יעל קראוס, עטיפת אלבום (צילום: ניר גייגר)
יעל קראוס, עטיפת האלבום "Boutique" | צילום: ניר גייגר

יעל קראוס, 32, היא אחת הזמרות הבולטות במוזיקה האיכותית בישראל בשנים האחרונות. היא חברה בהרכבים "פאניק אנסמבל", "נערות הליווי" ו"בוסה", וכמו כן הקליטה ושרה עם אסף אמדורסקי ("מעיין"), עברי לידר ("האנשים החדשים") ויוני בלוך.

ב-1 באוגוסט תוציא קראוס את אלבום הבכורה שלה "Boutique", אותו תשיק בהופעה חגיגית שתתקיים ב-29 ביולי בתאטרון "תמונע" בתל אביב. האלבום, עליו עבדה קראוס בשבע השנים האחרונות, כולל 11 שירים, עשרה מהם באנגלית ואחד בעברית. השבוע נשמיע לכם מתוך האלבום ארבעה שירים חדשים. על כל אחד מהשירים כתבה קראוס קטע מיוחד.

Sin City

השיר הרביעי הוא "Sin city", שאת מילותיו כתבה קראוס יחד עם חברתה הזמרת נועה גולנדסקי, והלחינה יחד עם בן הנדל, בהפקה מוזיקלית של דניאל קורן.

Night falls darkness comes\ Demons out on the town\ Bloods bubbling\ Restless again\ Sin city is where I'm at\ Sin city is my home\ Tangled maze I'm lost in lust\ Marked my face a smile of rust\\ Giant walls are closing down\ Empty space's spreading wild\ Smashed concrete broken lane\ Circus city is where I play\ Circus city is my stage\ white dress turning black\ High boots, loaded tank\\\ Don't overdo it\ You might burn yourself before you start\ Don't overdo it\ It's the best nightmare you've had so far\\\ Puppies turning into wolves\ Pinky tang to decisive tooth\ Someone's handing me illusion's cup\ Blurry city is spinning round\   I am clinging to the ground\ Animated lights I see\ Sidewalks malting into the sea

"השיר הזה התחיל מפזמון, ציטוט של בעל הבית שלי בברוקלין, איטלקי אחד שהזכרתי לו את הבת שלו, ולא התאפק מלתת לי הצעות חינוך באיזה בוקר כשתפס אותי מתנדנדת חזרה לדירה (Don't overdo it\ You might burn yourself before you start).

"את הבית הראשון כתבתי באותו לילה כשניסיתי להחזיק את עצמי מלצאת לרחובות שקראו לי לחוות אותם שוב, ובעודי מנסה לתאר את ההרגשה של השדים המזמינים אותי החוצה מצאתי את עצמי מחוץ לבית משוטטת. אחרי כמה שנים מצאתי את הבן-אדם המושלם שיעזור לי לסיים את השיר, נועה גולנדסקי, אחת כזאת שההיכרות שלה עם העיר והשדים עמוקה מאוד" (יעל קראוס).

אהובי הקטן

השיר השלישי מביניהם הוא "אהובי הקטן", אותו חיברה קראוס יחד עם בן הנדלר, שגם הלחין, בהפקה מוזיקאלית של דניאל קורן.

"שן, שן אהובי הקטן\ אכסה את גופך חלומות של שמחה\ שדות של פרחים יעטפו את פחדך\ עוד הלילה, זה יקרה הלילה\ אלפי מלאכים מאירים את דרכך אור\ הלילה, זה יקרה הלילה\\ אהובי הקטן\\ שירת הפיות מרגיעה אבריך\ כמו כל לילה, זה יקרה הלילה\ צבעים וצורות ממלאים אותך בין רגע\ הלילה, זה יקרה הלילה\\ אהובי הקטן\ שן, שן"

"זהו שיר ערש, מעניין שהשיר האחרון באלבום הוא השיר הראשון שנכתב. יום אחד הגיע אלי בן הנדלר, נכנס לחדרי ונעל את הדלת, 'כתבתי מנגינה ועד שלא תמצאי לה מילים את לא יוצאת מפה', כל היום ישבנו בחדר שלי החשוך ואני הפגנתי כל כך הרבה יצירתיות בשביל למצוא את הדרך להתחמק מהכתיבה אבל בן היה קשוח ובעיקר מלא באמונה ובסוף, כשבחוץ כבר התחיל להחשיך, זה קרה, המילים מצאו את דרכן אל המנגינה (יעל קראוס).

יעל קראוס (צילום: מרכוס נהון)
שבע שנים ואלבום בכורה. יעל קראוס | צילום: מרכוס נהון

Flirt

השיר השני המושע מהאלבום הוא השיר "Flirt", אותו הלחינה קראוס חד עם בן הנדלר, בהפקה מוזיקאלית של דניאל קורן, בן הנדלר ותמיר מוסקט.

Don't make me say it explicitly\ Don't make me define\ Don't make me put it into words\ I cannot seem to find\ Look into my eyes\ the first thing comes to mind\ won't be a lie\ Some Originality a touch of honesty\ Won't do you harm\\ You seem so nice\ I would love to have one minute with you\\ Don't ask me questions predictably\ Please don't be so dry\ Don't stare at me unmanly\ It don't make you look too fly\ Some Originality a touch of honesty\ Won't do you harm\ There's no need to be so deep\ It's only just one flirt\ and then goodbye.

"סקס, לי אישית אין שום דבר נגד חיבורים חד פעמיים, התפר הדק שבין ישירות ליצירתיות מרגש אותי מאד.  בנאליות ובבלבולי מוח, לעומת זאת, יכולים להוציא לי את כל החשק בבת אחת, השיר הזה הוא כל המחשבות שעוברות לי בראש מהרגע שהעין שלי ננעלת על המטרה ועד לרגע שהוא ניגש אלי ופותח את הפה" (יעל קראוס).

How Sweet

השיר הפותח את האלבום הוא "How Sweet", אותו כתבה והלחינה קראוס והפיק מוזיקלית דניאל קורן.

How sweet  how new\ waking up to you\ You're foolish and rude\ it's paradise with you\\ So sweet and true\ waking up with you\ I'll never be blue now that I found you\ darling I found you\\\ What can I do but lay down here with you\ I'm laying down with you\ I'm so in love with you it's so true\ I will never be blue\\\

"הפנטזיה שלי לרומנטיקה ובכלל הדרך האידיאלית להתחיל את היום. כתבתי אותו מתוך בדידות כי האמנתי שאולי אם אעיז לצייר רגע מושלם, אז אצליח למצוא אותו, רגע שהוא רק אהבה ופתיחות,  נקי מפחדים, מציניות רגע לבן וקצת גם  ורוד. השיר הזה פותח את האלבום כי הוא שיר בוקר, ובוקר זאת התחלה, וכי אני רוצה להיות אופטימית.

השיר הזה פותח את האלבום כי יש בו רק טוב, והתעוררות טובה נותנת יותר כוח להתמודד עם היום. מה שדניאל קורן, מפיק האלבום, עשה לשיר הזה, אפילו בחלום הכי מתוק שלי לא הייתי מעיזה לדמיין כל כך הרבה קסם - דניאל הוא קוסם ואני בת מזל" (יעל קראוס).

>> מייסי גריי, פיית'לס וטיפט מריט באלבומי חדשים - ביקורות