אין תמונה
אמילי דה פורסט מדנמרק - הזוכה באירוויזיון 2013

ההימורים המוקדמים התממשו: אמילי דה פורסט מדנמרק, היא הזוכה הגדולה של אירוויזיון 2013 שנערך במאלמו, שבדיה. השיר "Only Teardrops" ("רק דמעות") אותו שרה השיג הלילה 281 נקודות בהצבעה. דה-פורסט התבררה כקונצנזוס כלל-אירופי: היא ניצחה עוד בטרם הסתיים סבב ההצבעות, עם השיר הטוב ביותר והיפה ביותר שהיה השנה בתחרות.

הנאמבר של הדנית היפהפיה בת ה-20, מלווה בצמד מתופפים וחבורת זמרי וזמרות ליווי ברקע, נפתח בנגינת חליל, ומיד אחריו היא שרה כשהיא יושבת על הרצפה. בהמשך היא קמה ונתנה ביצוע מצויין לשיר קליט, דרמטי ואיכותי. היא עשתה את זה באופן מרשים ביותר - הביצוע שלה היה שילוב כמעט מושלם בין חן, תום ושבריריות, לבין דרמה ועוצמה נואשת. גם המראה החיצוני המלבב שלה לא הזיק. דה פורסט האנונימית, שמהלילה כל אירופה כבר יודעת מי היא, מביאה את התחרות שתתקיים בשנה הבאה, אירוויזיון 2014,  לבירתה קופנהאגן.

דה פורסט הדנית הובילה מתחילת הערב ולכל אורכו - הניצחון שלה הועמד בספק פעם או פעמיים לאורך כל ההצבעה. מאחורי דנמרק הגיעה למקום השני אזרבייג'ן עם הזמר פריד ממדוב והשיר "Hold Me", שצבר 234 נקודות ומשום מה קיבל 12 נקודות, דוז פואה, מישראל. השיר הישראלי, כזכור, "רק בשבילו" בביצוע מורן מזור, לא הצליח להעפיל לגמר התחרות השנה. את המקום השלישי תפסה אוקראינה, עם השיר "Gravity" בביצוע זלאטה אוגנביץ', שהיו שווים הלילה 214 נקודות.

אמילי דה פורסט גברה בגמר הזה על זמרות מפורסמות הרבה יותר ממנה ממדינות מתחרות: בוני טיילר הבריטית, אנוק ההולנדית ו"קסקדה" הגרמנית, והשאירה להן אבק. ראוי לציין שהשיר הדני ניצח גם בחצי הגמר הראשון של התחרות בו השתתף ביום שלישי האחרון עם 167 נקודות, והוביל בהימורים של הסוכנויות ברחבי אירופה לקראת הגמר הערב.

אין תמונה
שילוב של חן ותום עם עוצמה ודרמה. אמילי דה פורסט, המנצחת של אירוויזיון 2013

הניצחון של אמילי דה פורסט הוא הניצחון השלישי של דנמרק בתולדות האירוויזיון. הפעם הראשונה היתה בדיוק לפני 40 שנה, כשגרטה ויורגן אינגמן זכו באירוויזיון של שנת 1963. הזכייה השנייה של הדנים היתה של האחים אולסן בשנת 2000.

מילות השיר הזוכה "Only Teardrops"

"The sky is red tonight, We’re on the edge tonight, No shooting star to guide us / Eye for an eye, why tear each other apart? Please tell me why, why do we make it so hard? Look at us now, we only got ourselves to blame, It’s such a shame

How many times can we win and lose? How many times can we break the rules between us? Only teardrops / How many times do we have to fight? How many times till we get it right between us? Only teardrops

So come and face me now, Here on the stage tonight, Let’s leave the past behind us / Eye for an eye, why tear each other apart? Please tell me why, why do we make it so hard? Look at us now, we only got ourselves to blame, It’s such a shame

Tell me, How many times can we win and lose?, How many times can we break the rules between us? Only teardrops / How many times do we have to fight? How many times till we get it right between us? Only teardrops"

"אבבא" ואביצ'י שיתפו פעולה בפתיחה

שלב הגמר של האירוויזיון נפתח בשיר מיוחד בשם "We Write The Story", שיר-הנושא של התחרות, שכולו על טהרת הפופ השבדי, הותיק והחדש. את השיר כתבו בני אנדרסון וביורן אלבאוס - צמד כותבי הפופ הגאוניים של להקת "אבבא". את השיר ביצע הדיג'יי והמפיק, הכוכב השבדי אביצ'י, עם מקהלת זמרים ענקית. בזמן השיר צעדו כל מתמודדי הגמר, נציגי המדינות, על גשר ענק מעל הקהל. מרהיב.

לורין מעופפת עם שמלת נוצות

הזמרת לורין, שהביאה את האירוויזיון לשבדיה, עם ניצחון בשנה שעברה באזרבייג'ן, עלתה לבמה במהלך ספירת הקולות כשהיא לבושה בשמלת נוצות שלא היתה מביישת את ז'אן פול גוטייה ודנ אינטרנשיונל. לורין ביצעה שני שירים מחוברים: הסינגל החדש שלה "We Got The Power" שיצא השבוע, אחריו היא הועחלתה אל התקרה באמצעות כבלים, וכאשר ירדה המשיכה לביצוע של הלהיט הגדול "אופריה", איתו זכתה בתחרות שנת 2012.

עוד כבוד ל"אבבא"

רגל פני שעברו להצבעה במאלמו, עלתה על הבמה הזמרת שרה דון פינר וביצעה את "The Wiiner Takes It All" של להקת "אבבא", גאוות הפופ השבדי לדורותיו. הביצוע שלה היה נאה, בסגנון בלדה דיוואית וגדולה, ופינר הדגימה בה יפה את יכולותיה.