הקולקטיב - "Whiskey Eyes"

הקולקטיב פרומו (צילום: נועה מגר)
עיני וויסקי. הקולקטיב | צילום: נועה מגר

להקת הקולקטיב הוציאה את שירה החדש "Whisky Eyes", מתוך אלבומם החדש, Onwards, שייצא לאחר עבודה ממושכת תחת שרביטו של כריס שואו, המפיק וטכנאי ההקלטות זוכה פרסי האוסקר והגראמי, שעבד עם בוב דילן, ג'ף באקלי, Public Enemy, Wilco, Weezer, Super Furry Animals ועוד רבים.

הקולקטיב, בה חברים שבעה מוזיקאים שהם חברי ילדות, מובלת על ידי שני סולנים ומוחות - עידן רבינוביץ' ורועי ריק ומציגים שילוב של רוק, בלוז, אלקטרוניקה, ג'אז, ניו-פולק, Fאנק ואמריקנה. לטובת הקלטות השיר צורפו לחטיבת הנשפנים גם יאיר סלוצקי (הדג נחש, פאנקנשטיין) וספי ציזלינג (האחים רמירז).

האלבום יושק בהופעה חגיגית, עם אורחים מיוחדים, בבארבי בתל אביב ב-10 במרץ 2011. לאחר מכן תצא הלהקה לסיבוב השקה בארץ, ולקראת הקיץ צפויה לצאת לסיבובי הופעות באירופה וארה"ב.

 

א.ב. דן - "Her Gold Hair"

א ב דן (צילום: גוני ריסקין)
אותו שם כמו ליהושוע. א.ב. דן | צילום: גוני ריסקין

היוצר א.ב. דן מוציא את השיר "Her Gold Hair", שהולחן כחלק מפרוייקט שירי אוסקר ויילד בביצועו. ההשפעה המרכזית בתקופה בה הלחין את השיר היתה לדבריו ההאזנה לתוכנית הקלאסיקות "צפיחית בדבש" בהגשתו של דן כנרנויוצרים כמו מרטי רובינס ורוג'ר מילר, את רד האוס פיינטרז ו-וויל אולדהאם המוכרים בסצינת הקאנטרי העכשווית ואפילו חנן יובל.

השיר נוצר בתקופה קשה של בדידות ותוגה בחייו של דן. כאשר חיפש מילים לבטא את תחושותיו הפנימיות, התגלגלו לידיו הפואמות של אוסקר ויילד. לדבריו סוד החיבור בין לחניו לבין מילותיו של אוסקר ויילד, מבוסס על הכרה והשלמה עם ארבעה רבדים אנושיים בסיסיים: ילדותיות, שנינות, עגמומיות ובדידות. התוצאה היא שיר רוח ונשמה עם קריצה לקאנטרי קלאסי.

א.ב. דן הוא כתב בוואלה בע"ח בהווה, בעברו היה כתב הרכילות והתרבות של NRG , ובאתר הגברים של נענע. בין היתר שיחק במחזות שונים "קדימה" ובקרוב ב"מלך הרייטינג", הוא יצר מוזיקלית את האלבומים "ארץ ישראל שלי" ו"אימיול", וכן סינגלים יחודיים כ -"הנוער על גראס", "אהבה יש בי לתת" עם המשוררת והסופרת שז, "בשעה שהחפצים" - פואמה מאת המשורר יחזקאל נפשי, "טיול שנתי" - דואט עם יאיר סלע אופנהיימר (נערי פוסטר).

במקביל שיחרר יצירות חסידיות תחת שם העט "פלטיה". למרות כל שנות יצירתו ועשייתו המוזיקלית והתקשורתית הוא עדיין מזוהה ברחוב בעיקר בשל סצינת התה בקפה רולדין עם דודו בוסי מהתוכנית "מחוברים".

 

אלי נחום - "מלאך שלי"

אין תמונה
אלי נחום, עטיפת הסינגל

אלי נחום מוציא את השיר "מלאך שלי", אותו כתב, הלחין, עיבד והפיק מוזיקלית בעצמו. זהו סינגל שלישי לנחום מתוך אלבומו הבא אחרי "בועות" ו"ספרי לי".

לאחר שבפרויקטים הקודמים שיתף אלי פעולה עם אמנים נוספים, החליט הפעם נחום לצאת בפרויקט עצמאי ולבחון את יכולותיו ככותב, מלחין, נגן, מעבד ומפיק מוזיקלי בעת ובעונה אחת.

ברזומה של נחום עד כה עיבודים, נגינה והפקה מוזיקלית באלבומים "נמשים" של אמילי קרפל, "שירי משוררים" של מיקי גבריאלוב, אלבום הבכורה של שירה גבריאלוב ונגינה באלבום "הסליל" של מטרופולין.

 

יהונתן דורון - "כמעט 14", "אלנבי"

יהונתן דורון - 8 (תמונת AVI: מומה)
כמעט 14 באלנבי. יהונתן דורון | תמונת AVI: מומה

יהונתן דורון מוציא את השירים "אלנבי" ו-"כמעט 14", אותם כתב והלחין, כסינגל כפול מתוך האלבום החדש, שיושק בהופעה חגיגית ב"אוזן בר" בתל אביב ב- 13.2 בשעה 20:30. בהופעה יתארחו יוסי בבליקי (פונץ') וקובי רכט.

קדמו לשני השירים הסינגלים "מעגלים", "8", שנכתב על מבצע "עופרת יצוקה" והשיר "2010". בעיבודי השירים השתתפו הנגנים שמלווים את דורון: שי ברוך, שיקו פלדמן ואחיו - יהל דורון. בנוסף תרמו לעיבודים- המוזיקאים שחר ואייל אבן צור, בבליקי וקרני פוסטל, שגם ניגנה באלבום.

השיר "אלנבי" נכתב על הומלסית בשם רחל, אשר נהגה לשכב על מדרכת אלנבי פינת ברנר שבתל אביב. דורון, שעובד כמחנך כיתה בביה"ס דמוקרטי ברחוב ברנר, היה פוגש את רחל מידי יום.

יום אחד ראה שוטר צועק עליה בכוונה לפנות אותה מהרחוב. התמונה לא עזבה אותו ובמהלך קניות כתב את השיר על גב רשימת המכולת. למחרת רצה להגיע לרחל ולספר לה אודות השיר, אך היא כבר לא הייתה שם.

כמעט 14" הוא שיר אוטוביוגרפי חושפני ומרגש. השיר מתאר פיסות חיים בילדותו של יהונתן בשנה בה הגיע לפנימיית "הדסים" והחל את דרכו האומנותית עם כתיבתו החברתית והאישית.

>> דודו טסה אצל סלוצקי ודומינגז