פיטר רוט, לורן (צילום: אריאל ואן סטרטן)
מחייה את צ'יזיק. פיטר רוט | צילום: אריאל ואן סטרטן

פיטר רוט, חבר להקת "מוניקה סקס", שהוציא אלבום עם אריק איינשטיין ומנגן עם שלמה ארצי, מוציא היום את השיר "לורן". זהו שיר ראשון מתוך אלבום חדש המוקדש כולו לשיריו של הפזמונאי והיוצר המנוח שמוליק צ'יזיק. על כוונתו להוציא את סיפר רוט לראשונה ל-mako מוזיקה.

צ'יזיק אחראי ללהיטים רבים, ביניהם "רוצי שמוליק", "תני לי מחסה" ו"החברה להגנת הטבע" ששר אריאל זילבר, "מה תאמרי" ששר יזהר אשדות, "סיוון" של יגאל בשן, "אף אחד לא מזיל דמעה" ששר צ'יזיק עצמו, "שיר הזרוק" ועוד. באלבום, שיכלול עשרה שירים, מבצע רוט גרסאות כיסוי לשירים מוכרים וגם מלחין לראשונה כמה שירים של צ'יזיק.

"בשנת 84', כשהייתי בן 10, היה שיר אחד שתפס אותי חזק, זה היה 'אף אחד לא מזיל דמעה'", אומר פיטר רוט. " לא ידעתי מי שר , כתב, או הלחין אותו, אבל משהו בהגשה ובקול הממש לא מהוקצע ריגש אותי גם בתור ילד. ב-2006, 22 שנה מאוחר יותר הקלטתי את השיר מחדש באלבום משותף לאריק איינשטיין ולי. זאת הייתה עבורי הנקודה בזמן בה התחלתי להתעניין בצ'יזיק. מצאתי את עצמי חוקר את הביוגרפיה הקצרה והלא פשוטה של האיש, שאת מותו מצא ב1987 כשהוא בן42 בלבד".

חשוב לי ששיריו של צ'יזיק ימשיכו להאיר את שמי המוזיקה הישראלית"

"המסע אליו יצאתי הוליד מפגשים מרתקים עם אהובות ישנות וחברים קרובים של צ'יזיק, שפתחו את ליבם בפני ואף העניקו לי טקסטים שמעולם לא נחשפו או הולחנו. למרות שהייתי עמוק בתהליך של הקלטת אלבום סולו שני שלי, קול פנימי חזק הניע אותי להפסיק הכל ולהקליט אלבום משירי צ'יזיק".

"היה לי חשוב שהקלטת האלבום תהיה בלייב, עם  קבוצה של מוזיקאים מוכשרים שנותנת טביעת אצבע ברורה. לכן על הפסנתר ואורגן המונד מנגן משה לוי שאף ניגן בתקליטון 'אף אחד לא מזיל דמעה'. את עמדת התופים אייש רע מוכיח, שגם תרם עיבודי כלי נשיפה, בגיטרה ניגן עמית יצחק ואני ניגנתי בס. יזהר אשדות שותפי ליצירה הפיק מוזיקלית. לאלבום הוקלטו 10 שירים כשמחציתם מקוריים. חשוב לי ששיריו של צ'יזיק הישנים והחדשים, ימשיכו להאיר את שמי המוזיקה הישראלית, גם לאחר מותו בטרם עת, כי אף פעם לא מאוחר מדי".