחיי מישהו שמאוד עזר לי ומאז הוא הפך להיות חלק מהחיים שלי. מישהו מאוד קרוב אלי, שהפך להיות קרוב אלי במסע הקשה הזה בצבא. זה הדבר הכי טוב שקרה לי בצבא חוץ מהלהקה הצבאית. הכרנו שם בצבא ומאז אנחנו מאוד מאוד קרובים, חבר טוב שלי, ממש לא בקטע רומנטי".

למה לא בקטע רומנטי?
"כי אני מתאהבת מהר. יש לי קשר חזק לכל מה שקשור לאהבה, רומנטיקה או חברים. כרגע אין לי אהבה בחיים. בגלל שאני מתאהבת מהר יש לי בעיה למצוא אהבה. זה קורה בתקופות וכשזה קורה אני הכי בפנים במערכת יחסים, ולא יוציאו אותי משם".

מתי לאחרונה אהבת מישהו באמת?
"היתה לי אהבה. נפרדתי ממנו אבל אני לא רוצה לדבר על זה".

הרבה זמרים בגילך אומרים שאין להם זמן לחבר או חברה בגלל הקריירה.
"אצלי זה בלתי אפשרי, איך אפשר להימנע מדבר כזה? אם זה דוחק אז מוצאים זמן. כרגע אין לי מישהו ואני גם לא מחפשת, כי אם מחפשים אז לא מוצאים".

מתי הכרת את החבר הראשון?
"בחיים לא יצאתי עם מישהו בגילי. זה חוק. יצאתי עם מישהו במשך שנתיים שמאוד אהבתי. זה היה בכיתה ח', הוא היה בי"ב ומשום מה היה לנו את אותו ראש בוגר. כשאתה מתאהב והאדם שמולך מחזיר לך אהבה אז אתה מבין מה אתה שווה בעצם. אהבה ראשונה היתה דווקא זיכרון טוב. הדבר שהכי מרגש אותי זו כנות. שהבחור יהיה אמיתי איתי. בחיים לא אמר לי מישהו 'אני אוהב אותך' ולא התכוון לזה. אולי מפחדים לשקר לי, אולי גברים אוהבים את הקשיחות שלי".

תמר יהלומי, צילומי קליפ (צילום: מיגל מור)
"אני לא חושבת שאני מלכת יופי, לא מאלה שעומדות מול המראה כל היום, לא מתאפרת" | צילום: מיגל מור

היית "טום בוי"?
"לא יודעת. מכיתה ג' עד כיתה ח' שיחקתי כדורסל נשים בהפועל חולון, באולם הפחים. אמא שלי אמרה לי שאם אני אפסיק לשחק אז אפסיק לגבוה. היתה לי זריקה ממש עקומה וכל זריקה היתה נכנסת לסל. היו לי מכנסי נייק שהיו מתמלאים בבוץ. את נעלי הספורט שלי מה זה אהבתי. כן, הייתי קצת 'טום בוי'. גם הכדורסל היה סוג של חלום. אני מטר שבעים ושתיים, לא הפסקתי לגבוה, אמא שיקרה לי".

מתי הרגשת שבנים מתעניינים בך?
"אני זוכרת שמישהו ניגש אחרי תוכנית של 'כוכב נולד' והתחיל לדבר איתי, כלומר התחיל איתי. הסתכלתי עליו ואמרתי לעצמי בלב 'מה הוא רוצה ממני'. תמיד אמרו שאני 'עוברת מסך' ולא הבנתי מה רוצים. היום אני מבינה. אני לא חושבת שאני מלכת יופי, חושבת שאני בסדר, אני אחלה. אני לא מאלה שעומדות מול המראה כל היום, אני לא מתאפרת. אם אחותי לא מאפרת אותי אני יוצאת כמו שאני".

איזו תלמידה היית?
"לא סבלתי את התיכון והוא לא סבל אותי. היו המון בלבולים, ועד שאתה מגבש את עצמך לוקח זמן. בלבל אותי מה אני רוצה לעשות בחיים, מה לעשות בצבא, החיים בעתיד, כל הזמן אני מסתכלת קדימה, לא יכולה להביט על ההווה. יש פחד שאתה לא יודע מה יהיה עוד שבוע וזה מחרפן אותך, וזה מה שקרה לי. הפחד היה שאני לא אדע מה אני רוצה. היו לי בראש המון דברים. אני מאוד אוהבת לצלם, מסתובבת עם מצלמה כל הזמן. אינסטגראם זה מטורף, הייתי מכורה לזה".

איך עוד את מפנקת את עצמך?
"עם החברות שלי המדהימות. רק עכשיו הבנתי איך ניתקתי איתן קשר וחזרנו להיות בקשר. אתמול יצאנו והיה מדהים וכיף. הן מבינות אותי במילה אחת, לא צריכה להגיד כלום. כיף לא לאבד אנשים כאלה. הן חוו איתי הכל והן מבינות אותי".

איפה את אוהבת לבלות?
"איפה שיש אוכל. אני אוהבת לאכול המון שוקולד. חייב להיות אוכל. אתמול הלכנו לשבת ביוגורטיה מדהימה והם סגרו, אז קניתי גלידה במכולת וניסיתי להפשיר אותה. פתחתי מזגן באוטו על חום וחיכיתי שהיא תתחמם, כי רציתי משהו מתוק, היה מצחיק. אני חולה על מתוק. אם מישהו נוסע לחו"ל שיביא לי שוקולד, רק לא טובלרון, לא אוהבת את מה שיש בפנים".

איך יישמע האלבום הראשון שלך?
"הכל יישב על אותה משבצת. אין מצב שאני סוטה מהדרך עכשיו. אני מתעדכנת במה שקורה ביוון. קיבלתי טלפון מסופיה ווסו, שזכתה באירוויזיון בשם יוון, היא התקשרה אלי ורוצה לשתף פעולה אז יוון זה כן המקום שלי, לפחות עכשיו. האלבום הבא יהיה שלי מורכב משירים שאני כותבת ומלחינה. עצמתי עיניים ודמיינתי את זה עכשיו, והוא יישמע מדהים".