אין תמונה
עלו בכל זאת. התאומות טומלצ'בי

חגיגת אירוויזיון 2014 על הבמה בקופנהגן, דנמרק, החלה רשמית אמש, בחצי גמר הראשון. 16 מדינות התמודדו על 10 מקומות בגמר בגדול שיתקיים במוצאי שבת. המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון הן: מונטנגרו, הונגריה, רוסיה, ארמניה, אזרבאיג'אן, סן מרינו, אוקראינה, שוודיה, הולנד, איסלנד. עבור מונטנגרו וסן מרינו זו העפלה ראשונה לגמר בתולדותיהן בתחרות. לטביה, אסטוניה, בלגיה, פורטוגל, מולדובה ואלבניה נשארו מחוץ לגמר, מה שאומר שההימור שלנו פגע ב-7 מתוך 10 עולות.

במוקד תשומת הלב עמד המאבק שניהלו בני הקהילה הגאה מכל אירופה בשיר הרוסי, בגלל החוקים האנטי-הומוסקסואלים של רוסיה. על המסך נצפו נשיקות חד מיניות, רמיזות של מתח מיני בין שני המנחים הגברים, והתהדרות בעובדה שדנמרק מאשרת ומקבלת נישואים חד-מיניים. המחאה על רקע הגאווה הצטרפה לסלידה מרוסיה בעקבות הפלישה לאוקראינה, ועדיין האחיות טומלצ'בי הרוסיות עלו לגמר - פשוט כי הן מצויינות והשיר שלהן טוב.

אגב, מבחינה ויזואלית זהו אחד האירווויזיונים היפים - הבמה מושקעת ויש אומרים שהיפה ביותר עד היום. הגלויות בהן כל זמר הכין וצילם את דגל המדינה שלו, נעשו במקוריות מגניבה.

מחר: מיי פיינגולד בחצי הגמר השני

מיי פיינגולד בחזרה שניה באירוויזיון (צילום: eurovision.tv, EBU)
רוצים אותך בגמר. מיי פיינגולד בחזרה השנייה באירוויזיון | צילום: eurovision.tv, EBU

היום (רביעי) קיימה נציגת ישראל מיי פיינגולד חזרה "גנרלית" עם השיר "Same Heart", חזרה שהוגדרה כ"מצויינת" על ידי כל הגורמים המעורבים. מחר (חמישי) היא תתחרה בחצי הגמר השני. כזכור, העיתונאים הזרים שצפו בחזרה השנייה של פיינגולד העמידו אותה במקום הראשון שחצי הגמר.

כולנו תקווה שאחרי שלוש שנים רצופות של חוסר הצלחה נראה את ישראל עולה לגמר הגדול, ונוכל לשמוח לפחות כמו ששמחה המשלחת הישראלית במסיבת יום העצמאות הגדולה שארגנה בערב יום העצמאות בקופנהאגן. (ליאון קיכלר).

עוד אירווזיון ב-mako

 

שערוריה: צוות השיפוט הישראלי לאירוויזיון נפסל

אחרי שנדמה היה שרשות השידור הישראלית מיצתה את מכסת הפאדיחות שלה השנה בבחירת השיר לאירוויזיון (בלי קשר לשיר עצמו, שהוא מצויין), הנה הגיעה עוד שערוריה מבית היוצר של רוממה. ביום חמישי בשבוע שעבר פורסמה רשימת השופטים הישראלית, שאמורה היתה לשפוט את שירי המדינות האחרות בשני חצאי הגמר של התחרות, ולהעביר את הצבעתה להפקת האירוויזיון בקופנהגן, דנמרק.

דורון מדלי שר 2 (צילום: שוקה כהן)
השופט היחידי שלא נפסל, ובצדק. הבמאי, המפיק והיוצר דורון מדלי | צילום: שוקה כהן

אלא שהרשימה כללה שמות שנויים במחלוקת. בראש צוות השופטים הועמדה עופרה הלפמן, עורכת מוזיקה ותיקה ומוערכת מאוד ברשת ג' ו"קול ישראל". הבעיה היחידה היא שלעובדי רשות השידור אסור לכהן בצוות השופטים, על פי תקנון ה-EBU. גם היחצן אלון אמיר הופיע ברשימה (גילוי נאות: אלון אמיר משתף פעולה עם mako באייטמים וכתבות על אמנים שמיוצגים אצלו), אבל כיוון שאמיר גם ייחצן בעבר נציגי מדינות אחרות שמשתתפות באירוויזיון, כמו הונגריה וסן מרינו, הוא לא יכול לשמש כשופט מטעם ישראל ולשפוט מדינות שעבורן עבד בעבר.

וזה עוד לא הכל - בצוות השיפוט הישראלי הופיעו שמות תמוהים כמו רועי קליין ודפנה גולד. התברר שקליין הוא גיטריסט ומוזיקאי צעיר בלהקת רוק וסטודנט, ודפנה גולד היא נגנית קלרינט וסטודנטית למוזיקה. מבלי לפגוע בכבודם - איך הם קשורים לאירוויזיון, ולמה הם שופטים מטעם ישראל בתחרות רשמית? בזמן ששאר המדינות שלחו נציגים עם רזומה עשיר, ישראל שלחה סטודנטים למוזיקה. ככה אנחנו נראים באירופה.

ישראל נדרשה להחליף את השופטים לאירוויזיון

בעקבות בקשת mako לתגובה, בחרו ברשות השידור להגיב בצורה לא עניינית ולטעון שכותב שורות אלה רודף אותם והוזה כיד הדימיון הטובה עליו. התגובה העניינית היחידה שלהם היתה: "אין לנו כוונה להתייחס לשאלותיך הקטנוניות".

חן אהרוני – crazy (צילום: ליאור נורדמן)
אם לא כמתחרה, אז לפחות שופט. חן אהרוני | צילום: ליאור נורדמן

ובכן, הפלא ופלא, שאלות קטנוניות או לא, הזיות ודמיון או לא - צוות השיפוט הישראלי לאירוויזיון הוחלף. בעקבות פניה לאיגוד השידור האירופי, שנעשתה על ידי חובב האירוויזיון והמפיק אלי ניסמן, במהלך סוף השבוע האחרון, החליט איגוד השידור האירופי לפסול את צוות השיפוט הישראלי. ה-EBU דרש מרשות השידור למנות שופטים חדשים לצוות השיפוט שמייצג את ישראל בתחרות.

הדרישה התמלאה בימים האחרונים, והשופטים החדשים של ישראל לאירוויזיון 2014 הם: הזמר, היוצר והמפיק המוזיקלי משה דץ, הזמר חן אהרוני, הזמרת ניקה, שדרן הרדיו והמפיק המוזיקלי אמיר כהן, והיוצר והבמאי-מפיק דורון מדלי, שהופיע גם ברשימה המקורית, והוא היחידי שנשאר ממנה, ובצדק.

השתתפות ישראל באירוויזיון בשנה הבאה בסכנה

ישראל היא המדינה היחידה מבין 37 המדינות המשתתפות השנה באירוויזיון, שאיגוד השידור האירופי פסל את השופטים שלה ודרש למנות שופטים חדשים. האם זה בגלל התנהלות לקויה ולא תקינה של רשות השידור, או טעויות שנעשו בתום לב? תחליטו בעצמכם, אתם משלמים להם את האגרה.

אגב, בפרסום רשמי של איגוד השידור האירופי, צויין שהם מודאגים מאוד מכך, שבישראל פורסם שהממשלה החליטה לסגור את רשות השידור - מה שמעמיד בסכנה את השתתפות ישראל באירוויזיון בשנה הבאה, והיה והגוף החדש שיקום לא יצליח לייצר רצף משפטי נכון מול איגוד השידור האירופי.(אסף נבו).

מרשות השידור לא נמסרה תגובה.