בוב גלדוף, מידג' יור, פול אפוורת' (צילום: John Phillips, GettyImages IL)
מימין לשמאל: המנהל המוזיקלי מידג' יור, והמפיקים פול אפוורת' ובוב גלדוף | צילום: John Phillips, GettyImages IL

המוזיקאי האירי הותיק בוב גלדוף ("בומטאון רטס", "החומה") מתמחה בגיוס אמנים למען מטרות צדקה. לפני שלושים שנה בדיוק, בסוף שנת 1984, כתב גלדוף את השיר "Do They Know It's Christmas?", אותו שרו יחד עשרות כוכבי מוזיקה בריטיים שגייס, במסגרת ה-"Band Aid". ההכנסות מהשיר, שנחשב לסינגל הכי נמכר בבריטניה עד היום, זרמו לרעבי אפריקה. בהמשך ארגן גלדוף גם את ארועי "Live Aid", צמד מופעי ענק באיצטדיון וומבלי בלונדון, שגם הכנסותיהם הופנו ליבשת השחורה. על פעולות אלה היה גלדוף מועמד לפרס נובל וקיבל תואר אביר ממלכת אנגליה.

לייב אייד 30 (צילום: טוויטר)
משתתפי לייב אייד 30. כולל בונו, חברי "וואן דיירקשן" ואד שירן | צילום: טוויטר

ביום שבת גייס גלדוף בן ה-63 יחד עם המפיק פול אפוורת', שלל כוכבי מוזיקה עכשוויים וותיקים ל-"Band Aid 30", פרויקט שמציין שלושים שנה לשיר ההוא. רוברט פלאנט מ"לד זפלין", בונו מלהקת יו-2, כריס מרטין מ"קולדפליי", המתופף רוג'ר טיילור מ"קווין", חברי להקת "וואן דיירקשן", אד שירן, סם סמית', אלי גולדינג, מרקוס ממפורד מ"ממפורד אנד סונז", ריטה אורה, אמילי סנדיי, שינייד אוקונור, פלומה פיית', ג'סי וור, אולי מורס, חברי הלהקות "באסטיל", "אלבו", "קלין באנדיט", "דיסקלוז'ר" וזמרים נוספים, התייצבו כדי להקליט מחדש את "Do They Know It's Christmas?", שעבר שינוי קל במילים. הכנסות השיר שייצא רשמית מחר (17 בחודש) וייחשף עוד הערב (ראשון) בתוכנית "אקס פקטור בריטניה", מיועדות למלחמה במגיפת האבולה שמתפשטת באפריקה וממנה לשאר העולם.

"התקשרנו לאדל מאה פעמים, היא לא טרחה לענות"

הכוכבת הגדולה ביותר שגלדוף פנה אליה וסירבה להשתתף היא אדל. גלדוף ניסה לדבר איתה בטלפון, אבל לא הצליח להשיג ממנה הסכמה להשתתף. מקורב לגלדוף אמר ל"סאן" בריטי: "אדל לא עושה כלום. היא לא עונה לטלפון. היא לא כותבת. היא לא מקליטה. היא לא רוצה שיטרידו אותה. היא אפילו לא טרחה להסביר למה היא לא משתתפת במאמץ הכללי. התקשרנו אליה מאה פעמים, כי בוב ומידג' יור, שמנהל את ההקלטות מבחינה מוזיקלית, היו נואשים שהיא תשתתף. אבל מהצד שלה היתה דממת אלחוט. היא אפילו לא טרחה לומר שהיא לא יכולה להשתתף".

בוב גלדוף עצמו הגיב: "היא לא הרימה את הטלפון מהמנהל שלה. היא משקיעה במשפה שלה. אתה יודע. יש אנשים שפשוט לא רוצים להשתתף. ברור שהיא מסכימה עם המטרה, אבל היא לא מוכנה לעשות משהו בשביל זה".

אדל אוסקר (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
לא טרחה לענות לטלפון. אדל | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL