קניה ווסט הוא אחד הראפרים המצליחים והמוכשרים ביותר בעולם, אבל אמירות שנויות במחלוקת שלו בכמה מהופעותיו האחרונות מסכנות את מעמדו ומעלות חשש שהוא פחות או יותר איבד את זה לגמרי. זה התחיל לפני שלושה ימים כשהוא זעזע את הקהל שלו בסן חוזה כשאמר על הבמה "אמרתי לכם שלא הצבעתי, נכון? אבל אם הייתי מצביע, הייתי מצביע לטראמפ".

רוב הקהל נע בין שתיקה מביכה לבין קריאות בוז, כשווסט המשיך ואמר: "ספציפית אנשים שחורים, תפסיקו להתמקד בגזענות. העולם גזעני, בסדר? בואו נפסיק להיות מוסחים. זו פשוט עובדה, אנחנו חיים במדינה גזענית, נקודה". הראפר דיבר על ה"גאונות" של טראמפ, על כך שהסגנון שלו "מאוד עתידני", ושהוא "מעריץ את יכולות הדיבייט שלו". הוא גם אישר מחדש את כוונתו לרוץ לנשיאות ב-2020. אמירותיו עוררו ביקורת בקרב רבים ממעריציו וגם ראפרים אחרים כמו אקשן ברונסון וטאליב קוואלי.

אתמול בהופעה שלו הוא לקח את ההתבטאויות שלוחות הרסן שלב אחד קדימה. זה התחיל בביונסה, עליה אמר: "ביונסה - נפגעתי כי שמעתי שאת לא תופיעי בטקס פרסי MTV אלא אם את תזכי בפרס קליפ השנה, ולא הקליפ שלי או 'Hotline Bling' של דרייק. ביונסה נהדרת, טיילור סוויפט נהדרת, כולנו אנשים נהדרים, כולנו שווים. אבל לפעמים אנחנו משחקים בפוליטיקה יותר מדי ושוכחים מי אנחנו רק כדי לנצח. פאק לנצח, פאק להיראות מגניב. פאק להיות מגניב. פאק כל הדברים האלה, אחים שלי. נשלחתי לכאן כדי להגיד לכם את האמת גם אם אני מעמיד בסכנה את החיים שלי, ההצלחה שלי, הקריירה שלי".

משם הוא המשיך גם לבעלה של ביונסה, ג'יי זי, חבר וקולגה ארוכת שנים של קניה ווסט שעל פי הדיווחים ניתק איתו קשר בתקופה האחרונה. "ג'יי זי - תתקשר אליי, אחי", הוא אמר על הבמה. "עדיין לא התקשרת אליי. ג'יי זי, אני יודע שיש לך רוצחים. בבקשה אל תשלח אותם עליי. בבקשה תתקשר אליי. תדבר איתי כמו גבר".

להילרי קלינטון הוא שמר עקיצה: "סיבוב ההופעות הזה הוא הדבר הכי רלוונטי שקורה. אם תמשיכו לעקוב אחרי מודלים ישנים, תהיו כמו הילרי קלינטון". גם מברק אובמה הוא לא הביע התלהבות: "אובמה לא יכל לעשות את אמריקה נהדרת בגלל שהוא לא היה יכול להיות נאמן למי שהוא. גברים שחורים היו עבדים. אובמה לא היה מסוגל לצרוח ועדיין לזכות. הוא היה צריך להיות מושלם. אבל להיות מושלם לא תמיד משנה דברים, אחים שלי".

באיזשהו שלב, הוא הביע זעם על כך שהרדיו לא מנגן שירים של פרנק אושן או קיד קודי. "רדיו, פאק יו! כן, אני בסגנון טראמפ הערב. רדיו - פאק יו! הרבה אנשים כאן הערב מרגישים אבודים. אתם יודעים למה? כי שיקרו לכם. גוגל שיקרה לכם. פייסבוק שיקרה לכם. הרדיו שיקר לכם".

אז הוא התייחס סציפית לשיר של דיג'יי חאלד ודרייק "For Free" שמנוגן המון בתחנות הרדיו האמריקאיות, ואמר: "זה רק אני או שאנחנו שומעים את השיר הזה כל כך הרבה פעמים? יודעים מה, אני אוהב את דרייק, אני אוהב את חאלד. אבל הם עשו את השיר הזה… חאלד, אני יודע שיש לך רוצחים שכירים ממיאמי. בבקשה אל תשלח אותם אליי. אני רק רוצה לנהל שיחה על האופן שבו אנחנו משחקים את משחק הרדיו. חאלד, אתה אמיתי".

למארק צוקרברג, שבעבר ווסט השתמש בטוויטר כדי לבקש ממנו לתרום לו כסף, הוא אמר: "מארק צוקרברג, אתה רוצה להתקשר אליי עכשיו? יש לי את החזון, מארק צוקרברג? טעית? כשאמרתי שאני בחוב של 50 מיליון דולר ולא התקשרת אליי, טעית? אמרת שתעזור אבל לא עזרת. ואז הלכת לחפש חייזרים".

הוא התייחס גם לקיו-טיפ מטרייב קולד קווסט, ורמז לכך שהידידות שהייתה ביניהם נפגעה לאחרונה. "קיו טיפ, אני אוהב אותך אחי", הוא אמר, "אבל אל תגיד לי איך להיות אני. אני אוהב אותך. האלבום החדש פצצה. אני אוהב אותך. אבל אל תגיד לי איך להיות אני. אני אני".

המעריצים היו המומים לגלות שהופעה הסתיימה אחרי חצי שעה בלבד, שברובה קניה דיבר ולא שר. לפני שירד מהבמה, קניה התבטא ישירות כלפי התקשורת: "עכשיו, תקשורת, תתכוננו לכתוב את התגובות הגזעניות-פאסיביות-אגרסיביות שלכם. תתכוננו ליום כיף, התקשורת! תתכוננו! תתכוננו, כי ההופעה נגמרה". המעריצים הזועמים מיהרו לבטא את הכעס שלהם ברשתות החברתיות, וחברת הכרטיסים למופע גם סיפקה להם החזר כספי. המופע של קניה שהיה אמור להתקיים היום בוטל.

גם הראפר סנופ דוג, כמו רובנו, היה מזועזע מהמופע ההזוי שקניה העמיד על הבמה. הוא צילם את עצמו צופה בוידיאו מהמופע של ווסט, ואומר: "הבחור הזה משוגע יותר מהחרא שלי יש בראש. אני מעשן מריחואנה. מריחואנה לא גורמת לך לעשות את זה. על מה הוא, לעזאזל?".