הסולו של יהודה סעדו7074 (תמונת AVI: כוכב נולד 4)
שש שנים עברו. יהודה סעדו | תמונת AVI: כוכב נולד 4

עונה תשיעית של כוכב נולד בפתח, והגיע הזמן שבעונה הזו יעפיל לגמר התוכנית זמר ים תיכוני. לא מדובר בשאיפה לאיזון (קדוש?) או בפוליטיקלי קורקט, כמו שראוי היה שיקרה בקדם אירוויזיון האחרון, אבל ז'אנר הפופ המזרחי או הים תיכוני הוא בשנתיים האחרונות המוזיקה המצליחה ביותר בישראל בכל המדדים, בין אם זה מוצא חן בעיניו של מישהו ובין אם לאו.

בעונה שעברה הגיע נאור אלבז - הזמר הכי "מזרחי" מבין כל המתמודדים כפסע מהגמר, אבל לא העפיל אליו. אבי בן אבו ואור גלעדי, שניים שנעים על התפר, סיימו במקומות גבוהים, אבל את הגמר הם ראו מאחורי הקלעים, לא על הבמה.

ההיסטוריה של כוכב נולד מלמדת שכאשר זמר מזרחי כמו יהודה סעדו מגיע לגמר - הוא לוקח אותו (וזועק "שמע ישראל!", צעקה שעד היום מהדהדת בגני התערוכה), וכאשר זמר נשמה עם נגיעות מזרחיות כמו בועז מעודה מגיע לגמר - הוא לוקח אותו.

הזמרים המזרחיים החדשים צריכים את כוכב נולד

אין תמונה
זמר נשמה. בועז מעודה

אבל מאז סעדו עברו 6 שנים ומאז מעודה עברו שלוש. אם הסטטיסטיקה תתיישר, גם בגמר של כוכב נולד 9 נראה זמר (או זמרת) ים תיכוני-מזרחי עם קול שיפיל וירגש ונענע וידנדן ויחזיר את הכבוד לז'אנר בתוכנית שמגלה את הכישרונות הגדולים ביותר במוזיקה הישראלית.

האם הזמרים המזרחיים החדשים צריכים את כוכב נולד? הם חושבים שלא, אני חושב שכן. השוק הים תיכוני מוצף בחבר'ה צעירים שראו את ההצלחה של משה פרץ ודודו אהרון ורוצים גם. עשרות עשרות מוציאים סינגלים וקליפים ומנסים את כוחם, שולחים את הלינקטון ומריצים את היחצנית והסוכן, ורואים בעיניים את האבנים של קיסריה ואת האולפנים של 24, דידי הררי וירון אילן.

כוכב נולד עזרה לעומר אדם, לא הזיקה לו

אבל כל אותם לירן אביבים, יותם קדושים, גיא יעקובים ועשרות השכפולים שצמחו אחריהם צריכים להסתכל מה עשתה כוכב נולד לכישרון כמו עומר אדם, שלו רק היה מבוגר בכמה חודשים היה נותן פייט אדיר לרוני דלומי בגמר. לא בטוח שעומר אדם יודה בזה, אבל כוכב נולד לימדה אותו דבר אחד או שניים גם על מוזיקה, בין היתר שכישרון הוא אולי העיקר, אבל בטח לא הדבר היחיד שצריך כדי להצליח.

כוכב נולד היא כיום החממה הטובה ביותר בארץ לגידול כישרון מוזיקלי, אוניברסיטה שהסמינריון בה נמשך כמה חודשים. אתה נכנס כישרון ויוצא זמר, ופוגש בדרך אנשי מקצוע שיודעים לכוון אותך למה שעובד. מי שטוען שכוכב נולד מסרסת אותו - בבקשה שיצליח בלעדיה. אבל אם הייתי היום זמר מזרחי צעיר הייתי נלחם כדי לעמוד בסוף העונה על הבמה בניצנים, אילת, חוף הכנרת או ירושלים.

>> אביהו שבת עם קאשי: "את כל כך יפה"; עמיר בניון ללימור לבנת: "הכל חארטה"