בחודש מרץ האחרון עדן בן זקן קיבלה שיחת טלפון מפתיעה, ואז דפיקה בדלת. זה היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שביום הבחירות החליט לפגוש דווקא אותה. שעות ספורות לפני הביקור של ביבי בבית של זמרת העשור, פורסמה באינסטגרם שלו תגובה שנכתבה מחשבון האינסטגרם הרשמי שלה, ובה שתי מילים: "יאללה לך". בן זקן הכחישה מיד שהיא כתבה את התגובה; זמן קצר אחר כך רבים טענו שמדובר במהלך מתוכנן מטעמו של ראש הממשלה ושהביקור בביתה של בן זקן נועד כדי לעשות רעש ולגרוף עוד כמה מנדטים על חשבונה. גם אז וגם היום, היא לא מתרגשת. "לא מכעיס אותי שאומרים שזה היה מהלך מתוכנן מטעמו, כי אני לא חושבת שזה נכון", היא מבהירה. "אני לא אפרט על איך קרה שתגובה כזו מהאינסטגרם שלי פורסמה ביום הבחירות באינסטגרם של ראש הממשלה כי זה מאוד רגיש, אבל נכנסתי ללחץ והיסטריה כשראיתי את זה". 

ובכל זאת.
"מאוד קשה לבוא ולשכנע אנשים שזו לא באמת אני שהגבתי את זה באינסטגרם שלו או להסביר שזה לא מהלך מתוכנן, אבל זה המצב. אני לא מתעסקת בפוליטיקה! לא הייתי עושה משהו כזה, פוליטיקה מביאה צרות וזה רחוק ממני. כשהוא בא לבית שלי זה הדהים אותי, הייתי בשוק. הייתי עם הילד על הידיים שלי באמצע היום. אחרי כמה שעות אנשים אמרו ללירון המנהל שלי 'תשמע, לירון, איזה מהלך מבריק'. זה מצחיק אותי, איזה מהלך בראש שלכם? הכרתי את ביבי כאדם ואני לא מתייחסת לפוליטיקה. בחוויה שלי פגשתי אדם מדהים ונחמד, וגם אשתו הייתה כזאת מולי".

עדן בן זקן (צילום: ערן לוי)
חליפה: איב סן לורן לפקטורי 54 | תכשיטים: C' Clair | צילום: ערן לוי

"מי שמכיר את עדן יודע שהיא לא תתעסק בדברים האלה", מוסיף לירון פרנקו, המנהל האישי, שיושב לצידה בקשב מלא. "עדן לא מתעסקת בחרטות, נקודה. כשיצא השיר 'אגרוף' היא בדיוק הייתה אז בפסטיגל. אחת הבנות באה להצטלם איתה ונתנה לה בוקס לפנים. אני פותח טלוויזיה ואומרים שם 'מהלך מבריק של עדן בן זקן, היא הוציאה את השיר אגרוף ודאגה שיקרה דבר כזה ושיצלמו'. היא בהריון, מי יעשה יחסי ציבור לשיר ויחשוב על שצריך לתת לה בוקס? אנחנו צריכים בוקס כדי לעשות את השיר להיט?".

זאת פשוט אני

את התכנון בן זקן שומרת לאזורים אחרים. בשנים האחרונות היא הפכה לקול הנשי שהכי מזוהה עם המוזיקה הישראלית. היא פיצחה את הנוסחה. לפעמים נדמה שכבר שמענו ממנה הכל - ובדיוק ברגע הזה היא מצליחה להפתיע מחדש. בשבועות האחרונים, עם הוצאת האלבום החמישי שלה, "מועבט", עדן הצליחה לסחרר את המדינה עם השיר שהוציאה יחד עם איתי גלו ושנושא את שם האלבום. "אני יודעת לזהות אם שיר יהיה להיט או לא", היא מכריזה. "אני שומעת משהו וישר אומרת באולפן אם זה יצליח או לא. את 'מלכת השושנים' זיהיתי ישר והצוות שעבד איתי לא קלט שמדובר בלהיט. אמרו לי שזה לא וואו, ורק אני האמנתי בכמה שזה יכול להצליח".

נשמע שאת צריכה לתת להרבה זמרים שיעור באיך מזהים שיר טוב.
"אתה יודע למה אני יודעת להגיד אם שיר טוב? כי אני העם. אני באתי מהעם, אני מהשכונה. אני יודעת מה הקהל שלי אוהב לשמוע כשהם באוטו או במועדון או בים, כי אני הקהל הזה. זאת אני. בתחילת הדרך בכלל לא עניין אותי להיות ברדיו או דברים כאלה. עניין אותי שאני אתחבר למוזיקה שאני שרה ואביא את עדן. אני לא מזלזלת חלילה ברדיו, כן? אני רק אומרת שזאת פשוט אני".

עדן בן זקן (צילום: ערן לוי)
חולצה: דיזל | מכנסיים: ויקטוריה בקהאם לפקטורי 54 | תכשיטים: C' Clair | צילום: ערן לוי

את מאוד מעורבת בשירים שלך.
"אני הרבה יותר מעורבת עכשיו ממה שהיה בעבר. אני גם עשיתי בהתחלה את הלחן של 'מועבט'. הייתי בבית, לפני מקלחת, לקחתי את האייפון והקלטתי בג'יבריש באנגלית את המנגינה שכתבנו עליה את המשפט 'עליתי למגדל הכי יקר בעיר - וכולם פה בראש סבבה'. יצא לי פוטנציאל ללחן טוב וכולם התעלפו עליו באולפן. זה יצא וידעתי שזה הדבר הבא וככה זה בכל האלבום החדש שלי, הכל שיר שם שונה, כל שיר זה משהו חדש".

מה עוד לא שמענו ממך?
"המלחמה האמיתית של זמר היא לחדש את עצמו. תמיד להביא משהו אחר שלא שמעו קודם. אני מאמינה שאני יכולה לעשות עוד מלא דברים שלא שמעו, אין סגנון שאני פוסלת. אני מרגישה שחבויים בי המון דברים שלא שמעו. עם נתן גושן הוצאתי שיר ופתאום עשיתי קצת ראפ וב'מועבט' הלכתי יותר לאיזור של המוזיקה האלקטרונית".

זה הגיע ממך?
"ב'חיים מאושרים' אמרתי לנתן ששמעתי קטע ראפ שהוא פרסם באינסטגרם שלו וישר אמרתי לו שאת זה אני רוצה לשיר. הוא הרים גבה ואמר 'מה? לא נראה לי. את זה את רוצה? את בטוחה?'". 

ו"מועבט"?
"זה התחיל מזה שאני ושוקי היינו בדרך לאילת ואז שוקי חייג לאיתי הוא ישר אמר לו 'תשמע, איתי, בוא נעשה משהו עם קצב, משהו לא רגיל, משהו אחר'. המשכנו משם".

ראיתי שהיית ביום ההולדת של אייל גולן לפני כמה שבועות. יושבים כל גדולי הזמר המזרחי, חוגגים, וביניהם יש רק אישה אחת מהתחום. את מרגישה שיש יותר תחרות ביניהם כגברים?
"אני באופן אישי לא מסתכלת על תחרויות ודברים כאלה. אני מפרגנת מהלב ועושה שמח מהלב. אני לא מסתכלת על שום דבר אחר, זה לא מעניין אותי. בסופו של דבר אנחנו אנשים, בני אדם, אי אפשר כל היום להסתכל מי יותר טוב או מי יותר חזק. אין פה את המקום הזה. כשדברים באים מהלב - אתה לא מתייחס לרעשי רקע או לאנשים אחרים. מתחילת הקריירה אני לא מסתכלת על אף אחד, רק על עצמי. ואני באמת מאמינה שרק ככה מצליחים. זו השיטה להצליח".

הרגשת פעם חוסר פרגון מזמרים ותיקים ממך בז'אנר הים תיכוני?
"כן. הרגשתי. אני לא אכנס לשמות או דוגמאות ספציפיות. אני תמיד מפרגנת, גם אם אני יודעת שמישהו לא הכי מפרגן לי. אתה יודע מה אני מאמינה? יש דור צעיר ויש דור ותיק. תמיד צריך לכבד את הדור הוותיק כי יש כל מיני תסביכים שעוברים על זמרים. אני לא שופטת. בחיים לא שופטת. אני תמיד אכבד דור ותיק של זמרים כמו שאני מכבדת את אבא שלי או אמא שלי".

וכשאת תהיי בת 45, אחרי המון שיאים בקריירה שלך, ותגיע ילדה קצת חוצפנית שתזכיר אותך ותפרוץ בענק בגיל 20. איך תרגישי?
"אני נשבעת שאני יודעת שאני אפרגן לה. יש דור צעיר ויש דור ותיק! זה טוב וזה גלגל החיים! אני רק ארים לה, אני יודעת את זה".

עדן בן זקן (צילום: ערן לוי)
חליפה: איב סן לורן לפקטורי 54 | תכשיטים: C' Clair | צילום: ערן לוי

אישה גדולה מהחיים

ב-2011 בן זקן הגיעה להיבחן ל"כוכב נולד" ונפסלה כבר בשלב האודישנים. למרות שקיבלה סירוב נחרץ, היא החליטה שלא לוותר והגיעה ל"X פקטור". עברי לידר ביקש ממנה לשאוג את השם שלה, ומאז היא לא מפסיקה לשאוג אותו על כל במה בישראל. זה התחיל ב"שלושים שקל" והמשיך בשירים שכבשו את המדינה, תארים מפוצצים, קמפיינים לחברות ענק כמו "שופרסל בייבי" ו"בנק הפועלים". רק בשבוע הבא יש לה שתי הופעות בקיסריה והשקת מותג חדש בבעלותה לאיפור גוף ומחטבים. "אם נחשוב על ההתחלה, אמרתי באודישן הראשון שאם אני לא אהיה זמרת אני אנהל חנות בגדים".

למה דווקא חנות בגדים, אגב?
"כי עבדתי בחנות בגדים ותמיד ראיתי את המנהלת כמשהו גדול. רציתי אני לנהל. זה סתם עצבן אותי שאני דרגה מתחתיה, כי לי יש את הכישורים גם לנהל. הייתי ילדה, מי ידע מה הולך לקרות איתי? רציתי אז רק להחליף את המנהלת שלי. ידעתי בתור ילדה שאני רוצה להיות משהו, לא יודעת אם זמרת. אחרי האודישן ב'X פקטור' ואחרי שהרגשתי קהל פעם ראשונה בחיים, הלכתי לישון וחלמתי שאני מופיעה ושרה. לפני האודישן לא חלמתי על זה, בחיים לא".

היו כל כך הרבה זמרים בתכניות מוזיקה בישראל, למה את חושבת שזה קרה דווקא לך?
"עבדתי ואני עובדת קשה עד היום. אחרי התכנית הייתה שנה שלמה שחיפשנו שירים. אני לא אשכח שהביאו לי שירים והייתי רק אומרת שאני לא אוהבת ולא אוהבת. לא ידעתי אז שיש לי שמיעה מוזיקלית ושאני באמת טובה בבחירת שירים. יום אחד באה דנה לפידות לסשן והביאה לי את 'מנגינה'. עברתי כבר על מיליון שירים שהשמיעו לי, ופעם ראשונה אמרתי שזה וואו. התעקשתי להוציא אותו. הייתי ב'ארומה מיוזיק' והם אמרו לי 'זו מוזיקה מזרחית, זה אחרת, אנחנו פחות מתעסקים בזה'. הם פנו ל'שרית הפקות' ושידכו לי אותם כמנהלים. באותו זמן כבר 'מלכת השושנים' היה על הפרק, ומשם הכל היסטוריה".

עדן בן זקן (צילום: ערן לוי)
חולצה וג'ינס: מיכל בוטיק כיכר המדינה | צילום: ערן לוי

ומתי נפל לך האסימון שזהו, עשית את זה, את זמרת שכולם מכירים?
"אני זוכרת את הרגע הזה. הייתי בתאילנד עם חברות, הכי ילדה קטנה שטסה אחרי הצבא. פתאום פתחתי את הטלפון וראיתי באתרי אינטרנט תמונה שלי בתאילנד יושבת בבריכה בבגד ים, הבטן שמוטה ואני מעשנת סיגריה. אני לא מסתירה כלום, כן? אבל פתאום לגלות שמישהו מצלם אותך בבריכה במלון בקצה השני של העולם ברגע אינטימי שלי… וואו. רק אז הבנתי שמשהו קורה פה, משהו לא רגיל, אם הגעתי למצב שבתאילנד מצלמים אותי".

יוצא לך לראות טלוויזיה או תכניות מוזיקה בעצמך היום?
"ככה ככה. אני רואה בעיקר סדרות טורקיות כשיש לי זמן בלילה, וראיתי את זהבה בן ב'האח הגדול'. זהבה בן גמרה אותי. היא הרגה אותי. לא הפסקתי לבכות כשראיתי אותה, איזו אישה היא. גדולה מהחיים".

אמא לכל דבר

עם כל הפרסים, ההופעות וההיסטריה סביבה, אם תשאלו את זמרת העשור מה התואר הכי חשוב שהיא קיבלה בשנים האחרונות - זה יהיה  "אמא". בן זקן ילדה השנה את בנה הבכור, בגיל 26 בלבד, שנתיים אחרי שנישאה באירוע מתוקשר לבן זוגה שוקי ביטון. "זה שהפכתי לאמא זה הדבר הכי מדהים שקרה לי בחיים. אני אומרת לעצמי 'איזה יופי, אני גם מצליחה לנהל קריירה ולהיות אמא'. אני עושה את זה עם מלא עזרה, זה ברור. יש לי מטפלת מ-6 בבוקר עד 4 אחה"צ. זה כמו שעות גן פחות או יותר, רק בבית, אבל אני עדיין אמא לכל דבר. הדבר האחרון שמישל רואה לפני שהוא הולך לישון זה את אמא שלו. אני בטקס שינה שלו, עם הבקבוק והמקלחת והכל. גם אם יש הופעה, זה לא משנה מה יש לי, הדבר האחרון שהוא רואה לפני השינה זו אני".

עדן בן זקן (צילום: ערן לוי)
חליפה: איב סן לורן לפקטורי 54 | תכשיטים: C' Clair | צילום: ערן לוי

הפחיד אותך להפוך לאמא בגיל צעיר בגלל הקריירה?
"האמת שלא. אני לא חשבתי על הלו"ז שלי או משהו כזה. תראה, בסופו של יום, ואני יודעת שזה יכול להישמע מוזר, יש לי חיים נורמטיביים. כשהחלטתי להביא ילד לא אמרתי לעצמי 'אוי, איך אני אעבוד?'. אני חושבת שמישל הביא לי מלא ברכה. אני מאמינה בזה באמת. אני ילדה שקופצת למים עמוקים, אני לא חושבת קדימה. אני חושבת על עכשיו. אני רציתי ילד, בהווה, ולא חשבתי יותר מדי על ההשלכות".

איך זה בשביל שוקי? לא קשה לו להיות בן זוג של זמרת?
"ברור שזה לא בית הכי הכי נורמטיבי. אני מופיעה בלילות, בכל זאת. החיים שלי הם די בעבודה, איך שאני לא אסובב את זה. בצהריים אני מקליטה או בפגישות ובערבים אני בהופעה. זה יכול להיות יותר מארבע הופעות בשבוע, זה מטורף. שוקי מגבה אותי כשאני לא פה, אני מבינה שזה לא הכי רגיל ובבתים אחרים אנשים יוצאים בבוקר וחוזרים בצהריים ואוכלים ארוחת ערב ביחד. אבל זה מה שאלוהים נתן לנו".

אם לא היית זמרת, היית מסוגלת להיות בת זוג של זמר?
"וואו, איזו שאלה קשה. בחיים לא חשבתי על זה. לא נראה לי. אני קנאית, אני אומרת את האמת. לא הייתי מצליחה. אני חושבת על זה ואני מרגישה שלא הייתי מסוגלת. זה קשה".

תתמכי במישל אם הוא ירצה להיות זמר בעצמו כשהוא יהיה גדול?
"שמישל יהיה מה שבא לו!", היא צוחקת. "אני באמת אתמוך בו בכל דבר. כל מה שהוא יחליט בחיים שלי אני מאחוריו ואיתו. אני חושבת שכל דבר בחיים מחשל, אני עברתי את זה. אמרו לי 'לא' כל כך הרבה פעמים. ניסיתי להיות מנהלת חנות בגדים ולא הצלחתי וניסיתי גם להתקבל לטלוויזיה ולא הצלחתי. בסוף הייעוד של בן אדם מגיע, מה שהוא צריך להיות בעולם יקרה לו. כל מה שהוא יחליט וכל מה שיקרה - אני אגבה אותו".

עדן בן זקן (צילום: ערן לוי)
חולצה: דיזל | מכנסיים: ויקטוריה בקהאם לפקטורי 54 | תכשיטים: C' Clair | צילום: ערן לוי

את יודעת שפעם זמרת מפורסמת סיפרה לי שאמרת לה בפעם הראשונה שראית אותה, בתחילת הדרך שלה, 'אני אלמד אותך איך עושים כסף במקצוע הזה' ובסוף לא אמרת לה. אז איך עושים?
"זה לא איזה סוד גדול", היא שוב צוחקת. "אמרתי לה את זה בהומור! אבל אם אני צריכה לתת טיפ לזמר מתחיל, אז הכל מתחיל ונגמר בשירים טובים. הדרך הטובה היא לא לחשוב על כסף, אני נשבעת. מי שחושב על כסף מתעסק במספרים ולא באמת ביצירה שלו, ואז מה יקרה לו? אם היצירה טובה והאנרגיה מושקעת בלבחור שירים טובים, בעקבות השירים יגיעו כבר הופעות, קמפיינים ומה לא".

בואי נשים רגע כסף בצד. מי החברה הכי טובה שלך היום? חוץ משוקי!
"החברה הכי טובה? שוקי".

אבל אמרתי חוץ ממנו.
"אין לי חברות טובות-טובות ברמה של הכי טובות. במהלך החיים אתה נכווה מדברים כאלה. יש לי חברות, לא חברות הכי טובות, זה הכל. אני מעדיפה לספר את מה שבאמת קורה לי לבעלי. משפחה זאת משפחה, אין מה לעשות. חברות יש לי מכל מקום - קולגות מהתעשייה, חברות מקריית שמונה וחברות מראשון לציון. את הדברים שהם הכי שלי אני לא משתפת כמעט אף אחד חוץ משוקי. אה, וגם לירון המנהל שלי ואשתו, אני מדברת איתם המון".

לא אמרת לעצמך פעם 'די, אני חייבת הפסקה מכל העולם הזה'?
"לא. אני הכי אוהבת את זה! בסוף יש לי מלא שקט גם אם זה לא נראה ככה. אני מלא בבית עם הילד שלי ולפני השינה אני רואה סדרות טורקיות. אני אוהבת את פאראט ב'מחיר התשוקה'. ממה צריך הפסקה בדיוק? זה כיף חיים".

צילום: ערן לוי | סטיילינג: סימה ביטון | איפור: אדריאן חמיאס | שיער: דניאל שירמן | ע' סטיילינג: בני נאשי | הפקה: רותם פנחס