ב-MTV חגגו אתמול 40 שנה לעליית הערוץ ולכבוד הרגע ההיסטורי, שבו כל העולם למד שאפשר להאזין למוזיקה גם עם העיניים, מגזין המוזיקה רולינג סטון דירג את 100 הקליפים הטובים ביותר בהיסטוריה. בשביל הסמבוליות נגלה לכם שהקליפ שסוגר את רשימת מאה הנבחרים היה הקליפ הראשון ששודר אי פעם בערוץ: "Video Killed the Radio Star" של הבאגלס - אז כן זו לא אגדה אורבנית למקרה ותהיתם.

אבל הנה מה שבשבילו התכנסנו כאן: במקום הראשון דורגה קווין בי, ביונסה, שכבשה את הפסגה עם הקליפ של "Formation" שיצא ב-2016. אמנם זה די מפתיע שצוות המגזין בחר בקליפ חדש יחסית לקליפ הטוב ביותר בהיסטוריה, אבל קשה להתווכח על התרומה של ביונסה לתרבות הפופ העולמית.

את הסיבה לבחירה דווקא בקליפ הזה נעצו עורכי המגזין בתרומה האדירה שלו עם הפרשנות של קווין לכמה מהרגעים הגדולים ביותר בתרבות השחורה באמריקה. תוך דקות היא עוברת מצילום במטע בו האדונים הם התושבים השחורים דווקא ועד לסצינה של ניידת משטרה שוקעת, ומעבר לכך שהקליפ היה חלק מהאלבום החזותי המושלם שלה, הקליפ יצא בחודש ההיסטוריה השחורה שצויין ב-2016, וכמה ימים אחר כך היא כבר ביצעה אותו בסופרבול מול מיליוני צופים נלהבים.

באופן אמריקאי (וקאנטרי-רוק מאוד) חברי המגזין דירגו במקום השני את ג'וני קאש (שמת ב-2003) והקליפ "Hurt". קאש נחשב  בעיני מבקרים רבים לאחד מהכוכבים הגדולים ביותר בתולדות המוזיקה האמריקאית. חשוב לציין ש-"Hurt" הוא בכלל קאבר ללהקת ניין אינץ' ניילז, ומדובר בלהיט האחרון שהוציא לפני מותו.

מיד אחרי קאש במקום השלישי, נמצאת מלכת האם של הפופ מדונה, עם הקליפ ששינה הכל: "Vogue". היום מדונה נתפשת כדודה שצריכים לקחת ממנה את האינסטגרם, אבל אסור לשכוח שמהרגע שהוציאה את הקליפ בשנת 1990 הזמרת עשתה מהפכה והשאירה חותם שככל הנראה ימשיך איתנו לעוד כמה עשרות שנים.

במקום הרביעי בדירוג נמצא עוד שיר חדש יחסית: "This Is America" של צ'יילדיש גמבינו (דונלד גלובר). אם אי פעם יפתחו קורס באקדמיה על "טיימינג" כבר בשיעור הראשון צריך לספר שבשנת 2018 גמבינו שחרר את הקליפ שגרם לכל העולם לעצור, בתקופה שבה תשומת הלב שלנו נמרחת בכל מקום, ולבהות ביצירה המשוגעת שלו שעוסקת בתרבות האפרו-אמריקאית בארה"ב.

בהמשך נמצאים הניו אורדר, הביסטי בויז, דיאנג'לו, פיטר גבריאל גאנס אנד רוזס, אבל תסלחו לנו כי יותר מעניין אותנו שבמקום העשירי נבחר מייקל ג'קסון. הזמר שבעבר בקלות יכול היה להיחשב למלך הפופ, הפך בשנים האחרונות לדמות שנויה במחלוקת עם עשרות מתלוננים על תקיפה מינית. בכל זאת, בילי ג'ין נבחר לסגור את העשירייה הראשונה. 

נקפוץ למקום ה-12 של הרשימה שגם אותו ביונסה הצליחה להשיג עם הקליפ האיקוני של "Single Ladies", שעד היום גורם לנשים וגברים לנענע את היד. מיד אחריה במקום ה-13 נמצאת להקת הרוק נירוונה עם "Smells Like Teen Spirit", ואחריו הקליפ "Take on Me" של א-הא. מיסי אליוט כבשה את המקום ה-16 עם "The Rain" ודוראן דוראן את המקום ה-17 עם "Hungry Like the Wolf".

הנה עוד כמה אזכורים ששווה לדעת איפה התמקמו: במקום ה-23 ג'יי זי ו"99 Problems", בריטני ספירס הגיעה רק למקום ה-30 עם "Baby One More Time", במקום ה-32 הקליפ שגרם לכל העולם לצחוק על תנועות הריקוד של דרייק מהקליפ "Hotline Bling" (ומיד אחר כך כולנו התחלנו לזמזם את זה במשך שנה בערך). 

עוד קליפ שבהתחלה היה מושא ללעג ומהר מאוד הפך להיות פיסת דרך חשובה בתרבות הפופ הוא "Bound 2" של קניה ווסט (וקים קרדשיאן) שהגיע למקום ה-34. אדל הגיעה למקום ה-45 עם הקליפ ל"Hello" בו היא מסתובבת 6 דקות שלמות עם טלפון בעל פומית למרות שהשנה הייתה 2015. את הרשימה המלאה של כל 100 הקליפים תמצאו כאן