ג'ואנה שמידט נילסן (צילום: Mark Knudsen/Monsun, http://www.altinget.dk)
רוצה את פלסטין באירוויזיון. ג'ואנה שמידט נילסן | צילום: Mark Knudsen/Monsun, http://www.altinget.dk

אם איגוד השידור האירופי יאשר לרשות הפלסטינית השתתפות בתחרות האירוויזיון, האם זה יעזור לפלסטינים לקבל הכרה כמדינה? על פי חברת הפרלמנט הדנית ג'ואנה שמידט נילסן, שמדינתה מארחת השנה את התחרות, התשובה היא - כן, ויפה שעה אחת קודם.

ג'ואנה שמידט נילסן היא חברת פרלמנט בדנמרק מטעם מפלגת השמאל שנקראת "הברית האדומה-ירוקה" והתקשורת המקומית כבר הכתירה אותה כ"מלכת המפלגה". במאמר נוקב שפורסם היום באתר הרשמי של רשות השידור הדנית - אותה רשות שידור שמפיקה את האירוויזיון השנה (החזרות כבר בעיצומן לקראת האירוע בשבוע הבא), אומרת נילסן: "זו צביעות לאפשר לישראל להשתתף בתחרות, בזמן שפלסטין נשארת במעמד נחות ממנה".

"הייתי בפלסטין וראית את הדיכוי שהם עוברים על ידי ישראל"

"למען האמת, זה קצת מוזר שישראל, שאינה מדינה אירופאית, משתתפת בתחרות", היא ממשיכה, "בכל מקרה אני שמחה, כי אני לא חושבת שצריך 'להתקמצן' במוזיקה, אבל אני תוהה למה פלסטין לא מוזמנת. הייתי בפלסטין וראית את הדיכוי שהם עוברים על ידי ישראל. הזמנתם להשתתף בתחרות האירופאית תעזור להם בכך שיכירו בהם כמדינה". את האצבע המאשימה מפנה נילסן לכיוון ה-EBU (איגוד השידור האירופי), הבעלים הרשמי והמנהל של תחרות האירוויזיון כבר 59 שנים.

נילסן טוענת שכבר מילדותה היא מעריצה את תחרות האירוויזיון וזוכרת איך הייתה שוכבת במיטה ומנסה בכל הכוח להישאר ערה לראות בשידור חי מי ניצח. אבל היא גם אקטביסטית פרובוקטיבית הידועה בדרכי הפעולה הדרמתיות שלה. בעברה השתתפה בשפיכת 200 ק"ג פסטה ו-40 ליטר קטשופ על מדרגות הכניסה למשרד האוצר הדני, במחאה על קיצוץ בתקציב החינוך. היא גם העניקה ראיון למגזין הפורנו "סופר" בו הביעה מחאה כנגד התייחסות המשטרה לתופעת הזנות בדנמרק.

למען הדיוק, על פי תקנון ה-EBU "מדינת פלסטין" עדיין לא קמה, והטלוויזיה הממלכתית של "פלסטין" אינה חברה באיגוד השידור האירופי. שני התנאים האלה חייבים להתקיים על מנת שמדינה כלשהי תוכל לשלוח נציג לתחרות.

עוד אירווזיון ב-mako

פשע באירוויזיון, ודירוג מחמיא לישראל

תקרית לא נעימה ארעה לפני יומיים בקופנהאגן. בעוד המשלחת מפורטוגל מתארגנת ליציאה מהמלון לכיוון אולם החזרות, נגנב התיק האישי של הזמרת סוזי, שהכיל את ארנק עם כסף וכן את דרכונה, ומזוודה המכילה את כל החומר לעיתונאים, כמו סינגלים, ביוגרפיה מודפסת ועוד.

תלונה הוגשה למשטרת קופנהגן, בינתיים המשלחת המשיכה בסדר יומה הרגיל וניסתה למצות את החוויה בעיר. בינתיים, העיתונאים הנוכחים בקופנהגן הימרו על תוצאות חצאי הגמר ובחצי הגמר השני מיי פיינגולד נציגת ישראל עם השיר "Same Heart" דורגו במקום הראשון.

החזרה של נציגת פורטוגל סוזי

השתתף בהבאת הידיעה: אורן כהן