רוני ג'יימס דיו 2 (צילום: David Livingston, GettyImages IL)
דרישת שלום אחרונה. רוני ג'יימס דיו | צילום: David Livingston, GettyImages IL

זמר הרוק הכבד רוני ג'יימס דיו הלך לעולמו הלילה, בגיל קרוב ל-68, מסרטן הקיבה, בבית החולים ביוסטון, טקסס, שם טופל בחודשים האחרונים. הוא לקה בסרטן בנובמבר 2009, המשיך להיות פעיל, אך לא הצליח להתגבר על המחלה. לפני חודש וחצי סיפר בראיון על הטיפולים הכימותראפיים שהוא עובר. אשתו וונדי ספדה לו הלילה: "הלב שלי שבור. הוא ידע כמה כולם אוהבים אותו".

דיו היה הסולן של להקות "ELF", "Rainbow" ו-"בלאק סאבאת'" ומחלוצי ז'אנר ההאבי מטאל, ואף הקים להקה משלו בשם "דיו". הוא נחשב גם כאיש שהמציא את סמל הקרניים (או השטן כפי שהוא נקרא במספר מקומות) שכל מטאליסט מבצע עם הידיים כסימן למטאל.

הוא נולד בעשירי ביולי 1942 כ"רונלד ג'יימס פדבונה" בפורתסמות', ניו המפשייר, שבארה"ב, ונחשב לאחד הסולנים המוכשרים והיחודיים בעולם הרוק. קולו הייחודי התגלה על ידי ריצ'י בלקמור כסולן להקת ELF, בעת שהופיעו כלהקת חימום לדיפ פרפל. בלקמור הציע לו להצטרף ללהקה שהתכוון להקים. בסופו של דבר צרף בלקמור את כל חברי Elf ללהקתו החדשה שנקראה Rainbow. אלבום הבכורה שלה, "Ritchie Blackmore’s Rainbow", יצא ב-75', ושנה מאוחר יותר יצא האלבום שנחשב לקלאסי ביותר של ריינבו, "Rising". דיו הספיק להוציא שני אלבומים נוספים עם הלהקה, לפני שעזב אותה ב-78' בגלל סכסוך אישי ומקצועי עם בלקמור.

רוני ג'יימס דיו 1 (צילום: Robert Cianflone, GettyImages IL)
"עכשיו הוא שר עם המלאכים". רוני ג'יימס דיו | צילום: Robert Cianflone, GettyImages IL

אולם דיו לא נותר חסר תעסוקה לתקופה ארוכה, וקיבל הזמנה מלהקת "בלאק סאבאת'" להחליף את אוזי אוסבורן, שנטש אותה לטובת קריירה עצמאית. שיתוף הפעולה שלו עם חברי בלאק סאבאת' הפיח חיים חדשים בלהקה, שהחלה אז כבר להראות סימנים של הזדקנות. האלבום "Mob Rules", שיצא ב-82' בהשתתפותו של דיו, נחשב לאחד האלבומים המוצלחים ביותר בדיסקוגרפיה של האמא של ההאבי מטאל.

ב-83' פרש דיו מבלק סאבאת' והקים את להקת "דיו". אלבום הבכורה של ההרכב, "Holy Driver", נחשב לאלבום הטוב ביותר של הלהקה, יצא באותה שנה, והתקבל מצוין על ידי הביקורת. האלבום נחשב מאבני היסוד של ז'אנר מיוחד בתחום המטאל, העוסק בעולם הפנטזיה והמפלצות.

הופעה היסטורית בישראל ב- 2005

ב- 2005 הופיע רוני ג'יימס דיו בישראל, בגני התערוכה, בהופעה בלתי נשכחת בה ביצע במלואו את האלבום "Holy Driver" ואת מיטב השירים של הלהקות בהן היה סולן "ריינבואו" ו"בלאק סאבאת'".

בשנים האחרונות חברו להקת בלאק סאבאת' בשלישית עם דיו (סיבוב שני התקיים בתחילת שנות ה90 '), אך הפעם תחת השם "",HEAVEN & HELL כשם האלבום הראשון של הלהקה עם דיו. יחד הוציאו אלבום מצליח ויצאו לסיבוב הופעות. "HEAVEN & HELL" היו אמורים לצאת הקיץ לסיבוב הופעות, שבוטל עקב מחלתו של דיו. כמו כן דובר על אלבום חדש של ההרכב "דיו", שאמור היה לצאת בשנה הבאה.

לארס אולריך, מתופף מטאליקה ומעריץ של רוני ג'יימס דיו, במכתב פרידה מהאגדה

"רוני היקר,
ירדתי מהבמה אחרי הופעה בזאגרב, אתמול, כאשר בישרו לי את הבשורה העצובה על מותך. הייתי בהלם אבל רציתי שתדע שאתה אחת הסיבות העיקריות שבגללן בכלל החלטתי לעלות על הבמה בצעירותי.

כשראיתי  אותך לראשונה ב ELF, כאשר פתחתם הופעה של דיפ פרפל בשנת 1975, הייתי המום ונפעם מהכוח של הקול שלך, הנוכחות שלך על הבמה, הביטחון העצמי שלך, ומהקלות שבה התחברת ל-6,000 אנשים דנים ואחד תמים ונלהב בן 11, אני, שרובנו לא הכרנו את המוסיקה של ELF. שנה לאחר מכן הייתי  בשוק כאשר שמעתי על איחוד הכוחות שלך עם הגיטריסט האהוב עלי. אתם נשמעתם כל כך נכון, ואני מיד הפכתי למעריץ מס' 1 בדנמרק, של להקת "ריינבואו".

מטאליקה לארס אולריך (צילום: Ethan Miller, GettyImages IL)
"רוני היקר, אתה אחת הסיבות העיקריות שבגללן החלטתי לעלות על הבמה בצעירותי". לארס אולריך | צילום: Ethan Miller, GettyImages IL

בסתיו 1976, כאשר הופעת לראשונה בקופנהגן, הייתי ממש בשורה הראשונה וכמה פעמים יצרנו קשר עין, אתה גרמת לי להרגיש כמו האדם החשוב ביותר בעולם. כאשר אמרו שתישארו בעיר ביום החופשי שלכם חשבתי לרגל אחריכם במלון פלאזה בו שהיתם, כדי לראות האם אוכל לתפוס תמונה, חתימה או רגע אתכם. כעבור כמה שעות יצאת, עם כל האכפתיות שלך, הצטלמנו יחד, חתמת לי והיו כמה דקות של התלוצצויות מזדמנות. הייתי על גג העולם. "ריינבואו" הגיעו לקופנהגן עוד כמה פעמים נוספות בשנים שלאחר מכן, ובכל פעם שהגעתם התרגשתי מחדש. במשך שלוש שנים טובות הייתם הלהקה המועדפת עלי בפלנטה הזו.

במשך השנים הייתי בר-מזל מספיק כדי להיתקל בך חצי תריסר פעמים בערך ותמיד היית אכפתי ואדיב כפי שהיית בשנת 1976, מחוץ למלון ההוא. כשסוף סוף הייתה לנו הזדמנות להופיע יחד באוסטריה ב 2007, אני הייתי שוב אותו ילד זב חוטם, שפגש אותך לפני 31 שנים ונתן לי השראה לחיים. וזה היה כבוד וחלום שהתגשם לחלוק במה איתך ועם שאר ה אגדות מ HEAVEN & HELL.

"היה יכול להיות מעולה אם היית מופיע איתנו"

"לפני כמה שבועות כאשר שמעתי שאתה לא תוכל להופיע איתנו ביוני הקרוב, רציתי להתקשר אליך ולהודיע לך שאני חושב עלייך ואני מאחל לך טוב, אבל חששתי שזה יעצבן אותך, חשבתי שהדבר האחרון שאתה צריך בשביל ההתאוששות שלך, זה את המחויבות לענות לשיחת טלפון ממתופף דני שהוא ילד מעריץ. הלוואי שהייתי כן מקיים את השיחה הזאת.

אנחנו מתגעגעים אליך מאוד, ואנו חושבים עליך בהערצה ובחיבה רבה במהלך סיבוב ההופעות הנוכחי. זה היה יכול להיות מעולה אם היית מצטרף לסיבוב ההופעות של ה 'Big Four' , מאחר ואתה, מן הסתם, היית אחד הסיבות העיקריות לכך שארבע הלהקות בכלל קיימות. האוזניים שלך בטח היו נשרפות במהלך השבועיים איתנו, כי אנחנו לא נפסיק לדבר עליך, להעלות זיכרונות ולחלוק, סיפורים על איך שאתה הפכת את חיינו לטובים יותר.

רוני, הקול שלך השפיע  עלי, המוזיקה שלך נתנה לי השראה, והנדיבות  שלך נגעה לליבי. תודה. הרבה אהבה".

>> Swallow The Sun בקליפ "Descending Winters"