ליאת יצחקי - "איזה ימים"

ליאת יצחקי (צילום: עדי אורני)
כאב ישן חדש. ליאת יצחקי | צילום: עדי אורני

בסינגל הבכורה הנהדר שלה "סימה" היה נדמה שליאת יצחקי היא קול חדש לגמרי, זמרת-יוצרת שכותבת ומלחינה לעצמה ומשרטטת קו חדש בנקוגת החיבור בין שירה נשית, מוזיקה אתנית-מזרחית והוויי דתי.

מצער מעט לומר, אבל השיר החדש שלה "איזה ימים", שגם אותו יצרה, עם הפקה מוזיקלית של הצרפתי ז'אן פייר טאייב, הוא אולי רדיופוני וידידותי יותר מקודמו, אבל לטעמי פחות טוב מ"סימה", פחות עמוק, יותר צפוי, מאוד פלייליסטי.

זה לא מפריע ליצחקי, חתנית פרס אקו"ם לעידוד היצירה בשנה שעברה, להיות עדיין הבטחה גדולה להמשך, סוג של אמורה-להיות-אתי אנקרי. כרגע היא התשובה של "אן.אמ.סי-הד ארצי" למאיה אברהם של הליקון. מדובר במענה הולם, אך עדיין לא בתשובה מוחצת.

 

טליה אליאב - "לא להקשיב ללב"

אין תמונה
מיוחדת. טליה אליאב

"לא להקשיב ללב" הוא הסינגל השני מאלבומה השני של טליה אליאב, שכתבה והלחינה את כל השירים בו, מלבד את הסינגל הראשון שיצא ממנו - "פשוט".

אליאב, כזכור החלה את הקריירה המוקלטת שלה עם אלבום בכורה בשם "התנועה", שהיה ג'אז-סול-RNB. אבל במקום לחתוך לכיוון המרכז כאן היא שונה, מחפשת שביל אחר, פחות פשוט, יותר מתפתל, איפשהו בין רונה קינן של האלבום הראשון לבין צליל יותר אוונגרדי, שהיא בטוח מאוד אוהבת, והוא כנראה גם מתאים לה.

הפסנתר כאן נעים, כלי הנשיפה גם, וכשאליאב מיישרת איתו טון היא מגיעה לשיא שנותן קונטראס להוא שגילה את קני הסוכר. חבל שהסיום פתאומי כל כך ואין עוד פזמון.

 

עופרי אליעז - "לאן נביט"

עופרי אליעז (צילום: שירן ענטבי)
ממשיכה את המסורת. עופרי אליעז | צילום: שירן ענטבי

עופרי אליעז היא בעלת תואר ראשון במוזיקה במגמת ג'אז מטעם בית ספר "מאנס" למוזיקה בניו יורק, ותואר שני בתרפיה במוזיקה מאוניברסיטת NYU בניו יורק. לאחר כשבע שנות הופעות ולימודים בארצות הברית חזרה לישראל וקיבלה מעמד "אומן מצטיין" ממשרד הקליטה. אלבומה הראשון "היא יצאה מהים- שירי לאדינו" זכה לביקורות טובות.

עתה מוציאה אליעז את "לאן נביט", שיר אותו חלמה לדבריה בלילה, כסינגל שני מתוך אלבום שני. השיר אותו, הלחין רועי רז, ממשיך את מסורת שירי העם הלטיניים שהקהל הישראלי אוהב כבר עשרות שנים, עם הגיטרה הספרדית, האקורדיון והסמבה-רומבה-פלמנקו האיטיים. זה עבד למתי כספי ויהודית רביץ ב"ארץ טרופית יפה" ואחריה, זה עבד לאריק איינשטיין, עבד כמובן לדיויד ברוזה וזה עובד כבר מי סופר כמה שנים לפרברים. אז למה שזה לא יעבוד גם לאליעז.

 

Sharon - Never Been

אין תמונה
כיפית. Sharon

מצד אחד, Rn'B שחרחר נשי ואיטי כמו ששרון יפעת שרה כאן זה נורא ניינטיז, איזורי TLC וכאלה. מצד שני, אין הרבה זמרות ישראליות שיכולות לשיר את זה יפה כמוה.

Never Been שלה, שהוא סינגל חדש מתוך אלבום שני, שיוצא בארץ ובחו''ל בפורמט דיגיטלי בלבד, נשמע אחלה, שיר שכיף איתו, למרות שהוא נשאר בגבולות הנעים ולא ממש ממריא עם הרוח שנכנסת לה בו החל מהאמצע.

הופעת הבכורה של Sharon תתקיים במועדון הסאבליים בתל אביב ב- 22 בפברואר. מומלץ לאוהבי הליטופים באוזן.