מורן מזור, חזרה שנייה, אירוויזיון (צילום: eurovision.tv)
אכזבה גדולה. מורן מזור בחצי גמר האירוויזיון | צילום: eurovision.tv

אכזבה קשה: מורן מזור לא הצליחה להעפיל הערב לגמר האירוויזיון ה-58 שמתקיים במאלמו, שבדיה. זו השנה השלישית ברציפות שבה ישראל לא מצליחה להעפיל לגמר האירוויזיון, אחרי הכשלונות של דנה אינטרנשיונל לפני שנתיים בגרמניה ולהקת "איזבו" בשנה שעברה באזרבייג'ן.

מורן מזור מסרה בתגובה רשמית: "הייתי גאה לייצג הערב את ישראל. עליתי לבמה במאלמו, יחד עם זמרי הליווי והפגנו את הביצוע הטוב ביותר שיכולנו. לצערי לא הצלחנו להעפיל לגמר אבל אני בטוחה שהסבתי גאווה רבה לכל עם ישראל. אני מודה לכולם שבחרו בי ועל ההזדמנות הגדולה שנפלה בחיקי ומקווה להמשיך לעשות מוזיקה טובה בישראל".

"מורן עצובה ומאוכזבת"

בסביבתה של מורן מזור והמשלחת הישראלית אומרים כי מזור עצובה מאוד ומאוכזבת מאוד וכך גם חברי המשלחת האחרים. למרות שרבים לא הימרו עליה, היתה למורן תקווה כמוסה אך אמיתית להעפיל לגמר, בעקבות הביצוע המצויין שנתנה לשיר "רק בשבילו", לאור השירים הרעים של המדינות האחרות ואחרי הראיון המאוד מפרגן שעשו לו ב"גרין רום" במהלך ההצבעה - אולם פניה נפלו כאשר הגיעו התוצאות. "מורן מרגישה ממש רע עם מה שקרה לה כאן הערב", נאמר.

הערב מתברר שהשופטים המקצועיים מרחבי אירופה שמשקלם היה חמישים אחוזים בהצבעה העלו את השיר הישראלי לגמר, אבל הקהל המסמס מהבית היה זה שלא פרגן לה מספיק. עשר העולות לגמר מחצי הגמר השני הן אפוא: פינלנד, מלטה, יוון, ארמניה, איסלנד, הונגריה, אזרבייג'ן, גיאורגיה ורומניה, שלרובן היו שירים הרבה פחות טובים מהשיר הישראלי.

מורן מזור נתנה ביצוע של דוז פואה

מורן מזור, הנציגה הישראלית לתחרות השירה האירופית, עלתה הערב על במת חצי הגמר השני של התחרות, וייצגה את ישראל עם השיר "רק בשבילו". עם מזור הופיעו על הבמה זמרי הליווי דניאל סקעת ואביה שושני והמעבד המוזיקלי חן מצגר-אדר, שליווה בשירה ופסנתר. את בימוי הנאמבר על הבמה יצר דורון מדלי. את השיר "רק בשבילו" כתב גל שריג והלחין חן הררי.

מורן מזור היתה העשירית לעלות לבמה והחלה את ה"נאמבר" שלה בשעה 22:47 בדיוק. היא נראתה מעולה, מפוקסת, ופתחה את השיר היטב. זרמה עם הבית הראשון יפה בליווי הפסנתר. בפזמון הראשון הקול שלה מעט רעד בשוליים, אבל זה היה זניח. היא עדיין היתה ממותנת ולא פתחה את הקול עד הסוף.

בבית השני היא חיממה מנוע ובפזמון הגיעה העליה הראשונה שחיכינו לה עם פתיחה יפה של הקול. זה נשמע מצוין ונראה טוב מאוד בינתיים. הגשר לפזמון השלישי עברמ חלק והפזמון השלישי היה משובח, כולל הזעקה בתחילתו. סוף סוף שומעים באירוויזיון זמרת אמיתית ומצויינת. בסיכומו של דבר היה זה הביצוע הטוב ביותר שנתנה מורן מזור השבוע, כולל כל החזרות - כלומר היא הגיעה לשיא בדיוק ברגע הנכון ונתנה ביצוע ששווה דוז פואה.

מורן מזור בראיון בשידור חי מול כל אירופה

במהלך ההצבעה הגיעה המנחה השבדית למקום מושבה של המשלחת הישראלית ב"גרין רום" וראיינה אישית את מורן מזור אותה כינתה "הישראלית היפהפיה", שסיפרה שהיתה בת 7 כשהחלה לצפות באירוויזיון וציינה שהיא חוגגת ממש הערב את יום הולדתה ה-22. חברי המשלחת הישראלית החלו לשיר לה בספונטניות "היום יום הולדת היום יום הולדת היום יום הולדת למורן!". חמודים.

ההצבעה הערב

ההצבעה החלה בשעה 23:22 והסתיימה בשעה 22:37. מורן מזור היתה צריכה להתברג בין עשרת המקומות הראשונים מתוך 17 נציגי מדינות המתמודדים בשלב חצי הגמר, כדי להעפיל לגמר האירוויזיון שיערך במוצאי שבת. מולה התמודדו נציגי אזרבייג'ן, בולגריה, פינלד, איסלנד, לטביה, מקדוניה, מלטה, סן מרינו, אלבניה, ארמניה, גיאורגיה, יוון, הונגריה, נורבגיה, רומניה ושוייץ.

ההצבעה היתה שילוב בין הצבעות הקהל מכל אירופה בסמסים ודרך האינטרנט (חמישים אחוזים), לבין ציונים שהוענקו כבר אמש על ידי שופטים מרחבי היבשת שצפו בחזרה הגנרלית (חמישים אחוזים), ציונים אלה כבר נמסרו אמש להפקה וישוקללו עם הצבעת הקהל מהבית.

מתחרי חצי הגמר השני, אירוויזיון 2013

1. לטביה: Here we go  - להקת PeR

פתיחה חזקה מאוד של לטביה עם להקת בנים שמאוד ארוצה להיות "טייק ד'את" של המדינהות הבלטיות. ירדו לכיוון הקהל ואפילו נשכבו עליו. שפיץ של פופ רוק בפתיחה

2. סן מרינו: Crisalide – ולנטינה מונטה

לנחמדה מסן מרינו אין קול גדול, אבל יש לה כדור מואר שהיא מחזיקה בין הרגליים, כשהיא כורעת על הרצפה ומיבבת בלדה. בחלק השני השיר נפתח ויש לה פתאום אנרגיות מתפרצות נאות, אבל זה לא באמת מרגש ולא באמת מקפיץ

3. מקדוניה: Pred da se razdeni – ולאטקו לוזנוסקי ואסמה רדז'פובה

השיר המקדוני התחיל עם זמר חביב, אבל פתאום נכנסה איזו פרה אדומה מוזרה שהחלה לגעות. אולי ככה שרים שירת נשמה במקדוניה. הזמר עוד ניסה להציל את העסק, אבל הגעיות לא פסקו, ורק הלכו והתגברו לקצב הדאנס הזוועתי.

4. אזרבייג'אן: Hold me - פריד מאמדוב

מארחת השנה שעברה שלחה חתיך שיעמוד על פדסטל שקוף וישיר ברגש בלדת אהבה באנגלית בשם "Hold Me". צריך באמת להחזיק את פריד החביב, כדי שלא ייפול, בזמן שלוליין, "איש גומי" קרקסי, מטפס על הקוביה מבפנים כשהוא כלוא בתוכה. ואז פריד עוזב אותו לכיוון הקהל ושוב חוזר, ויחד עם רקדנית לבושה באדום עוזרים לאיש הגומי להפריח עלי ורדים בתוך הקוביה. וכל זה בשיר של 3 דקות, שאף אחד לא יזכור בעוד 3 דקות.

5. פינלנד: Marry me – קריסטה סייגפרידס

סקנדינבית בלונדינית ששרה דיסקו על אהבה ו"הינשא לי"? "אבאא" לא עשו את זה בסבנטיז? לזכותה של קריסטה הפינית אפשר להגיד שהשיר של קליט, שהוא נוטה לכיוון להיטי פופ-רוק יותר אגרסיביים בסגנון "Walking On Sunshine" ושלמרות שהשיר עצמו די טפשי - רמת ההפקה גבוהה וגם הנאמבר מעוצב יפה, כמעט כמו נאמברים של כוכבות פופ גדולות בטקסי פרסים של התעשייה האמיתית. יפה לה.

6. מלטה:  Tomorrow – ג'יאנלוקה בזינה

מלטה שלחו זמר עם קול טוב, ששר פזמון חביב בסגנון פולק-קאנטרי עם השפעה בריטית אפילו, אבל מה לעשות שהבחור מכוער לחלוטין וכשהוא מחייך זה נראה עוד יותר גרוע. השיר חמוד מאוד, כמראה החמוד ביותר שנשמע בתחרות הזו השנה, והלהקה שמלווה את גי'אנלוקה החביב גם היא מגניבה, אבל לצערנו לא נראה שזה יספיק לו. חבל

7. בולגריה: Samo shampioni – אליטסה טודורובה וסטויאן ינקולוב

אליסטה וסטויאן הבולגרים הכניסו אותנו לקצב בלקני דרך חמת חלילים, בשילוב אתניות של "מוזיקת עולם" ואפילו דאנס ומופע מתופפים. הכל היה בנאמבר הבולגרי - קצבב סוחף, משפט קליט וזמרת שיודעת להרים. האם אירופה תתמכר? לא בטוח.

8. איסלנד:  Ég á líf- אייפור אינגי גונלאוגסון

תראו באיזו מהירות הגיע לאון שוובסקי מבית "האח הגדול" בישראל לבמת האירוויזיון, ועוד רגע הוא יסיים לשיר ויחזור לארץ בטיסה. סתם, נו, אבל תודו שהאיסלנדי החתיך עם השיער הבלונדי הארוך מזכיר את לאון אליל הבנות. השיר עצמו הוא בלדה יפה, מהסוג שהתחרות מתמחה בהן, שמזכירה לפחות 3 שירים שונים של אלטון ג'ון. אז גו לאון. סליחה, גו אייפור האיסלנדי.

9. יוון: Alcohol is free – אגט'ונאס לאקווידיס ולהקת קוזה מוסטרה

הטברנה היוונית-צוענית-בלקנית בשיא תפארתה, בשיר ששמו הוא "האלכוהול חינם" עם סולן מבוגר חביב וסולן צעיר, צרוד ומדאיג. האמת, זה שיר שנשמע הרבה יותר כמו "לוס כפרוס" מאשר שלומי סרנגה. מתערבים שתוך שבועיים זמר ישראלי יקליט לו קאבר בעברית?

10. ישראל: רק בשבילו – מורן מזור
מורן נראתה מעולה, מפוקסת, ופתחה את השיר היטב. זרמה עם הבית הראשון יפה בליווי הפסנתר. בפזמון הראשון הקול שלה מעט רעד בשוליים, אבל זה היה זניח. היא עדיין היתה ממותנת ולא פתחה את הקול עד הסוף.

בבית השני היא חיממה מנוע ובפזמון הגיעה העליה הראשונה שחיכינו לה עם פתיחה יפה של הקול. זה נשמע מצוין ונראה טוב מאוד בינתיים. הגשר לפזמון השלישי עברמ חלק והפזמון השלישי היה משובח, כולל הזעקה בתחילתו. סוף סוף שומעים באירוויזיון זמרת אמיתית ומצויינת. בסיכומו של דבר היה זה הביצוע הטוב ביותר שנתנה מורן מזור השבוע, כולל כל החזרות - כלומר היא הגיעה לשיא בדיוק ברגע הנכון.

11. ארמניה: Lonely planet – גור סוייאן

הארמנים יודעים לעשות הרבה דברים, לא בטוח שבלדות רוק הן אחד מהם. גור סוייאן יודע לשיר ויש לו פיל נכון, הבלדה שלו היתה לא רעה, קשה ורכה במידות הנכונות, אבל היה חסר שם משהו, זה לא היה ממש עד הסוף.

12. הונגריה: Kedvesem – בייאלכס

יפה להונגרים ששלחו זמר אלטרנטיבי ששר שילוב בין פולק אמריקני, אווירה אירופאית וקול צרוד, עם המילה החוזרת "קדוושם", שבטח יאיר לפיד יוכל לתרגם לכם. אבל תכלס זה לא היה זה.

13. נורבגיה: I feed you my love  - מרגרט ברגר

אריזה שיר נהדר יש לנורבגיה, ואיזו חתיכה הזמרת שלהם. שיר עדכני, אלקטרו-דאנס-רוק, שמתחיל בבום ואז עולה ומתפתח להמנון שיכול לעבוד מעולה באמ.טי.וי ואפילו בגלגלצ. אל תתפלאו אם הגברת מרגרט ברגר תשחזר את ההישג של לורין ותעמיד בתמונצת הניצחון זמרת סקנדינבית נוספת עם שיר אלקטרו מצויין.

14. אלבניה: Identitet – אדריאן לוגיוראי ובלדר סייקו

מילוף יכול לפרוש בשקט - יש לו מחליף מאלבניה שמו אדריאן לוגיוראי. השיר האלבני היה שילוב בין רוק כבד על גבול הפרוגרסיב עם הרבה עוצמה קיטשית, בדיוק מה שהביא למיטלוף תהילת עולם בקרב חנונים מעריצי רוק כבד אי שם באייטיז. נו באמת.

15. גיאורגיה: Waterfall – סופו גלובאני ונודיקו טאטישווילי

הנה חבר'ה שיודעים לעשות את זה בסטייל. הגיאורגים שלחו זמרת וזמרת שגם נראים טוב (יחסית) וגם שרים יפה, ויודעים לשלב קולות לכדי דואט שנשמע מושלם. נכון, מדובר בעוד בלדת קיטש על אהבה בשם "מפל", ולא קשה לנחש על מה הם שרים, אבל בדיוק בשביל שרים כאלה יש אירוויזיון - עגולים, גדולים מהחיים, שמעניקים חוויית אשלייה של יופי עילאי ושלמות דביקה למשך שלוש דקות שלמות. סחתיין.

16. שווייץ: you and me – להקת טקאסה

האם להקת טקאסה היא התשובה השוויצרית לממפורד אנד סונז? האם הם שילוב ייחודי בין "שוטי הנבואה" לגבעטרון"? הכוונה בשיר הזה היתה טובה, היה לו איזה ליין קליט, אבל זה לא ממש היה מוחץ.

17. רומניה: It's my life – סזאר

דרקולה חי! והוא עשה ילד עם דוד ד'אור! והבן המשותף שלהם מייצג את רומניה באירוויזיון!. עם מראה ערפדי, הרבה אדום מסביב וקול קונטרה טנור נוראי. איפה ננסי ברנדס כשצריך אותו.