בובי קיז (צילום: http://stickyfingersband.com)
אבידה גדולה. בובי קיז | צילום: http://stickyfingersband.com

אבידה לעולם הרוקנ'רול: בובי קיז, נגן הסקסופון של להקת ה"רולינג סטונז" מזה יותר מ-45 שנה, הלך עולמו היום (שלישי) בגיל שבעים. קיז הופיע עם "הסטונס" על הבמות משנת 1969. כיוון שלא הצטרף לסיבוב האחרון שלהם באוסטרליה בשל מצבו הבריאותי, אחת ההופעות האחרונות בהן ניגן בובי קיז היתה ההופעה ההיסטורית של "הרולינג סטונז" בפארק הירקון בתל אביב שהתקיימה השנה.

לקיז היתה תרומה גדולה לצליל הרית'ם נ' בלוז המיוחד של "הסטונז", והוא השתתף בהקלטת אלבומים היסטוריים ושירים גדולים כמו "Brown Sugar", "Can't You Hear Me Knocking" ו-"Live With Me".

הלהקה פרסמה הודעה לתקשורת ובה נאמר: "הרולינג סטונז מזועזעים מאובדנו של חברם היקר מאוד והסקסופוניסט האגדי בובי קיז. בובי היה בעל תרומה ייחודית ללהקה מאז שנות ה-60'. הוא יחסר לנו מאוד". הגיטריסט קית' ריצ'ארדס הוסיף: "איבדתי את החבר הכי יקר לי בעולם, ואין לי מילים להביע את הצער העמוק אותו אני חש. למרות שבובי עצמו היה אומר לי להתעודד. תנחומיי לכל מי שהכיר אותו ואהב את המוזיקה שלו".

ניגן עם הענקים

בובי קיז נולד בסלאטון, טקסס (אגב, באותו היום בו נולד קית' ריצ'ארדס) והושפע מנגינת הסקסופון של קינג קרטיס. כנער הוא התחבר לבאדי הולי, שהרשים אותו כגיטריסט חשמלי, וניגן איתו תקופה. בהמשך ניגן באלבומים של ג'ון לנון, ג'ורג' הריסון, ג'ו קוקר, ברברה סטרייסנד, בי.בי. קינג, קרלי סיימון, צ'ק ברי, דונובן, אריק קלפטון, הפייסז, שריל קרואו ועוד רבים.

לקראת סוף שנות ה-60' הכיר קיז את מיק ג'אגר סולן "הרולינג סטונז", היכרות שהובילה לנגינה בכמה מהאלבומים הקלאסיים של הלהקה שמיצבו אותה כ"סטונז" המיתולוגית, כמו "Let It Bleed", "Sticky Fingers" ו-"Exile on Main Street". בשיר "סוכר חום" שהוקלט ב-71', ובו הוא מנגן את הסולו הכי מפורסם שלו, קיז ניגן במקום בו היתה אמורה לנגן גיטרה חשמלית, ו"שפך" את הקטע שלו בטייק אחד בלבד.

בהמשך לקח קיז פסק זמן של כעשור מהופעות הלהקה, עד שחזר לסיבוב שבא בעקבות האלבום "Steel Wheels" ב-89', והמשיך עד לסיבוב הנוכחי של 2014, "14 on Fire tour".

שלושה מרגעי השיא של בובי קיז עם הרולינג סטונס:

brown sugar - סולו באורך חצי דקה שמתחיל ב-1:39


Can't you hear me knocking - סולו גדול שמתחיל ב-2:59 ונמשך דקה וחצי


Sweet Virginia - סקסופון שנוכח מאמצע השיר ועד סופו