אין תמונה
איננו. ריי מנזארק

אבל כבד בעולם המוזיקה והרוקנ'רול: ריי מזארק, הקלידן האגדי של להקת "The Doors", מת בגיל 74 לאחר שסבל ממחלת הסרטן במשך כמה שנים. מנזארק, שנחשב לקלידן אגדי, ייסד את "הדלתות" יחד עם ג'ים מוריסון המנוח. הוא הלך לעולמו בבית חולים בגרמניה שם אושפז, כשאשתו, בנו ושלושת נכדיו מקיפים את מיטתו.

ריי מנזארק נחשב לאחד מנגני הקלידים (אורגן, פסנתר חשמלי) החשובים והמוערכים בתולדות המוזיקה הפופולרית בכלל והרוקנ'רול בפרט. הוא עיצב לעצמו צליל ייחודי, שקלידנים רבים לאורך ההיסטוריה הושפעו ממנו ואף ניסו לחקותו. הטכניקה המיוחדת שפיתח אפשרה לו לנגן את תפקיד הקלידים בידו הימנית ואת תפקיד הבס בידו השמאלית - זאת כיוון של"The Doors" לא היה נגן בס ומנזארק מילא באמצעות הכלי שלו את שני התפקידים.

ריי מנזארק עם "הדלתות" בלהיט הענק י "Light My Fire"

הקהל הישראלי זכה לראות את ריי מנזארק האגדי בשתי הופעות שהתקיימו בשנים האחרונות בארץ: ב-2011 בהאנגר 11 וב-2012 באמפי רעננה בהן הופיע עם הגיטריסט רובי קריגר בהרכב מיוחד שנקרא "מנזארק וקריגר", שביצע ממיטב שירי "הדלתות", עם סולן שהוא מעין כפיל של ג'ים מוריסון. השניים הגיעו לישראל על תקן "אגדות חיות" והופיעו כאן לעיני אלפי מעריצים של "The Doors".

דורז הופעה (צילום: נעם וינד)
אבידה גדולה. ריי מנזארק בהופעה בישראל בשנת 2011 | צילום: נעם וינד

בהופעה בהאנגר אמר מנזארק שהקהל הישראלי הוא "הקהל הטוב ביותר של הסיבוב עד כה". בהופעה שהתקיימה באמפי רעננה הוסיף מנזארק שהחוף בתל אביב מזכיר לו את "חוף וניס" המפורסם בלוס אנג'לס, שם פגש לראשונה את ג'ים מוריסון.

ריי מנזרק נולד ב-12 בפברואר 1939 בעיר שיקגו שבמדינת אילינוי בארצות הברית, העיר בה גדל והתבגר. בשנת 1965 הקים את "הדלתות" יחד עם הסולן המנוח ג'ים מוריסון, כאשר השניים היו סטודנטים לקולנוע באוניברסיטת קליפורניה (UCLA) בלוס אנג'לס. הם צירפו את הגיטריסט רובי קריגר והמתופף ג'ון דנסמור ויצרו את אחד ההרכבים המוזיקלים המרתקים ופורצי הדרך שידעה תרבות הרוקנ'רול בשנות ה-60'.

ריי מנזארק מספר ומדגים איך נולדה הקלאסיקה "Riders on the Storm"

הצירוף של ארבעתם כנגנים, כאשר מנזארק הוא הדבק שמחבר את כולם יחד - בשילוב עם הכריזמה האדירה של מוריסון, אסופת שירי רוק פסיכדלי גדולים מהחיים ויכולות ביצוע גבוהות - יצרו את אחת מהלהקות הגדולות שידע עולם הרוק מאז ומעולם. התרומה של מנזארק, לעיצוב הצליל של ה"דורז", כקלידן הממלא שני תפקידים בהרכב, היתה כאמור מכרעת. אלא שריי מזארק, בעל הקול הנמוך, לא היה רק נגן מחונן ו"המוח" שמאחורי "הדלתות", הוא גם נאלץ להיות הסולן של הלהקה בתקופה שלפני מותו של ג'ים מוריסון, כאשר מוריסון עצמו התקשה לשיר.

אחרי מותו של ג'ים מוריסון ב-3 ביולי 1971, המשיכה "הדלתות" בלעדיו כשריי מנזארק משמש כסולן הלהקה. הם הוציאו שני אלבומים בשמות "Other Voices" ו-"Full Circle", עם מנזארק כזמר, אבל לא הצליחו לשחזר את הקסם של ימי מוריסון. ב-73', אחרי התפרקות הלהקה, המשיך מנזארק להרכבים אחרים דוגמת "Nite City" וניגן בכמה פרויקטים. הוא הוציא ארבעה אלבומי סולו ועוד שניים עם רוי רוג'רס, אך לא זכה להצלחה כמו בימי "The Doors", שהיתה ונשארה פסגת הקריירה המוזיקלית שלו. יהי זכרו ברוך.

ריי מנזארק מדגים את תפקיד הקלידים שלו בלהיט הקלאסי "Light My Fire"