איזבו אירוויזיון (צילום: ליאור סדלובסקי)
המוהיקני האחרון? רן שם טוב, איזבו | צילום: ליאור סדלובסקי

בשנות ה-70' וה-80' האשימו את האירופאים שהם "אנטישמים" וישראל בכל זאת זכתה פעמיים באירוויזיון והגיעה פעמיים למקום השני. בשנות ה-90' והאלפיים האשימו את הפוליטיקה והכיבוש בשטחים וישראל זכתה בפעם השלישית והגיע למקום רביעי. כעת הדיבור החזק בברנז'ת האירוויזיון הישראלית הוא שמה שמכריע את נציגינו שנה אחר שנה מלהצליח בתחרות הזמר האירופית הם הדילים והקומבינות בין מדינות אירופה השונות בהצבעות, ומה שהיה ידוע ומוכר בין מדינות הגוש הקומוניסטי לשעבר זלג לאחרונה, כך מסתבר, גם למדינות מערב אירופה.

אנשי רשות השידור, חברים בועדות האירוויזיון לאורך השנים, אנשי יחסי ציבור, מפיקים, אמנים ומעריצים אדוקים, מסתובבים בשנים האחרונות עם תחושות קשות בנוגע לחוסר הסיכוי המובנה של ישראל להצליח באירוויזיון, הנובע מכך שישראל היא באופן קבוע מחוץ לאותם קומבינות ודילים, שבהם מסכמים מראש נציגי מדינות מי תצביע למי ובכמה נקודות. כמו כן נטען שיש מדינות שהצליחו, באורח פלא, לתמרן גם את ההצבעה הסלולרית של המעריצים מרחבי אירופה. ולראייה - כשלונות רצופים של הראל סקעת (שהעפיל לגמר, סיים במקום 14) ובשנתיים האחרונות דנה אינטרנשיונל ואיזבו שלא הצליחו להעפיל, למרות שירים ראויים.

המנהל של דנה אינטרנשיונל רצה לפרוש מחצי הגמר

בכירים ברשות השידור אומרים כי אם עניין ההצבעות לא יפוקח או ישונה באופן גורף, ישראל תשקול לוותר על השתתפותה באירוויזיון ותפרוש מהתחרות אחרי 40 שנה, כך מפרסם עיתון "ידיעות אחרונות", לצד עדויות של שי כרם, המנהל האישי של דנה אינטרנשיונל, על הקלטות שהוא מחזיק של נציגי מדינות זרות שרוקמים ביניהם דילים, וכן אנשי יחסי הציבור עופר מנחם ואלון אמיר, שליוו משלחות של ישראל לאירוויזיון ושמעו במו אוזניהם על קומבינות בין מדינות. אמיר, שייצג באירוויזיון השנה גם את סן מרינו והונגריה ובשנה שעברה גם את סלובקיה, טוען שקיבל הצעות לתת נקודות למדינות או ב"דיל" או תמורת כסף.

שי כרם אומר שרצה לפוצץ עם דנה אינטרנשיונל את חצי גמר האירוויזיון במסיבת עיתונאים רועשת ולפרוש מהתחרות בשנה שעברה בגלל הדילים, אבל אנשי רשות השידור שכנעו אותו להמשיך והבטיחו שיגישו תלונה. הוא עוד מחכה. השנה אלון אמיר לא חיכה והגיש שאילתא רשמית בשם המשלחת הישראלית לועדת האירוויזיון על שרשרת קומבינות ודילים שמנעה לדבריו מ"איזבו" להעפיל לגמר שיערך במוצאי שבת.

>> איזבו בחצי גמר האירוויזיון - לא עלו למרות שהגיע להם