טומי ראמון (צילום: Gettyimages IL, getty images)
"הוא המציא את מה שהם היו, את הצליל והמראה". טומי ראמון | צילום: Gettyimages IL, getty images

עוד מוזיקאי גדול מת בטרם עת - המתופף טומי ראמון הלך הלילה לעולמו בגיל 65, כתוצאה מסרטן בכיס המרה, כשהוא מאושפז במעון לחולים סופניים (הוספיס) בשכונת רידג'ווד שברבע קווינס בניו יורק. באותה הסביבה הוקמה בשנת 1974 להקת הפאנק החשובה "הראמונס", שטומי ראמון היה השריד האחרון מבין חברי הגרעין המייסד שלה - כל שאר חברי הלהקה המקוריים כבר הלכו לעולמם לפניו. כולם התהדרו בשם המשפחה "ראמון" כשם במה, במקום שם המשפחה האמיתי שלהם, כמחווה לכינוי שדבק בפול מקרטני מהביטלס.

טומי ראמון, שנולד בשם טום ארדליי, אמריקני ממוצע הונגרי, היה המתופף הראשון של "הראמונס" ומנהל הלהקה בשנים 74'-78'. הוא היה שותף מלא לשלושת האלבומים הראשונים שהוציאה בשנים 76-'77', והשפיעו על כל להקת פאנק שבאה בעקבותיהם, כולל ה"סקס פיסטולס" הבריטיים. היו אלה אלבומים בהם ניסחו "הראמונס" בהנהגתו של הסולן ג'ואי ראמון את נוסחת הפאנק הבסיסית - שירי רוק אגרסיביים ונוקשים באורך של כשתי דקות, המנוגנים בשלושה אקורדים (במקרה הטוב).

הראמונס, הראמונז (צילום: Gettyimages IL, getty images)
חלוצי הפאנק. "הראמונס" | צילום: Gettyimages IL, getty images

אלא שג'ואי ראמון התקשה לשמור על הביט המפורסם של הלהקה, ולשם כך ישב טומי ראמון על התופים ושמר עליו. למרות שהשתתף רק בשלושה אלבומים, היתה לטומי ראמון השפעה חשובה על כתיבת השירים של "הראמונס", בלהיטים כמו "Blitzkrieg Bop" עם הקריאה המפורסמת "Hey ho, let’s go!" ו-"I Wanna be Your Boyfriend". הוא כמובן ניגן גם בלהיטים כמו “Rockaway Beach” ,“Sheena Is a Punk Rocker” ו-“Teenage Lobotomy".

"הוא המציא את מה שהם היו, את הצליל שלהם ואת המראה שלהם, ואף אחד לא ייקח את זה ממנו", אמר ל"דיילי מייל" הבריטי המנהל לשעבר דני פילדס. "הוא היה איש חכם, היה לו כבוד, חשיבה אלגנטית נהדר ורגישות. הוא המציא את המראה המוזנח והעני שלהם, עם מעילי עור, חולצות טריקו, ג'ינס קרוע ונעלי ספורט. הוא גם היה זה ששמר על הקצב של הלהקה מאחורה, מעמדת התופים, בזמן שהסולן ג'ואי, הגיטריסט ג'וני והבסיסט די די לקחו את אור הזרקורים והתהילה".

"אני מאוד עצוב לשמוע את החדשות על מותו של טומי", הוסיף ל"מייל" מארק ראמון, שהחליף את טומי ראמון לפני יותר מ-30 שנה כמתופף הלהקה, "אנחנו לא יכולים לשכוח ולעולם לא נשכח את התרומה וההשפעה שלו על המוזיקה".