גידי גוב לכוכב נולד (צילום: אילן בשור)
שר שלום חנוך לילדים. גידי גוב | צילום: אילן בשור

פרויקט חדש בסדרת "עבודה עברית" היוקרתית: "לילה של כוכבים" - שירי ילדים מאת שלום חנוך. הפרויקט מציג גרסאות כיסוי למיטב השירים אותם הלחין שלום חנוך במהלך הקריירה המפוארת שלו, וייצא לקראת פסח במארז מהודר של ספר-דיסק.

רשימת המבצעים ב"לילה של כוכבים" כוללת את בוגי בלגן, ברי סחרוף, דני סנדרסון, יהודה פוליקר, יוני רכטר, מירי מסיקה, נינט, ועוד רבים. השירים באלבום נכתבו על ידי מבחר כותבים: אורי זוהר, אריק איינשטיין, יענקל'ה רוטבליט, לאה גולדברג, מאיר אריאל, מרים ילן שטקליס, צבי שיסל ושלום חנוך עצמו. את כל השירים הלחין כמובן חנוך.

שלום חנוך נתן את ברכתו

שלום חנוך, רוטבליט (צילום: רועי ברקוביץ')
נתן את ברכתו. שלום חנוך | צילום: רועי ברקוביץ'

שלום חנוך נתן את ברכתו לפרויקט "לילה של כוכבים", וליווה את תהליך בחירת השירים, המבצעים וההקלטות. היוזמה והניהול האמנותי של פרויקט שייכים לעורך המוזיקה קובי בן-עטר, שביקש "לתת ביטוי לצורך ולמחסור שבמוזיקה איכותית לילדים בשנים האחרונות".

שני הסינגלים הראשונים מתוך "לילה של כוכבים" הם הקלאסיקות "אבשלום'" בביצוע גידי גוב ורוני אלטר ו"מכופף הבננות" בביצוע יוני בלוך ומאיה בלזיצמן.

"אבשלום"

את "אבשלום" כתבו במשותף אורי זהר, אריק איינשטיין, בועז דוידזון, יהונתן גפן, צבי שיסל ושלום חנוך, שהלחין. זהו אחד השירים מתוך האלבום המיתולוגי 'שבלול', שיצא ב 1970 ועל סמך אהדת הקהל והתקשורת הוכתר לא פעם כ"תקליט החשוב ביותר בישראל בכל הזמנים", אלבום מכונן שגרם להתלקחות הרוק הישראלי בראשית שנות ה-70'.

"אבשלום" נכתב במילים אגדתיות וחידתיות על בן מלך, נסיכה, חוטי זהב, קרן של אור, על חלום ועל אושר. מילים מובהקות מעולמם של הילדים. הסיפור התנ"כי על אבשלום בנו האהוב של דוד המלך שהיה יהיר וחתרני, נכנס לקרב בו אינו יכול לנצח וכל זאת בעטיפה של צלופן. כיאה לחבורת "לול" בין המילים השמימיות הוטמנה דעתם על חלום ושברו על ספקנות ועל מציאות. כשהשיר יצא לאור, ישראל של אז הייתה כמהה לשלום. הניצחון במלחמת ששת הימים שלוש שנים קודם לכן עוד היה באוויר ובמקביל התותחים שוב רעמו ב"מלחמת ההתשה". יהונתן גפן אמר בזמנו ש"אבשלום" היה שיר השלום הראשון בארץ, במקביל ל"שיר לשלום" ו"גולדה ורבין תנו צ'אנס לשלום", על משקל "Give peace a chance".

"מכופף הבננות"

את "מכופף הבננות" כתב מאיר אריאל ז"ל והלחין שלום חנוך. הביצוע המקורי משנת 1968 הוא כמובן של אריק איינשטיין. זהו שיר שמביע את אהבת הטבע של מאיר אריאל, שחי אז בקיבוץ "משמרות" ועבד בענף הנוי. מי שנחשב לקוסם המילה העברית מפליא כאן בלהטוטים הומוריסטיים ופנטסטיים.

אין תמונה
מדמיין את הגמד שמכופף בננות. יוני בלוך

"השיר הזה עושה משהו בלתי אפשרי", אומר המבצע יוני בלוך. "הוא לוקח דבר שנראה מובן לכולנו ומסביר אותו בצורה לא הגיונית. הרעיון שיש גמד קטן שנותן לכל פרי ולכל ירק את הצורה המיוחדת שלו גרם לי להסתכל אחרת לגמרי על פירות. אי אפשר שלא לדמיין את הגמד עובר בלילה בין הבננות הישרות ומכופף אותן כדי שייראו כמו שאנחנו מכירים אותן היום. המילים המופלאות של מאיר אריאל והלחן הגאוני של שלום חנוך הפכו את השיר הזה לקלאסי וכבוד הוא לי לבצע אותו מחדש".

>> ברי סחרוף בקליפ "הלוחש למכוניות", למען ים המלח