רוג'ר ווטרס (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
פרסם מכתב אישי נוקב נגד ישראל. רוג'ר ווטרס | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

הלחץ על ניל יאנג לבטל את המופע בישראל ביום חמישי הקרוב ממשיך להיות כבד. בראש הלוחצים מתייצב כעת (כצפוי) המוזיקאי רוג'ר ווטרס, שממשיך להיאבק בייבוא ההופעות מחו"ל לישראל. חבר ה"פינק פלויד" לשעבר פרסם בפייסבוק מכתב אישי ששלח לניל יאנג בחודש ינואר האחרון, ולא זכה ממנו לתשובה.

לדבריו, המלחמה הנוכחית בין הפלסטינים בעזה לבין ישראל, והופעתו המתקרבת של יאנג בארץ, גרמו לו לפרסם את המכתב באופן פומבי, כדי ללחוץ על יאנג שלא להגיע לכאן. "כבר התבטאתי בפומבי בנוגע להופעה של 'הרולינג סטונס' בישראל", כותב ווטרס, "אני מפרסם מכתב זה לאור האירועים המזעזעים האחרונים בישראל ובעזה, ולצערי חוסר התגובה מצד הממשלות שלנו וההבנה הסופית שאת ניל יאנג לא מעניינות זכויותיהם של כל בני האדם, לא רק של האינדיאנים המנושלים של צפון אמריקה, אלא כל בני האדם בכל רחבי העולם".

ווטרס מתייחס כאן לכך שיאנג פעל למען זכויות האינדיאנים בארצות הברית וקנדה ונישולם מאדמותיהם, ומנסה ליצור אצל יאנג הקבלה בין האינדיאנים לפלסטינים, כדי לנגן לו על המצפון.

ניל יאנג (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
לא טרח לענות לו. ניל יאנג | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

וזה תוכן המכתב: "ניל יאנג היקר, יש שמועות שאתה עומד להופיע בתל אביב השנה. מוזיקאים שנחשבים פחות ממך חצו את הקו הזה לאחרונה, אבל אף אחד במעמד שלך לא עשה זאת. וודי גאתרי מתהפך בקברו. ניל יאנג! אתה אחד הגיבורים הגדולים ביותר שלי, אחד מרשימה קצרה מאוד - אתה, ג'ון לנון, וודי גאתרי, האדי לדבטר, הארי בלפונטה, סם קוק, בילי הולידיי, ועוד כמה, אבל לא רבים. השירים שלך תמיד הריחו מאהבה ואנושיות וחמלה כלפי זולתך. קשה לי להאמין כי שתפנה את גבך לתושבי פלסטין, בכך שתעניק תמיכה, עידוד ולגיטימציה, בעצם הנוכחות שלך, למשטר אפרטהייד קולוניאלי, של מתיישבים בעיקר מאירופה, שמבקשים להגביל את ילידי הארץ, בין אם בהגלייה, בלתת להם מעמד של אזרחים סוג ב', או להכניס אותם לשמורות וגטאות. בבקשה, אחי, תגיד לי שזה לא נכון".

ווטרס ליאנג: "סרב לתמוך בדיכוי ואכזריות"

"עד כמה שאני זוכר, היית מאלה (ברוס ספרינגסטין, לד זפלין, וכו' וכו') שלא הופיעו בסאן סיטי (דרום אפריקה). אני מצפה ממך שתפגין את אותה רמה של מוסריות. נלסון מנדלה המנוח והגדול חי בתוכנו ואנחנו לא יכולים לאכזב אותו. העמדה שלו היתה ברור, והוא אמר: "החופש שלנו לא שלם בלי חופש לפסטינים". זה הזמן ל"רוק נגד גזענות", כדי שתראה את הכוח שלך ותסרב לתמוך בקולוניאליזציה הבלתי חוקית של אדמות פלסטיניות, ובדיכוי השיטתי של ילידי פלסטין.

"יש להם מכונת 'הסברה' ויש להם תעמולה משומנת, שהשקיעו בה מיליונים, במטרה לשכנע אותנו שהם צודקים. לנו, לעומת זאת, יש רק את המחויבות להתנגדות לא אלימה, ואת היכולת לשכב מול זחלי הטרקטורים והטנקים של ישראל שהורסים בתים של פלסטינים. אנחנו עומדים איתם, ועם כל האנשים האמיצים, פלסטינים ויהודים, שמתנגדים למדיניות האכזרית של ממשלות ישראל. אנחנו עומדים עם רייצ'ל קורי, הצעירה שהקריבה את חייה מול שרשראות הדחפור. אנא הצטרף אלי ולאמנים רבים אחרים בכל רחבי העולם, בסולידריות עם המדוכאים ומשוללי הזכויות. זה הזמן לדאוג לבדואים בנגב ולמצוקה שלהם. כפר אחד, אל עראקיב, נהרס 63 פעמים על ידי הדחפורים של צה"ל. אם אתה מטיל ספק בכל זה, אני אסע איתך לפלסטין, ולישראל, אם הם יתנו לי, ותראה אתה את מה שאני ראיתי, ואז תבין את מה שנכון לעשות".

"אגב, ראיתי ביו טיוב את המופע שלך ב-'Bridge School' והיית מצויין. זה היה משלהב ומרגש. ביקשת ממני להצטרף, אבל כמו שהסברתי למנהלים שלך, הייתי מחוויב למופעים של 'The Wall' באירופה. השנה אבוא בשמחה, אם רק תקרא לי".

שוקי וייס, מסיבת עיתונאים אוזי (צילום: נועה מגר)
"רוג'ר ווטרס הפך את עורו". המפיק שוקי וייס | צילום: נועה מגר
בראיון ל-mako אמר שוקי וייס, מפיק המופע של ניל יאנג בישראל: "רוג'ר ווטרס עצמו עצמו הופיע כאן ואמר שזה היה המופע הכי טוב שלו בסיבוב. חודשיים-שלושה אחרי זה הוא הפך את עורו והתחיל לנהל קריאה לחרם. "השקענו מאמצי הסברה אדירים והצלחנו לשכנע אמנים ומנהלים לעשות הפרדה בין האמנות לפוליטיקה. הם מבינים שהגעת אמן לארץ היא לאו דווקא בהכרח הסכמה עם פעילות הממשלה, אלא מפגש ישיר עם אוהבי האמן שבאים לשמוע את המוזיקה שלו. ההכנות למופע של ניל יאנג נמשכות כמתוכנן".