אהוד בנאי פרומו (צילום: יעל יעקבי)
הוא חזר. אהוד בנאי | צילום: יעל יעקבי

אהוד בנאי מוציא את השיר החדש "אבן ספיר", שיר שאחרי שנים של חיפוש בדרכים שונות מחזיר את בנאי הישן והטוב למחוזות הפולק, כזמר עם שמחבר את בוב דילן, מאיר אריאל, ואת חוויות חייו של בנאי ויכולותיו העצומות לספר סיפור אישי על עצמו ועל אחרים, ולרגש, ולעניין, ולהיות שוב הסינגר-סונגרייטר שעליו גדלנו ובו התאהבנו פעם, הבוב דילן שלנו.

"אבן ספיר" מצטרף לרשימת שירי הסיפור והגעגוע של בנאי, לצד "הכוכב של מחוז גוש דן" (כשיר-אח, או לכל הפחות שיר-בן דוד), לצד "כשחיכיתי לך על הספסל", לצד "שעה של מסתורין", "רוחות הצפון" ו"עיר מקלט". זה שוב אהוד בנאי במיטבו. פשוט, ישיר, טרובדורי, בלי אוונטות. גיל סמטנה, שהפיק מוזיקלית, עטף את המילים והלחן של בנאי בהפקה שעושה חשק לקחת סובארו ישנה ולרדת איתה לאילת, ובדרך לשמוע את כל התקליטים של בנאי, אחד אחרי השני.

"אבן ספיר" הוא סינגל שני מאלבומו החדש של אהוד בנאי שנקרא "רסיסי לילה" וייצא ב-5 באפריל. קדם לו הסינגל הראשון והמצליח מאוד ברדיו "אני הולך". כמו כן השיר "פרפרי הקצב", שיר שאהוד בנאי מבצע בהופעותיו וצפוי להופיע באלבום החדש כבר דלף לרשת.

בהקלטת השיר מארח בנאי את משה לוי באקורדיון. לוי יתארח בהופעתו של בנאי בפסטיבל ים המלח (28.4). לפני יופיע בנאי עם להקתו במושב שבי ציון (חמישי 7.4) ובבארבי ת"א (21.4, שני מופעים בלילה).

אבן ספיר

אין תמונה
עטיפת האלבום "רסיסי לילה"

היא באה מהכפר מבית חם בהרי ירושלים / פגשתי אותה על חוף דיונות הזהב שבמדבר / שבע שנים עבדתי בשבילה / בחוץ ידיד בפנים אוהב / היא נתנה לי מדי פעם את היד אבל אף פעם לא את הלב. / כשיצאתי למסע היא קשרה לי צמיד סביב פרק כף היד / הוא היה עלי שנים עד שנקרע לי ואבד / את הציור שהיא ציירה לי אני שומר עוד על הקיר / כוכב לבן יהלום אבן ספיר.

יום אחד הופיעה בחדרי מטר על מטר מרובע / היה לי שם מקום למיטה לא זוגית ולמאפרה / אמרה שהיא רוצה מקלט, אמרתי: " כן, ודאי " / ובאותו הלילה התפרצו כל השדים שלה עלי. / וכך לילה לילה אני עומד מולה חסר אונים
כשהיא מזיזה בזעם את מעט הרהיטים / ושוב מעבירה תמונות מקיר לקיר / כוכב לבן יהלום אבן ספיר.

מציפה את הרצפה במים אומרת: " מלוכלך כאן מלוכלך / אתה רק עומד ומסתכל אתה אדיש כל כך / לא רואה את הלכלוך למרות המשקפיים / אני אשבור לך אותם ממילא כבר אין לך עיניים". / אחר כך משתתקת מבקשת שאסלח לה מתחילה לבכות / נרדמת אור לבן מקיף את פניה הרכות / האם זה יעבור כשהבוקר שוב יאיר / כוכב לבן יהלום אבן ספיר.

יום אחד השאירה פתק לא נראה לה שתחזור / לא יכולה להישאר כאן ואת ליבי לשבור / יש לי רעשים בראש, כתבה, אני עולה באש / ואין בי כוח לנקות את כל הלכלוך הזה שיש. / אל תחפש אותי תמצא אישה תקימו משפחה / אני חוזרת אל הכפר אולי אמצא שם מנוחה / היא נעלמה ובחדרי ריקנות שוב באוויר / בלי כוכב לבן יהלום אבן ספיר.

חלפו שנים אני לא יודע אם היא כאן או שאולי נסעה / האם היא חופשיה או שבתוך עצמה כלואה / האם יש לה משפחה האם היא עדיין איתנו / או שחזרה אל הכוכב שלה עזבה את הכוכב שלנו. / אם תראה אותה תגיד לה אני זוכר כמעט הכול / המוסיקה בדיונות הצהוב והכחול / את הציור שהיא ציירה לי אני שומר עוד על הקיר / כוכב לבן יהלום אבן ספיר.

>> אודי דוידי עף "כמו ציפור"