איה כורם - "שש ועשרים"

איה כורם פרומו (צילום: רוני כנעני)
מלחינה נהדר, כהרגלה. איה כורם | צילום: רוני כנעני

איה כורם המוכשרת חוזרת עם השיר "שש ועשרים", סינגל ראשון מתוך אלבום שלישי שייקרא "לאלף את הסוסים". האלבום כולל עשרה שירים, שנכתבו והולחנו ברובם על ידיה, ולצדם גרסת כיסוי לשיר ישן של אהובה עוזרי.

על האלבום עבדה כורם עם שני מפיקים מוזיקליים: תומר א. לנצינגר, שהפיק את אלבומה המצליח של אמילי קרפל והיה מפיק שותף באלבום הראשון של מטרופולין, וגיל לואיס, שניגן עם עברי לידר, גלי עטרי, מירי מסיקה ויעל דקלבאום.

איה כורם מפיקה את האלבום החדש בעצמה ללא חברת תקליטים. העבודה המאתגרת על האלבום הובילה אותה לכתוב בלוג, שליווה את העבודה על האלבום ועוסק בתעשיית ועשיית המוזיקה, וכולל מדריך מפורט להפקה והוצאה של אלבום עצמאי.

איה ומלך סיאם

כורם הוציאה עד כה שני אלבומים מצליחים, שנמכרו בלמעלה מ 30,000 עותקים וכללו להיטים שהצליחו ברדיו כמו "שיר אהבה פשוט" ו"יונתן שפירא". בשלוש השנים שעברו מאז "שפה זרה", אלבומה השני והאיכותי מבין השניים, השתתפה כורם בפרויקט "עבודה עברית" עם הגרסה המיוחדת ל"ערב ב' כסלו", הפיקה מוזיקלית ערב מחווה נשית ללהקת כוורת, ושיחקה בתפקיד הראשי במחזמר "אנה ומלך סיאם".

בשנתיים האחרונות משתתפת כורם בפרויקט "MEP" – “Middle East Program”, המחבר בין אנשים בעלי עמדות מפתח בתחומים שונים, בחברה הישראלית, הירדנית והפלסטינית. כורם היא חלק מקבוצה מעורבת של מוזיקאים - כולם כוכבים במדינותיהם -  הכותבים יחד, מופיעים יחד בעולם והקליטו לאחרונה אלבום משותף.

 

דנה עדיני - "אשלייה"

דנה עדיני, עטיפת סינגל (צילום: עידו איז'ק)
"אשליה". דנה עדיני | צילום: עידו איז'ק

דנה עדיני מוציאה את השיר "אשלייה", שיר הנושא מאלבום הסולו השני שלה, שיוצא בהפקה מוזיקלית של יונתן "ג'וני" גולדשטיין. קדם לו הסינגל "נינו מאני".

בשיר "אשלייה", אותו כתבה והלחינה, שרה עדיני: "אין דרך להימלט מזה ואין יותר תירוצים | פשוט לקום ולעשות את זה לא קורים פה נִסים | אף אחד לא יודע מה זה שאין לי שכר דירה לשלם | ומה ההבדל בין להביך את עצמי מול עצמי או מולכם | אין דרך לעצור את זה ואין יותר סימנים / זה הכול תלוי בי אף אחד לא יציל אותי | אין חוקים אין משחקים | אף אחד לא זוכר מיהו ואיך אזכור מי אני בכלל | כשכל מאמץ עילאי מסתכם בסדרת עינויים אבל

"אור גדול יבוא עליי שוב להבין בשתי עיניי איך כל מה שניצב מולי הוא אשליה שלי | אין דרך להתחמק מזה אפילו גם אל תנסי | רק לשכב אחור להיכנע לזהלתת לזה להגזים | את כל החולשות, התחושות, הבושות, הרוחות והשדים | אין מקום לבהלה | אין לי מה לעשות חוץ מלהפנים ש"

 

נעם נבו - "אל תחפש"

נעם נבו (צילום: אור הרפז)
אל תחפש - מצאת. נעם נבו | צילום: אור הרפז

נעם נבו מוציאה את השיר "אל תחפש", אותו כתבה והלחינה, בהפקה מוזיקלית של ליאור טבת. זהו סינגל שני לנבו מתוך אלבום הבכורה שלה "בחוץ העולם יפה" שצפוי בקרוב. קדם לו השיר "פירורים", בעקבותיו הופיעה ברחבי הארץ.

בהקלטה ניגנה נבו בגיטרה אקוסטית, כשאיתה מנגנים מטובי הנגנים בארץ: עדי רנרט בפסנתר ופלוגנהורן, פיטר רוט בבס, ניר מנצור בתופים וכלי הקשה ועמית יצחק בגיטרה חשמלית.

נעם נבו תופיע ב-28.2 יום ב' בשעה 20:00 בלבונטין 7 בתל אביב, ותארח את אלון עדר.

 

יעל לוי - "נערה גבוהה"

אין תמונה
נערה גבוהה. יעל לוי, עטיפת הסינגל

יעל לוי מוציאה את השיר "נערה גבוהה", לחן של דיויד קריס למילים של רחל שפירא. זהו סינגל חדש מתוך אלבום חדש, שצפוי לצאת בחודש הבא ללוי, בעלת הקול המיוחד והמלאכי.

היא שרה בו: קומתה כדקל / עננים קשורים בשערה / יחפת הרגל / מלאכים גרים בחצרה / לא פעם היא נראת לי
כה פגיעה / כמה יפה היא מתכופפת / ללא כל השפלה / כל כולה. אמרי לי מי את / נערה גבוהה / האחרים צופים בך בתמיהה

ציפורי גן עדן / מלמדות אותה פרקי שירה / היא אינה פוחדת / גם להעניק ללא תמורה / לא פעם היא נראת לי / כה תמימה / כשהיא יושבת על הסלע / בזוהר השקיעה / בלי תנועה. אמרי לי מי...

מהאלבום יצאו כבר הסינגלים "גבעול" ו"איך התרגלנו". האלבום החדש יהיה מורכב מ-A side ו- B side. ה- A side הוא רימייק לשירים של לוי עצמה, אותם היא מבצעת בהופעותיה עם ג'נגו ורון בונקר. מדובר בהקלטה שהיא כמעט אחד לאחד כמו הופעה, מתוך הסתכלות עכשווית על חומרים אהובים שנאספו במהלך השנים. אל השלושה הצטרף בהקלטות המתופף גלעד שמואלי, כאשר רוב השירים הוקלטו בטייק אחד.

ה- B side הוא חלק אינטימי יותר, המבוסס על הקשר המיוחד שנוצר עם השנים בין יעל לוי ליוצרת ורד קלפטר, שותפתה הותיקה ליצירה. הוא מורכב כולו מקולה של לוי, המלווה בגיטרה, ובקולה של קלפטר. מזה שנים שהן חברות היוצרות יחד ומוצאות נקודות השקה בין שתיהן גם בחיים האישיים. השילוב בין הקול של לוי למנגינות של קלפטר מבטא את הכנות והאינטימיות שביניהן.

>> המלצת העורך: הסדנה לכתיבת שירים של ארז ברזוליק