זה הכל בשבילך
חווה אלברשטיין – "בשבילך"
פעם, כשההפקה והמעטפת החיצונית לא היו חשובים כמו היום, כשיחצנות לא באה על חשבון השיר וכש"סלב" נשמע כמו מחלת גזזת קשה, נשאר רק השיר, ערום ועריה. זה מה שמגישה כאן אלברשטיין בקולה החם. "בשבילך" לקוח מאלבום ההופעה הכפול שלה, שיצא בסוף שנה שעברה. שיר פשוט, כזה שנותן לקול ולביצוע את הכבוד הראוי, מלא ביופי ורגש. "למצוא מקלט ונחמה בקולך", שרה אלברשטיין והיא כנראה יודעת על מה היא מדברת. אפשר למצוא כאן נחמה גדולה, רחוק מכל ההפקות והרעש שנעשה היום במוזיקה הישראלית. זמרות הדור החדש, שרובן בלון מנופח של יחצנות ריקה מתוכן, יכולות רק לחלום להשאיר חותם אמיתי כמו אלברשטיין.

שום דבר לא ישנה את אהבתי אליך
יאיר זיו – "ואחרי שהכל ייגמר"
יאיר זיו הוא גלן מדריאוס משודרג, נוסח 2009. מדריאוס, למי ששכח, הוא הזמר שאחראי ללהיט הקיטש "Nothing gonna change my love for you". ובכן, זיו איכותי יותר מזמר האייטיז הנודע, אבל כמות הרגש שעולה משיריו כנראה תזכה אותו בתואר אמן סוחט הדמעות של חורף 09'. כמו בסינגל הבכורה, "ברחובות פריז", גם כאן לא חושש זיו לחשוף את חולשותיו. יש כאן דרמה נוסח "הבטחנו זה לזו", ויש שירחיקו לכת ויאמרו מייק בראנט. בעיקר נוכחת כאן מלודיה ממכרת שמתאימה לכל שיר אירוויזיון דביק שמכבד את עצמו. מדובר בלהיט בטוח מתוך אלבום בכורה שייצא בקרוב ויזכה כנראה לזהב ולאלפי הורדות רינגטונים, בעיקר של נערות מתבגרות שחולמות להיות מולי רינגוולד או להתחתן עם גלן מדריאוס. "ואחרי שהכל ייגמר תישאר רק אהבה פשוטה, פשוטה כמו לחם", שר זיו ואני לתומי חשבתי שלחם כוסמין אורגני הוא לא לחם פשוט בכלל.

רוב הזמן את אשתו
מיכאל גריילסאמר – "לא נרדם (אשתי היקרה)"
אשתו של מיכאל גריילסאמר, הזמרת שמרית דרור, היא כנראה המאושרת שבנשים בימים אלו. השיר שכתב לה בעלה הוא שיר אהבה מקסים ומשובב לב, שלקוח מתוך אלבום בכורה מתקרב. גריילסאמר הוא הכנר שמלווה בין היתר את מוש בן ארי, עלמה זהר ו"קטיפה שחורה". עכשיו הוא עובר לקדמת הבמה ועושה זאת בהצלחה יתרה. לא עוד שיר מאוס ושבלוני לאשת איש, ולא עוד איזה חנטריש שרק יודע ליילל ולהתיש, אלא שיר מקורי, עם גוון אירי וקצת רגאיי, שנכנס ללב ומסרב לצאת ממנו. לו הייתי אשתו של גריילסאמר לא הייתי נותנת לו "לטאטא מתחת לשטיח האדום" או לטאטא בכלל כל ימיי חייו. בגלל שאני לא, כל מה שנותר לי לעשות הוא להעניק לו את תואר מצטיין השבוע של המדור. מגיע לו ולאשתו היקרה.


לכי תברחי מי ינענע אותך
מאור פרץ - "תברחי"
תכירו את מאור פרץ, זמר ויוצר בן 26 שמבקש לשחרר את הבחורה שלו מעליו. הבחור טוב הלב רוצה לעשות לה טוב ולשחרר אותה מפניו. "תברחי, כל עוד נפשך בך, כל עוד אני שפוי, כל עוד הים לוחש". זה אמנם נשמע קצת הזוי, אבל איכשהו ההפקה המוצלחת של פטריק סבג, הקול של פרץ, שמזכיר מאד את עברי לידר, והאנרגיה שבשיר הופכים אותו ליציאה ראויה ומסקרנת בסך הכל. פרץ, שלמד במגמת הלחנת שירים במסגרת לימודים בבית הספר, פותח את השיר בצורה רגועה יחסית ורק בפזמון משתחרר פרץ של רגשות יחד עם רוק גיטרות מוצלחות למדי. אז למרות שהוא מבקש מהבחורה שלו לברוח מפניו נראה שעם שיר כזה היא תרצה דווקא להתקרב.

יהודה יהודה יה יהודה
שבט יהודה – "לא לבד"
"שבט יהודה" הם שישה חברים עם אנרגיה טובה שבאה לעשות שמח. סינגל הבכורה שלהם מתכתב עם שירי רוק אתניים אחרים כמו אברהם טל, מוש בן ארי ועוד, מה שאומר שתמצאו פה קצת מערב קצת מזרח ובעיקר מילים כמו "מדבר", "גלות", "ביחד", "שלום", "לב", "לא לוותר בקלות" ועוד מילות אנרגיה שמנסות לפגוע בצ'אקרות הנכונות. אין פה חידוש של ממש, לא משהו מקורי במיוחד שלא שמעתם. רק שיר בכיף, להעביר איתו את שתי הדקות הבאות ולעבור הלאה.