המוזיקאי הברזילאי אוואלדו רוזה דוס סנטוס, בן 46, נרצח בשבוע שעבר בריו דה ז'ניירו לאחר שחיילי הצבא המקומי ירו על הרכב בו נסע יחד עם בני משפחתו לא פחות מ-80 כדורים. המשפחה נסעה לאירוע משפחתי כשהחיילים פתחו בירי ממנו דוס סאנטוס מת במקום וחמיו נפצע גם הוא. אשתו של סאנטוס, בנם בן ה-7 וחברת משפחה נוספת לא נפגעו וניצלו מהאירוע הקטלני. 

בימים שחלפו מאז התברר שכל זה קרה למעשה בטעות, לאחר שאנשי הצבא טעו לחשוב שהרכב שייך לחבורת פושעים ולא למשפחת דוס סנטוס. מאז הרצח המחריד, תושבי ברזיל וכלי התקשורת במדינה יצאו בטענות קשות כלפי הצבא והעומד בראשו. "הם רצחו משפחה, הם תפסו את האנשים הלא נכונים", אמר אדם שנכח בזירת האירוע שאחריו נעצרו 9 חיילים שכעת נחקרים לגבי האירוע.

כמעט שבוע אחרי הרצח שמסרב לרדת מהכותרות במדינה הדרום אמריקאית, נראה שנשיא ברזיל, ז'איר בולסנרו, לא ממש נרעש מהתקרית הקשה. בולסנרו ידוע בגאוותו הצבאית, אבל הפעם הגאווה הזו עלתה בביקורת קשה לאחר שהסתבך באמירה שמעוררת הדים רבים בכל דרום אמריקה ביממה האחרונה: "הצבא לא הרג אף אחד, הצבא שייך לעם, אנחנו לא יכולים להאשים את העם ברצח", אמר בולסנרו.

לאחר הביקורת הקשה שקיבל, הוא ניסה לתקן את דבריו והוסיף: "היה כאן אירוע. מישהו נהרג. אנחנו מצטערים על מותו של אזרח ישר וחרוץ". למרות שטען שלא ניתן להאשים את הצבא ברצח, בולסנרו ציין כי "המקרה נמצא תחת חקירה, והצבא חוקר את האירוע לעומק. אני לא מטאטא את האשפה מתחת לשטיח".

הרצח בברזיל, אפריל 19
הלוויתו של דוס סנטוס | צילום: AP/Silvia Izquierdo

View this post on Instagram

A post shared by Marcelo Cardoso (@boyfromrio) on

View this post on Instagram

A post shared by Goiás Atual (@goiasatual) on