עלמה זהר, ממצרים (צילום: זוהר רון)
למען העובדים הזרים. עלמה זהר | צילום: זוהר רון

כשעלמה זהר תהיה גדולה היא תהיה חוה אלברשטיין. כבר עכשיו היא סוג של אלברשטיין - זמרת-עם ששרה למען החלשים, רק במקום יידיש יש לה רגאיי, ובמקום לשיר למען הפלסטינים היא נאבקת בנחישות למען הפליטים מאפריקה שמגיעים לישראל.

השיר החדש שלה "ממצרים" עושה הקבלה ברורה בין יציאת מצרים של עם ישראל על פי המסורת היהודית לבין הפליטים שבורחים בשנים האחרונות מהיבשת השחורה רוויית המלחמות אל מדבר סיני במצרים וממנו מסתננים דרך הגבול שלא קיים לתוך ישראל, עד לתחנה המרכזית בתל אביב.

"שלוש שנים של פעילות אינטנסיבית עם קהילת הפליטים מאפריקה הביאו אותי לשיאים של ייאוש ותקווה, העמידה אותי מול שאלות מוסריות וקיומיות והפגישו אותי עם מציאות בלתי נתפסת", אומרת זהר. "מליון פעם אני מקללת את היום שנכנסתי לזה, ומליון פעם אני מודה לאלוהים על ההזדמנות שנפלה בחלקי".

זהו שיר שני לעלמה זהר אחרי "התרגשתי לקראתך", מתוך אלבומה השני שצפוי לצאת עד החגים. המילים והלחן שלה וההפקה המוזיקלית של אסי איילון, ממש כמו באלבומה הראשון "דברי", שיצר שרשרת להיטים והגיע למעמד אלבום פלטינה.

ממצריים

גם אני הלכתי פעם / בנתיב הייסורים / ממצריים לירושלים / במדבר, ימים רבים / בלי מים / עם אותה שאלה בעיניים

גם אני פגשתי רשע / המכה בלי אבחנה / אנשים חפים מפשע / אנשים בלי הגנה / בלי בית / עם ילדים קטנים בידיים

הם דופקים לך בדלת / הם בוכים בכי תמרורים / אל תאמר – מה לי עם אלה / אלה אנשים זרים

פזמון: כי בכל דור ודור / חייב אדם לראות עצמו / כאילו הוא יצא ממצריים / שלא ישכח איך ברח, הוכה, הושפל, נרצח / איך צעק לשמיים

גם אני חיפשתי כוח / להציל מה שאפשר / כשלא היה לאן לברוח / דמי היה מותר / אות קין / אנשים נופלים לברכיים

הם דופקים לך בדלת / הם בוכים בכי תמרורים / אל תאמר – מה לי עם אלה / אלה אנשים שחורים

פזמון: כי בכל דור ודור / חייב אדם לראות עצמו / כאילו הוא יצא ממצריים / שלא ישכח איך ברח, הוכה, הושפל, נרצח / איך צעק לשמיים

אז שמור נא על כולנו / ריבונו של עולם / שלא נזדקק אף פעם / לרחמים של בני אדם

>> אורי זך בשיר "נוסעת להודו"; קוואמי והחלבות בשיר חדש: "יום ראשון"