אלא אם כן אתם חיים בכוכב אחר (ובימים כאלה - אולי עדיף), אנחנו מניחים שגם אתם קיבלתם במהלך סוף השבוע האחרון לוואטסאפ קובץ קול אליו צורפה הודעה שמדברת בקצרה על כך שמדובר ב"שיטה חדשה לשמוע מוזיקה ב-8D שתעיף לכם את המוח". קיבלתם? המוח שלכם עף. לא קיבלתם? תשמעו סיפור.

לא מעט מאלו שקיבלו את ההודעה וקובץ הקול בסוף השבוע היו בטוחים שמדובר בווירוס כלשהו או הטרלה, אבל אלו שכן קראו את ההודעה, שמו אוזניות, לחצו PLAY - ולא הבינו מה קורה להם בתוך הראש. "מה זה הדבר הזה?"; איך זה עובד?"; ו"בחיים לא שמעתי משהו כזה", היו רק חלק מהתגובות לסיפור הזה - ועכשיו הגיע הזמן לגלות את האמת.

אל קובץ הקול (רמיקס לשיר של בילי אייליש) שהגיע אל מעט אנשים בסוף השבוע האחרון, צורפה ההודעה הבאה באנגלית (תרגום חופשי ומלא יגיע מיד לאחר מכן):

Listen to this song with headphones (put on the 2 headphones). It is the new music composed with 8D technology. Listen to it only with headphones. It will be the first time that you will listen to that song with your brain and not with your ears. You will feel the music from outside and not from the headphones. Feel the effects of this new technology

"האזינו לשיר הזה באוזניות (שימו את 2 האוזניות). זו מוזיקה חדשה שנוצרה בטכנולוגית 8D. תקשיבו לה רק באוזניות וזו תהיה הפעם הראשונה בה תקשיבו לשיר בעזרת המוח ולא בעזרת האוזניים. אתם תרגישו את המוזיקה מבחוץ ולא מתוך האוזניות. תרגישו את האפקטים של הטכנולוגיה החדשה הזאת".

ההודעה הזאת, יחד עם קובץ הקול שצורף אליה, הפכו מהר מאוד לויראליים בכל העולם, ולא מעט אנשים מצאו את עצמם המומים אך בלי תשובות. אז מה מסתתר מאחורי "הטכנולוגיה החדשה"? אתרים רבים בעולם ניסו לעשות קצת סדר במהלך סוף השבוע, ועכשיו תורנו.

מה זה בכלל ה-8D החדש הזה?

אחרי קריאת ההודעה ושמיעת הרמיקס לשיר ILOMILO של בילי אייליש, בטח הופתעתם ממה שקורה לכם בתוך ראש, והתחושה הזאת כאילו אתם עומדים במרכזו של חלל ריק והמוזיקה עוטפת אתכם מכל כיוון. האפקט שהתקבל דומה לתחושה של ללכת במרכזה של עיר גדולה, ושמיעת צלילים שונים שמגיעים אלייך מכיוונים שונים - אבל במקרה הזה הכל מגיע אליכם ישירות דרך האוזניות.

שיטת ה-8D החדשה הזאת, לפחות עבור רוב האנשים, היא טכנולוגיה די "עתידנית" שמעניקה את האפשרות להקשיב למוזיקה שמושמעת על ידי רמקולים או אוזניות שממוקמים סביבנו בשיטה חדשה לגמרי ובחוויה סוחפת למדי. אז האם מדובר באמת בטכנולוגיה חדשה בשם 8D? התשובה היא שלא ממש, 8D, בכל הקשור לאודיו, לא ממש קיים - אבל האפקט המתקבל הוא בהחלט דבר אמיתי.

אז מה קורה פה בעצם?

האמת היא שאין כאן שום טכנולוגיה חדשה, אלא טכניקה קיימת שמאפשרת שמיעת קולות כאילו אתה "עומד במרכז ההתרחשות". "תחושת המוזיקה" היא זו שעוברת בראשך, הכל בזכות השימוש באוזניות - וכתוצאה של טכניקות השוואה, החלפה ואפקטים המשולבים יחד. או בקיצור: המוזיקה נסרקת בצורה טכנולוגית מסוימת ומפיצה את הצליל בערוצי שמע שונים. אם נסתכל רגע על האוזניות שלנו, יש להם שני צדדים נכון? שמאל וימין - אז בשיטה הזאת הצליל זז ממש שמאלה או ממש ימינה, וניתן לבחור צליל ספציפי שיושמע על ידי אוזנייה אחת או השנייה.

התוצאה היא מה שזכה לשם הלא רשמי 8D אודיו, שם לא הגיוני במיוחד במרחב הפיזי בו יש לנו רק 3 מימדים, אבל בגדול הסיפור הזה נותן לך אפשרות ליהנות ולהעריך בצורה שונה צלילים שמגיעים מכיוונים שונים. אפשר למצוא ביוטיוב או סאונדקלאוד שלל שירים בטכנולוגיה הזאת, רובם יהיו באיכות נמוכה וההקלטה בהם סתם נעה מצד לצד, מימין לשמאל, בלי שום הגיון. לעומת זאת, בהקלטה שהחלה להשתולל בסוף השבוע האחרון בוואטסאפ, האיכות הגבוהה מעניקה את כל החוויה כולה והסאונד "ממוקם נכון במרחב" וניתן לשמוע את הטכנולוגיה הזאת בצורה מושלמת דרך אוזניות.

מציאות השמע המרחבית

מתברר שקיימת טכנולוגיית "8D אודיו" מתקדמת הרבה יותר בשם Dolby Atmos, שפותחה על ידי חברת Dolby, שבמקום להשתמש בערוצי אודיו שונים, עושה שימוש בשלל אובייקטים קוליים, ובעזרת הטכנולוגיה הזאת - הצליל ממש מקיף אתכם בצורה מטורללת ואתם מרגישים לגמרי במרכז ההתרחשות המוזיקלית. לצערנו, מדובר בעניין שלא ממש רלונטי למאזין הממוצע בבית - וזו הסיבה שהסיפור הזה הפך לוויראלי כל כך.

עכשיו בואו נסכם, כי בכל זאת לא מדובר כאן במדור טכנולוגיה, ויש מצב שחלק מכם הלכו לאיבוד: האם טכנולוגית ה-8D אודיו באמת קיימת? כן, אבל לא; כן כי יש אפשרות לשמוע מוזיקה סביבכם ב-"360" מעלות, אבל לא כי זו לא טכנולוגיה חדשה ובטח שלא קוראים לה ככה. או בקיצור: ההסברים כנראה רק סיבכו את הכל וכל מה שבא לנו  הוא עוד מהסיפור הממכר הזה. הנה כמה דוגמאות - אבל אנחנו מזכירים - ניתן לשמוע אותן כראוי אך ורק באוזניות.