ג'ק ברוס הלך לעולמו בגיל 71. הבסיסט והסולן האגדי של להקת הרוק-בלוז הבריטית "Cream" מת אמש בביתו שבספולק, אנגליה, ממחלה בכבד, כך מפרסמת התקשורת הבריטית. משפחתו העבירה הודעה לפיה "עולם המוזיקה יהיה מקום עצוב יותר בלעדיו, אבל הוא חי במוזיקה שלו, ולנצח בלבבת שלנו. בצער רב אנו, משפחתו של ג'ק, מודיעה על מותו של בעל, אבא, סבא ודמות אגדית".

הוא נולד ב-14 במאי 1943 בגלזגו שבסקוטלנד לשני הורים מוזיקאים, שעברו לגור בקנדה וארצות הברית. הוא עבר 14 בתי ספר שונים, ולבסוף סיים לימודים באקדמיה המלכותית למוזיקה של סקוטלנד, שם זכה במלגת לימודים כדי להתמחות בצ'לו וניצוח על תזמורת. בגיל 16 עזב את סקוטלד וב-1962 הצטרף ללהקת "Alexis Korner's Blues Inc" בלונדון, עם המתופף צ'רלי ווטס, שבהמשך הצטרף ל"רולינג סטונס".

ג'ק ברוס הקים את להקת "Cream" ביולי 1966 יחד עם הגיטריסט אריק קלפטון והמתופף ג'ינג'ר בייקר. השלושה היוו טריו רוק-בלוז ורוק-ג'אז איכותי, שפעל כארבע שנים, הוציא ארבעה אלבומים מוצלחים (Disraeli Gears, Wheels of  Fire), וגם ידע ליצור להיטים וקלאסיקות שאת רובם כתב ושר דווקא ג'ק ברוס, כמו "White Room", "Sunshine of Your Love", "I Feel Free" ו-"Politician". אלבומיה של "קרים" נמכרו עד היום ב-2.8 מיליון עותקים. שיריה המשיכו להימכר בעידן הדיגיטלי. "ווייט רום" לבדו נמכר עד היום ב-580 אלף עותקים דיגיטליים מתוך 1.2 מיליון שירים שמכרה "Cream" בסך הכל. הלהקה התאחדה עוד פעמיים, הפעם האחרונה היתה בשנים 2003-2005.

אחרי פירוקה של "Cream" המשיך ג'ק ברוס לקריירת סולו שנמשכה כארבעים וחמש שנה, וכללה 14 אלבומי אולפן, חמישה אלבומי הופעה חיה ואוסף אחד מקיף. הוא גם ניגן ושיתף פעולה בהרכבים עם מוזיקאים כמו ג'ון מייאל, מנפרד מן ורינגו סטאר. שיריו של ברוס זכו לגרסאות כיסוי של ג'ימי הנדרקיס, דיוויד בואי ואלה פיצ'ג'רלד. הוא אף הופיע בישראל עם ג'ינג'ר בייקר בפארק הירקון.

ברוס זכה שוב להצלחה מאוחרת בשנת 2000 עם האלבום "Shadows in the Air" שהגיע למקום החמישי במצעד הבלוז והג'אז בבריטניה. האלבום האחרון שהוציא, במרץ השנה, נקרא "Silver Rails". באחד הראיונות האחרונים בחייו, שנתן ל"בילבורד" עם צאת האלבום, אמר: "חזרתי אחורה לאלבום הסולו הראשון שלי "Songs For a Tailor" משנת 69', האזנתי לו, וקלטתי את האווירה שהיתה אצלי אז. מכאן כבר זרמתי באופן טבעי עם כתיבת השירים, שגם אני אוהב אותם וגם יישמעו מוצלחים, עובדים". יהי זכרו ברוך.