כוכבי הפופ והרוק הגדולים בעולם המערבי שוב הוכיחו את יכולת ההתגייסות שלהם למען מסכני העולם השלישי. זה קרה הלילה, במקביל, בניו יורק, לונדון ולוס אנג'לס, בשלושה אירועי צדקה למען נפגעי וניצולי רעש האדמה בהאיטי, תחת הכותרת "Hope For Haiti Now - A Global Benefit For Earthquake Relief".

ווייקליף ז'אן שר על מולדתו האיטי

ווייקליף ז'אן, האיטי (צילום: Gettyimages IL, getty images)
למען האחים. ווייקליף ז'אן | צילום: Gettyimages IL, getty images

המטרה היתה להתרים את ציבור הצופים והמעריצים ולגייס תרומות בסך מיליארד דולר למען תושבי האי הקאריבי ששרדו את רעידת האדמה בה נהרגו כרבע מיליון תושבים, ועתה זקוקים לכל סיוע אפשרי.

את האירוע בניו יורק הנחה כוכב ההיפ הופ ווייקליף ז'אן ("הפוג'יז"), יליד האיטי, שכבר הספיק לבקר באי הולדתו, ואמר: "נשאתי בזרועותי גופות בבית הקברות, הם היו צריכים ללכת, במקום זה הם היו לי כבדים בידיים. אנחנו עומדים בפני הגל השני של האסון, ואנחנו חייבים לוודא שהגל השני הזה לא יגיע להאיטי".

באירוע הצדקה בניו יורק השתתפו שמות גדולים כמו מדונה, שנתנה ביצוע מרגש ל-"Like A Prayer" עם מקהלה ברקע, כריס מרטין סולן קולדפליי, שאקירה, ששרה את "I'll Stand By You", ג'ניפר האדסון, ברוס ספרינגסטין, טיילור סוויפט, מרי ג'יי בלייג', סטינג, שביצע את "Driven To Tears" ומנחה הטלוויזיה ג'ון סטיוארט, ועוד.

במקביל הופיעו בלונדון ביונסה, ריהאנה, ג'יי זי, בונו ו"דה אדג'" מלהקת U2 ששרו את "Stranded". בלוס אנג'לס הופיעה, בין היתר, כריסטינה אגילרה, ששרה את "Lift Me Up".

שידור משולב ב-40 תחנות טלוויזיה; הוליווד התגייסה

אירועי הצדקה, שנחשבים לגדולים אי פעם, הועברו בשידורים חיים בכ-40 תחנות טלוויזיה ברחבי העולם וכן באתרי אינטרנט רבים. ארבע הרשתות האמריקניות הגדולות - ABC, NBC, CBS ו-FOX העבירו שידור בין שעתיים ללא פרסומות ורשת MTV העבירה גם היא את הקונצרטים בשידור חי בשלל ערוציה. לשידורים נחשפו מאות מיליונים ברחבי העולם.

ריהאנה למען האיטי (צילום: Gettyimages IL, getty images)
ריהאנה בקונצרט הצדקה בלונדון | צילום: Gettyimages IL, getty images

בחזית היוזמה לאירוע הצדקה עמד השחקן ג'ורג' קלוני, שגייס את מיטב כוכבי הוליווד, ביניהם רוברט דה נירו, ג'ניפר אניסטון, ליאונרדו דה קפריו, הבמאי סטיבן ספילברג ועוד רבים. קלוני, שהנחה את האירוע בלוס אנג'לס, גם יצר שיתוף פעולה עם ארגוני סיוע שונים ביניהם גם קרן הסיוע המיוחדת שהקימו הנשיאים האמריקניים לשעבר בוש וקלינטון. "תושבי האיטי זקוקים לנו", אמר קלוני, "הם צריכים לדעת שהם לא לבד, הם צריכים לדעת שעדיין אכפת לנו".

ברוס ספרינגסטין למען האיטי (צילום: Gettyimages IL, getty images)
האמריקנים לא יכולים בלעדיו. ברוס ספרינגסטין | צילום: Gettyimages IL, getty images
שאקירה למען האיטי (צילום: Gettyimages IL, getty images)
קאריבית. שאקירה | צילום: Gettyimages IL, getty images
דייב מת'יוס וניל יאנג למען האיטי (צילום: Gettyimages IL, getty images)
בקרוב אצלנו. דייב מאת'יוס עם ניל יאנג | צילום: Gettyimages IL, getty images