עדן מאירי לא התעורר לאודישן הראשון שלו ב"כוכב הבא". זה היה לפני שנתיים, הוא היה בן 17 ובמערכת יחסים שברירית עם מערכת החינוך. "הייתי קם כל יום לקראת 12:00", הוא נזכר, "הולך לבית ספר וישר נסגר עם חברים בחדר המוזיקה. כלום לא עניין אותי חוץ ממוזיקה, וכולם ידעו את זה וכיבדו". אבל האודישן לתכנית הטלוויזיה הלחיץ אותו. אז הוא הדחיק. בצהריים הגיע טלפון מההפקה. על הקו היה סיון יאנג, האחראי על המתמודדים בתכנית שאמר לו כך: "אנחנו מאמינים בך, יש לך הרבה פוטנציאל וזאת הזדמנות. אתה זמר מצוין. תבוא".

מאירי התאפס. אחרי שבועיים הוא הגיע לאודישן הבא בתל אביב. "אני מגיע לחדר, יושבים במעגל 20 איש, וכל אחד קם ושר לפי תור. על הבמה יושבים שלושה אנשים ומקשיבים. קמתי ושרתי את 'תחזרי' של פאר טסי. ואני רואה שהם ככה מסתכלים עליי ונהנים. הופתעתי, כי לא באמת החזקתי מעצמי זמר עד אז. בעיני עצמי הייתי די.ג'יי, אחד שעושה הפקות, מפיק מוזיקלי. אבל כמעט לא שרתי. רק בבית בחדר. ובסוף האודישנים הם ניגשים אלי ואומרים לי: 'אתה הכי טוב שהיה לנו היום'". 

בערב קיבל הודעה שהוא עבר את האודישן והוזמן לפגישה עם העורך והבמאי יואב צפיר, שאמר לו "תשיר את פאר טסי גם באודישנים מול השופטים, ויהיה בסדר". "עפתי עליו מהרגע הראשון", נזכר צפיר, "קלטתי שהוא כמו הצעירים האלה שהיו באים בשעתו ל'כוכב נולד', וישר היה ברור לך שהם יזכו. גם בחור מתוק, גם כריזמה, וגם קול מיוחד מאוד, חזק כזה, שמשלב בין מזרחי ורוק".

עדן מאירי (צילום: רן יחזקאל)
"מרגי ואני חברים ממש טובים" | צילום: רן יחזקאל

זה נגמר, כזכור, בחצי הגמר. מול נטע ברזילי, יהונתן מרגי וריקי בן ארי, היה לעדן הצעיר קצת קשה להגיע לצמרת. "זאת היתה עונה כמעט בלתי נתפסת", מסביר צפיר, "בעונה רגילה הבחור הזה היה זוכה בקלות, בטח בעונות המוקדמות של כוכב נולד. אולי הוא גם הגיע צעיר מדי. אבל אני מאמין שהוא יגיע מאוד מאוד רחוק בשוק הישראלי".

מאירי עצמו חווה את התכנית אחרת לגמרי. "לילה לפני רבתי עם אמא שלי, אמרתי לה 'אני לא מספיק טוב, למה לי ללכת?'", הוא אומר.

באמת הרגשת שאתה לא מספיק טוב?
"כשהייתי יותר צעיר שרתי בטקסים בבית ספר ובאירועים משפחתיים, אבל לא ברצינות, היינו עושים חיקויים של ליאור נרקיס ואיציק קלה וכל מיני זמרים שאנחנו אוהבים. במוזיקה שלי הייתי כל הזמן בביטים, בלהיות אחד שמופיע כמו הדי.ג'יים הגדולים בפסטיבלים, לא חשבתי להיות זמר. וזה הבהיל אותי".

אבל בכל זאת הלכת.
"דיברתי עם חבר טוב שלי והוא אמר, 'בוא אני אלך איתך. מקסימום עברנו יום כיף".

רעיון טוב.
"שמע, אני זוכר את עצמי עומד בפעם הראשונה מול המסך הסגור שאמור לעלות, ושואל את עצמי מה אני עושה כאן. בהתחלה שרתי מאובן לגמרי. רק לקראת אמצע השיר התחלתי קצת להשתחרר. וככה היה בכל השלבים הראשונים. הייתי מתחיל ממש בחרדה, ורק לאט לאט נפתח".

ומתי התאהבת בזה? מתי הבנת שאתה באמת רוצה?
"מההתחלה רציתי. התאמצתי. בחרתי לבד את כל השירים. ניסיתי לשלב גם את העולם שלי, של הדי.ג'יי, למשל כששרתי את 'אנצל' של מוש בן ארי, ואז עליתי לבמה עם פלטה של תקלוט ושילבתי. אבל הרגע האמיתי היה לקראת הביצועים של חצי הגמר. נשארנו כולם עד חצות כדי להתכונן. אני בחרתי את 'ירח' של שלמה ארצי, אבל לא הכרתי את כל המילים בעל פה. אז ישבנו בחדר ופשוט שמעתי את השיר בריפיט. שרתי ושרתי אותו עוד פעם ועוד פעם, ופתאום הבנתי שאני ממש נהנה כאן". 

כמה עצוב שמיד אחר כך נפלת בחצי הגמר. 
"כן. הרגשתי שהגרון שלי חנוק. ביקשו ממני להגיד כמה מילים ולא יכולתי להגיד כלום. פשוט הלכתי משם, נכנסתי לבד לחדר ותוך רגע התחלתי לבכות. הבנתי שזהו, נגמר לי הסרט. בכיתי ממש חזק ואז נפתחה הדלת ונכנס חבר שלי. הוא התיישב והתחיל גם לבכות, ונכנס עוד חבר ועוד חבר, וככה כל החברים שליוו אותי כל התחרות, וכולנו בכינו כמו משוגעים. ופתאום הבנתי שגם לחברים שלי זה היה נורא חשוב. שהם מאמינים בי מאוד. אבל גם הרגשתי שזה הסוף. שזהו, אני אחזור הביתה וכלום לא קרה. מה אני מכיר? מה אני יודע?".

עדן מאירי (צילום: רן יחזקאל)
"יש בחורות שמנסות להתחיל. וזה בסדר" | צילום: רן יחזקאל

"הוא אמר לי 'שלום, אני המנהל של הראל סקעת'"

עדן מאירי נולד בירושלים קצת אחרי תחילת המילניום. אבא שלו עמוס, 53, איש דתי, עובד בחברת טבע. אמו דפנה, 47, חילונית, עובדת בחברת ביטוח. אחרי שההורים התחתנו הם עברו שנים לא קלות בניסיונות להביא ילד לעולם. למאירי יש אחות קטנה בת 14.

ילדותו של מאירי עברה עליו במעלה אדומים, שם הוא התרכז בשתי האהבות שלו, כדורגל ומוזיקה. הוא שיחק בבית"ר מעלה אדומים ובבית הספר היסודי הוא מעיד על עצמו שהיה תלמיד טוב, אבל כל זה השתנה כשגילה את המוזיקה. בתחרות שירה בבית הספר הוא שר את "אלף פעמים" של משה פרץ ומאותו רגע הפך לזמר של בית הספר. לקראת חטיבת הביניים המשפחה עברה לירושלים.

באחד השיטוטים שלו ביוטיוב נתקל מאירי בהופעה של די.ג'יי hardwell בפסטיבל הבינלאומי הענק Tomorrowland, ופתאום הוא הבין מה הייעוד שלו. "אני בכלל גדלתי על מוזיקה מזרחית. בבית היו שומעים את כל הזמרים הגדולים, ופתאום הבנתי שיש גם מוזיקה אלקטרונית. התחלתי להסתובב לבד בהפסקות עם אוזניות. טייסטו, סקרילקס, ארמין ואן ביורן. הבנתי שאני רוצה לעשות מוזיקה. למזלי איזו מורה שמה לב לזה, היא לקחה אותי וכמה חברים והכניסה אותנו לחדר מוזיקה. ומשם כבר לא יצאנו".

בבית מאירי הוריד תוכנה למחשב והחל ליצור ביטים. תוך זמן קצר הוא כבר הופיע במסיבות של בתי ספר בירושלים "מול 600-700 ילדים בכל מסיבה. הבנתי שזה כל מה שאני רוצה. ובשלב הזה גם הבנתי שצריך להחליט בין המוזיקה לכדורגל. שאי אפשר להצטיין בשניהם. ואני אחד שממש אוהב לנצח, לא מאמין בלהפסיד, אז אחרי שנה בבית"ר ועוד שנה בהפועל, החלטתי שזה יהיה רק מוזיקה".

בית הספר הפנה אותו עם כמה חברים לפרויקט "מקורוק", מיזם ארצי שבו תלמידי תיכון מחברים ומבצעים שירים בסגנון רוק המבוססים על סיפורי התנ"ך. מאירי וחבריו קראו לעצמם "שורה אחורית" וקיבלו משימה לחבר שיר על פרשת דוד ובת שבע. בתור ילדים טובים ירושלים, הם הבינו שהסיפור הזה הוא בעייתי וקראו לשיר שלהם "ריקנות". הם זכו במקום הראשון. הסרטון מההופעה נשאר ביוטיוב, והוא זה שהביא בסופו של דבר את הטלפון מהמלהקת של "הכוכב הבא".

את מה שראתה המלהקת, וראה יואב צפיר וזיהו גם השופטים וגם הקהל ב"כוכב הבא", הבינו לא מעט אנשים בתעשיית המוזיקה. השוק בישראל אינו גדול, ולמרות ריבוי תוכניות הזמר, האמת היא שמעטים מהמשתתפים נראים מהרגע הראשון כאלה שכדאי להשקיע בהם ולבנות איתם קריירה ארוכת שנים. כולם שרים יפה, אבל בין זה ובין להיות זמרים עם קריירה רצינית לטווח ארוך יש הבדל גדול. עדן מאירי חזר לירושלים ולא ידע שבתל אביב מתחילים לדבר עליו. 

עבר חודש ואז יום אחד כשהוא הלך ברגל לבקר את סבתא שלו, הטלפון צלצל. על הקו היה אסף דרעי. "הוא אמר לי 'שלום, אני אסף דרעי, אני המנהל של הראל סקעת וקרן פלס שאתה מכיר, וגם של גלי עטרי, ואני רוצה לנהל אותך'", נזכר מאירי. "לקח לי רגע להבין. שאלתי, אז מה עושים?' והוא ענה 'בוא נפגש, נתחיל דרך…' אני מסיים את השיחה ונהיה לי חיוך מאוזן לאוזן. לא בדיוק הבנתי והכרתי את כל השמות שהוא זרק לאוויר, חברת תקליטים, חברת ניהול, אבל הבנתי שזה רציני. והבנתי שזאת הזדמנות ענקית".

עדן מאירי (צילום: רן יחזקאל)
"בשלב מסוים הבנתי שצריך להחליט בין המוזיקה לכדורגל" | צילום: רן יחזקאל

"יש לי הומור של מבוגרים"

מאירי יודע היום שהמתמודדים החזקים בעונה של "הכוכב הבא" - נטע, מרגי, ריקי - הם כולם תותחים כבדים שקשה להתמודד מולם. "בדיעבד אני מבין", הוא אומר. "אבל כשאתה שם אתה לא חושב על זה. אתה זורם. יש המון זמן פנוי מאחורי הקלעים, ואני ישר תפסתי ראש עם נטע. היא כל הזמן אמרה לי לא לפחד. נגיד פחדתי להכניס את האלקטרוני לתוך שיר, והיא אמרה לי 'מה לפחד? מה יש לך לפחד? זה אתה'. היא גם לימדה אותי על הלופר ואני לימדתי אותה לסובב פלטה".

ומרגי?
"ראיתי אותו פעם ראשונה באודישנים הסופיים לנבחרת. הגעתי, לא ידעתי בכלל מי הוא או מה היה איתו באודישנים הראשונים. התיישבנו אחד ליד השני, וישר הבנו ששנינו באותו ראש. כדורגל, ביטים, גם הוא עובד על מחשב. ישבנו חמש שעות ביחד ומאז התחברנו. נהיינו חברים ממש טובים. עד היום".

ואין תחרות?
"קודם כל תחרות זה דבר בריא. כשיש תחרות כל אחד מוציא מעצמו את הטוב ביותר. אבל זה לא אחד נגד השני. אנחנו גם מאוד שונים אחד מהשני. אני לא יכול לעשות דברים מהעולם שלו. והוא לא מכיר את העולם שלי. זה לא אותו עולם".

אז מי התחרות שלך היום? עדן חסון? 
"אני מת על עדן ומת על השירים שלו. אבל אני שונה ממנו. באמת. אני, יש לי נפש עתיקה. סבא שלי חבר ממש טוב שלי. אני משחק איתו רֶמי, שומע איתו מוזיקה. סידרנו לו באייפון לשמוע מוזיקה כורדית שהוא אוהב. הוא בן אדם שבנה את עצמו בעשר אצבעות. הוא ואח שלו התחילו מכלום ואחר כך היה להם בית קולנוע ועסקים, ואח שלו היום בכלל במיאמי עם עסק ענק. ממנו למדתי שכל אחד יכול להצליח. צריך רק ביטחון ונחישות ועבודה קשה. יש לי גם הומור של מבוגרים אני חושב".

עדן מאירי (צילום: רן יחזקאל)
"אני רוצה להשאיר אחרי שירים עם משמעות" | צילום: רן יחזקאל

הבגרות הזאת היא כנראה אחד מסודות הקסם של מאירי, בחור חמוד ומרשים, והיא גם מה שהביא אליו בסופו של דבר את אסף דרעי ואיתו את חברת המוזיקה הגדולה בישראל NMC יונייטד. דרעי נזכר: "ראיתי אותו ב'כוכב הבא' והיתה לי איזו תחושה שלא זכורה לי מאז ששמעתי את הראל סקעת לפני 15 שנה. בחור מאוד צעיר, אבל גבר עם המון בגרות, עם קול שמרגש אותך, אבל ממש. זה דבר מאוד נדיר. הוא נראה לי קצת כמו אבנר גדסי בגוף של נער. לא יודע, היה שם משהו מיסטי. כשהוא שר את 'ירח' של שלמה ארצי ממש ירדו לי דמעות והבנתי שאני אחתים אותו". דרעי, אחד ממנהלי האמנים המוערכים בשוק, שכנע את המנכ"לית פנינה אדרי ואנשיה שמאירי יהיה ההימור שלהם לדור הזה והשניים התחילו לעבוד ביחד. מאירי גם התקבל לפסטיגל בשנה שעברה.

"זאת חוויה של פעם בחיים", אומר מאירי על הפסטיגל, "זה לא מובן מאליו שאיזה ילד שיצא מריאליטי ישר הולך לפסטיגל עם הכי גדולים. זאת הגשמת פנטזיה. ועוד להיות מאחורי הקלעים חודש שלם עם קלאסיקות כמו עידן רייכל או אליאנה תדהר".

עם כל הכבוד לכולם, מי שמאירי באמת התרגש לפגוש היה משה פרץ, שהשתתף גם הוא באותה שנה. כמו עדן חסון, גם עדן מאירי מציין את משה פרץ כמוזיקאי הישראלי שהשפיע עליו יותר מכל. "אני באופן כללי אוהב זמרים יותר ותיקים", מסביר מאירי, "זוהר, שלמה ארצי ומשה פרץ".

משה פרץ קצת יותר צעיר.
"כן, אבל אני גדלתי עליו. כל הילדות שלי זה משה פרץ. אז בשבילי הוא בליגה שלהם. משה פרץ היה המנטור שלי בלי שהוא בכלל ידע מי אני".

למה דווקא הוא?
"יש בשירים שלו משהו ששורט את הנשמה, ובהופעות שלו הוא כזה פרפקציוניסט, עם מוסר עבודה. הוא עושה את העיבודים בעצמו והכל פרפקט. מעבר לזה הוא בן אדם קסם. כשעשינו ביחד את הפסטיגל, לא האמנתי שאני עומד איתו על אותה במה".

עדן מאירי (צילום: רן יחזקאל)
"הפסטיגל זו הגשמת פנטזיה" | צילום: רן יחזקאל

ואיך היה המפגש?
"היה מושלם. לו סקיצות של דברים שאני כותב והוא כיוון אותי. והיו כמובן גם צחוקים, שנינו אוהבים לעשות חיקויים. אבל הכי חשוב, הוא לימד אותי גם על מוסר ומשפחה. על זה שמשפחה זה הדבר הכי חשוב, בטח כשאתה מתחיל להיות מפורסם ויכול להתבלבל. צריך לשמור אותם קרוב. הוא לימד אותי עוד יותר לכבד את ההורים שלי. לימד אותי דברים של הנפש".

 "לא נעים לי לדבר על בחורות"

ואחרי כל זה מגיע הרגע לממש. אחרי שנה וחצי של עבודה הוציא מאירי במאי האחרון שיר ראשון לרדיו - "לך עם האמת שלך", בלדה מזרחית קלאסית שכתבה מורן דוד עם חנן בן ארי. הוא כבש תחילה את הרדיו האזורי ויוטיוב (שלושה מיליון וחצי צפיות) עד שגלגלצ לא עמדו בזה יותר וכעת הוא כבר כמה שבועות בפלייליסט הנחשק. השבוע הוא נמצא במקום החמישי במצעד שלהם, לאחר שבשבוע שעבר כיכב במקום השלישי. 

כצפוי ממי שמגדיר את עצמו "נפש עתיקה", זה שיר שגם זמר מבוגר יותר היה יכול לשיר. "כל ההשפעות שהיו עליי בחיים, גרמו לי לעשות דברים שהם כאילו מעבר לגילי. אותי מעניין לעשות מזרחית קלאסית. ולא שאני לא אעשה בהמשך שירים קלילים וכיפיים. אבל מה שאני רוצה להשאיר אחרי זה שירים עם משמעות".

"לך עם האמת שלך" הוא באמת שיר שקצת מפתיע שבא מבן 19.
"אז תדע לך שגם ילדים בגילי התחברו אליו. כי גם ילד יכול ליפול. וגם ילד בגילי יכול להרגיש שהוא לא מתחבר לאמת ולא עושה את מה שהוא מרגיש".

בתחילת החודש יצא השיר השני, "מה עשה לנו הזמן", גם הוא של מורן דוד, גם הוא עם קליפ מושקע, וגם הוא עם ניחוח של בגרות, שמשרת היטב את הקול החם והחזק שלו. "היום מספיק לשלוח נשיקות עם איזה לב אדום", שר מי שלא ממש הספיק לחיות בעולם בלי אימוג'ים. גם השיר הזה מצליח יפה, הוא כבר שבוע שלישי בראש מצעד ההשמעות של מדיה פורסט בישראל, בעוד חודשיים הוא כנראה יגיע גם לגלגלצ. מאירי נערך עכשיו להשלים את הקלטת אלבומו הראשון, ומתחיל לפרוח. בסוף השבוע יצא שיר חדש של אבי אוחיון, "מתחילים מחדש", שבו מככבים מיטב זמרי ישראל ולצד אייל גולן ושלומי שבת, גם מאירי קיבל שורה. 

גם באתרי הרכילות כבר מכירים את השם שלו. האתר "פרוגי" הודיע לפני שבועיים שהוא יוצא עם השחקנית והדוגמנית הצעירה ריף נאמן. מאירי מכחיש, ובאופן כללי הוא אומר, "לא נעים לי לדבר על זה".

על מה, על בחורות?
"כן. זה משהו שאני צריך כזה לשמור לעצמי".

יש ביקוש?
"תשמע, יש בחורות שמנסות להתחיל. וזה בסדר. אם מתאים לי גם אני מנסה להתחיל. אם אני באירוע ורואה מישהי שמוצאת חן בעיני, אני בא ואני מתחיל איתה. ואם מישהי רואה אותי ובאה ומתחילה ומוצאת חן בעיני, בכיף. הכל רגוע. כשמתאים לי, כשמתאים לה. אני בנאדם כמו כולם".

עדן מאירי (צילום: רן יחזקאל)
מתגייס עוד חודש | צילום: רן יחזקאל

היתה לך חברה רצינית?
"לא. לא היתה לי אף פעם חברה להרבה זמן. יש לי עוד לאן להתבגר בשביל זה, לא לחוץ לי".

והיתה מישהי ששברה לך את הלב?
"לכל אחד יש מישהי ששברה לו את הלב. בחטיבת הביניים הייתי משוגע על מישהי שנים והיא לא רצתה אותי. הייתי כל הזמן אומר לה שאני אוהב אותה, מציק לה. אבל זה לא עזר. ואז יש את הרגע הזה שאתה משחרר".

איפה תהיה עוד עשר שנים?
"בריא. בעזרת השם, קודם כל. עושה מוזיקה ומקווה ומייחל שמצליח. שמע אני מתגייס עוד חודש. אני רק מתחיל. חכה".

בכל זאת?
"אני מייחל שתמיד יהיה לי את המקום השקט לחזור אליו. אני רוצה בית במושב שקט. כזה בית פרטי, סטייל מושב, שיש לי פינה שקטה לחזור אליה ולא להיות כל הזמן רעש וצלצולים".

עדן מאירי (צילום: רן יחזקאל)
"נטע לימדה אותי על הלופר ואני לימדתי אותה לסובב פלטה" | צילום: רן יחזקאל

נשוי?
"עוד עשר שנים? אני חושב שלא אהיה נשוי עדיין. אולי קצת מאוחר יותר".

ובמוזיקה איפה תהיה?
"יציב. מישהו שיש לו איזה רפרטואר של שירים שישארו פה וידברו במקומי גם אחרי שאני אפסיק לעשות מוזיקה".

ומה החלום?
"הופעת סולד אאוט באצטדיון ענק של אנשים שקנו כרטיסים בכסף לראות אותי".

צילום: רן יחזקאל | סטיילינג: ישראל רחמני | איפור: נילי שריג | שיער: לידור חדידה ל"ארקטבוק" | בגדים (לפי לוקים): לוק 1: טישירט לבנה- בלמיין לבוטיק אמור, ד'קט שרוולי עור: בלמיין לבוטיק אמור, תכשיטים- בודה טו בודה לג'קי או | לוק 2: טי שירט- סלין לבוטיק אמור, ג'ינס- אמירי לפקטורי 54, תכשיטים- בודה טו בודה לג'קי או | לוק 3: טישירט לוגו , חולצת ג'ינס אוברסייז וג'ינס- בלנסייגה לבוטיק אמור | לוק 4: בומבר עור, טישירט וג'ינס- בלנבייגה לבוטיק אמור, נעליים- זארה, תכשיטים- בודה טו בודה לג'קי או | טישירט לוגו ציפורים וגי'נס- heron preston  לפקטורי 54, תכשיטים ג'קי או |