כשפיל קולינס ניהל לפני כשנה בבית המשפט את הפרידה (השנייה) מאשתו השלישית, חשפה גרושתו, אוריאן סוואי, שהוא נמצא במצב רפואי קשה מאוד. כעת, בראיון חדש שקיים לפני כמה ימים לתוכנית הבוקר של ה-BBC קולינס עצמו חשף שסבב ההופעות הקרוב של להקתו Genesis יהיה כנראה האחרון שלהם, מכיוון שהוא "כבר לא מסוגל אפילו לנגן", וחשף שמי שיחליף אותו יהיה בנו ניק.

"הייתי שמח לנגן, אבל אתם יודעים, אני בקושי יכול להחזיק מקל תיפוף", הודה קולינס בראיון בזמן שחברי הלהקה נמצאים לצידו. "אז יש כמה מכשולים פיזיים שמפריעים לי ואני קצת מאותגר פיזית כרגע, וכמובן שזה מאוד מתסכל כי הייתי שמח לנגן שם עם הבן שלי".

הזמר בן ה-70 שיתף בפסימיות שכאמור זו כנראה תהיה הפעם האחרונה שהוא עולה על במה לעולם: "כולנו חיים את הגיל שלנו, ואני חושב שמצבי פשוט משכיב את הרעיון הזה לישון. אני לא יודע אם אני רוצה לצאת שוב לדרכים ולסבבי הופעות". הוסיף הזמר שב-2016 נחשף כי הוא חי עם חוליות מפוזרות, נזק עצבי קבוע ושברים בכף הרגל.

לטובת מי שלא עקב אחרי מצבו של קולינס, נזכיר שבינואר האחרון סוואי, גרושתו, טענה שמצבו הולך ומתדרדר, ובמסמכים רשמיים שהגישה לבית המשפט במיאמי, כתבה שמדובר ב"נזיר מבולבל" שלא התקלח או צחצח את שיניו חודשים. לטענתה, בשנת 2017 הזמר המוערך החל לשתות אלכוהול בכמויות לצד צריכה מוגזמת של כדורים משככי כאבים שגרמו לו "ליפול כמה פעמים עד כדי כך שהוא נחבט בראשו ואשפז את עצמו בבית החולים תחת זהויות בדויות".

היא הוסיפה וטענה שעד 2019 וכתוצאה מהניתוח שעבר בגב הוא "הפך ליותר ויותר מדוכא, נסוג, ופגוע, ובעקבות הניתוח בגבו הוא התמכר קשות לכדורים נגד דיכאון ומשככי כאבים, לא היה מסוגל לקיים יחסי מין, הפסיק להתקלח, לצחצח שיניים ולהתלבש כמו שצריך".

עורכי דינו של קולינס כמובן לא נשארו חייבים והגישו בקשה לפסילת המסמכים של גרושתו בטענה שהם "מכילים ערימות של מידע שקרי, דמיוני, חסר חשיבות, לא מהותי ושערורייתי באופן מופגן", ולטענת נציגיו של הזמר, לכל הפרטים הללו אין שום אחיזה משפטית. "הטענות שלה עלו אך ורק בשביל להמשיך בקו המשפטי שלה, להכפיש את פיל קולינס בפומבי ואז לנסות לסחוט ממנו כסף", וכעת מתברר כנראה שטענותיה של סוואי לא היו רחוקות מהמציאות.